آرزومندی: هدف تیم ملی بسکتبال نوجوانان کسب سهمیه جهانی است/ از صفر شروع کرده‌ایم

به گزارش سرویس ورزشی شبکه لحظه، علی آرزومندی در خصوص برنامه‌ها و شرایط فعلی تیم ملی بسکتبال نوجوانان توضیح داد: ما این تیم را سال گذشته و دو ماه قبل از برگزاری مسابقات غرب آسیا در گرگان تحویل گرفتیم که به همین دلیل زمان کافی برای شناسایی نفرات و تیم به صورت دقیق وجود نداشت.

* از صفر شروع کرده‌ایم

او افزود: هدایت این تیم را آقای محمدی‌منش در اختیار داشت که با تغییر مدیریت فدراسیون او برکنار شد و دو ماه مانده به مسابقات بنده به عنوان سرمربی انتخاب شدم. متأسفانه عملکرد کادر قبلی در انتخاب بازیکنان خیلی خوب نبود و علناً ما مجبور شدیم کار را از صفر شروع کنیم.

سرمربی تیم ملی بسکتبال نوجوانان ادامه داد: پس از انتخاب بازیکنان جدید در بازی فینال مسابقات غرب آسیا (سال گذشته در گرگان) با یک امتیاز اختلاف به لبنان باختیم و دوم شدیم. تیم را به گونه‌ای بسته بودیم که بتوانیم از غرب آسیا به قهرمانی آسیا صعود کنیم. خوشبختانه این اتفاق افتاد و الان برای قهرمانی آسیا برنامه‌هایی را در نظر داریم که در حال پیگیری آن‌ها هستیم.

* تنها اردوی اردیبهشت ماه را پیش رو داریم

او در مورد نحوه پیگیری برنامه‌ها و برگزاری اردوهای تیم ملی نوجوانان نیز گفت: پس از مسابقات غرب آسیا ما استعدادیابی‌های خود را به صورت دقیق از طریق مسابقات قهرمانی کشور انجام دادیم و پس از آن، برنامه‌های خود را به فدراسیون ارائه دادیم که خوشبختانه تا به امروز توانسته‌ایم آن‌ها را پیش ببریم و مشکل خاصی نیست.

آرزومندی ادامه داد: به دلیل امتحانات خرداد ماه ما هفت ماه زمان مفید برای آماده سازی داشتیم که به همین منظور از فدراسیون خواستیم تا هر ماه به مدت یک هفته با بازیکنان اردو داشته باشیم. پس از اردوی یک هفته‌ای هم در ۲۰ روز دیگر ماه برنامه‌های تمرینی از جمله نحوه شوت‌زنی را به ملی‌پوشان می‌دادیم که آن‌ها را پیگیری کنند. اردوی فروردین ماه را هم برگزار کرده‌ایم و تنها اردوی اردیبهشت ماه باقی مانده است که پس از آن ملی‌پوشان برای امتحانات خرداد آماده می‌شوند.

* هدف ما قهرمانی در آسیا و کسب سهمیه جهانی است

سرمربی تیم ملی بسکتبال نوجوانان در خصوص هدف تیم ملی نیز گفت: تصمیم داریم تیم را به نحوی آماده کنیم که در قهرمانی آسیا نه تنها بین چهار تیم بلکه به عنوان قهرمانی برسیم تا جواز حضور در رقابت‌های جهانی را کسب کنیم. از آسیا تنها چهار تیم برای قهرمانی جهان انتخاب می‌شوند که در دوره‌های گذشته تیم‌های جوانان و نوجوانان ما نتوانسته‌اند این سهمیه را کسب کنند.

* از نظر فیزیکی در جمع سه تیم اول آسیا هستیم

او در پاسخ به این سوال که آیا تیم ملی نوجوانان مانند سال‌های گذشته از نظر فیزیکی دچار ضعف است؟ توضیح داد: تیم ملی نوجوانان اساساً برای پشتوانه سازی تیم ملی بزرگسالان است و به همین دلیل باید از بازیکنان مستعد در این مقطع استفاده کرد که خوشبختانه این موضوع را مد نظر داشته‌ایم. به همین دلیل یکی از فاکتورهای اصلی برای موفقیت در رده بزرگسالان داشتن فیزیک خوب و قد بلند است که این موضوع خارج از معیارهای ما برای انتخاب ملی‌پوشان نبوده است.

سرمربی تیم ملی بسکتبال نوجوانان ادامه داد: در سال‌های گذشته شاهد بوده‌ایم که یک بازیکن در رده نوجوانان و پایه فیزیک خیلی خوب و قد بلندی نداشته است اما در این رده به دلیل سرعت بالا موفق بوده است، اما پس از ورود به رده بزرگسالان ناخودآگاه محو شده است. دلیل این اتفاق فیزیک نامناسب است. خوشبختانه با علم به این موضوع نفرات را انتخاب کرده‌ایم و در عین استعداد خوبی که بازیکنان دارند از نظر فیزیک هم می‌توانم بگویم در جمع سه تیم برتر آسیا قرار داریم.

* باید با تیم‌های صاحب سبک بازی تدارکاتی برگزار کنیم

آرزومندی در خصوص نیازهای تیم ملی بسکتبال نوجوانان نیز توضیح داد: امسال متأسفانه به دلیل شرایط بد اقتصادی کشور نمی‌توانیم آنطور که باید بودجه‌ای را در زمینه دیدارهای تدارکاتی بین‌المللی مصرف کنیم. با این حال یکی از اصلی‌ترین نیازهای این بازیکنان تنه به تنه شدن با تیم‌های صاحب سبک بسکتبال دنیا مانند آلمان، صربستان و مجارستان است. متأسفانه وزارت خانه هم با هزینه کردن بودجه محدود فدراسیون برای بازی‌های تدارکاتی مخالف است، مگر اینکه یک اسپانسر با فدراسیون همکاری کند. البته اتفاقاتی در این زمینه رخ داده است که ان‌شاءالله رخ دهد و آن‌ها را اعلام کنیم.

او در پایان و در پاسخ به این سوال که آیا در خواست کادر فنی بازی با تیم‌های اروپایی است یا تیم‌های آسیایی هم مد نظر هستند؟ گفت: بحث اصلی ما این است که بتوانیم در تورنمنت‌های خوب اروپایی و با کشورهای صاحب سبک بازی کنیم تا بازیکنان اعتماد به نفس کافی را کسب کنند.

منبع: ایسنا