آیا پیشنهاد بازی با آرژانتین واقعی بود؟

رزومه شرکت سوئیسی که پیشنهاد دیدار دوستانه ایران با کلمبیا و آرژانتین را به فدراسیون ارسال کرده، نشان می‌دهد که برگزاری چنین بازی دوستانه‌ای در حد و اندازه‌های این شرکت نیست.

به گزارش ایسنا، “اگر پیشنهاد دیدار دوستانه با آرژانتین و کلمبیا درست باشد، حاضرم با زانو تا دوبی پیاده بروم.” این واکنش کی‌روش به سوالی درباره پیشنهاد یک شرکت سوئیسی به نام SportGM برای برگزاری دیدار دوستانه با آرژانتین و کلمبیا بود اما دیروز (شنبه) با انتشار اسناد پیشنهاد شرکت SportGm به فدراسیون فوتبال، خیلی‌ها این اظهار نظر سرمربی تیم‌ملی را سوژه کردند و از او خواستند تا قولش را عملی کرده و با زانو مسافت تهران تا دوبی را طی کند.

این  موضوع که تیم‌ملی پس از نزدیک به چهار سال و بازی با شیلی و سوئد، بتواند دوباره با تیم‌های سطح اول دنیا بازی کند جای بسی خوشحالی دارد و فدراسیون فوتبال هم باید برای فراهم کردن مقدمات برگزاری دیدار دوستانه با آرژانتین و کلمبیا تمام تلاشش را انجام دهد اما نکاتی درباره شرکت SportGM وجود دارد که کمی نگاه‌ها را نسبت به برگزاری این دو دیدار دوستانه بدبین می‌کند.

نکته اولی که وجود دارد این است که سایت رسمی شرکت SportGM که در نامه پیشنهاد بازی دوستانه اعلام شده، وجود خارجی ندارد و در نتیجه نمی‌توان رزومه این شرکت را در سایت رسمی‌اش مشاهده کرد.

با این حال با چند جست‌وجو در وب می‌توان به صفحه توئیتر این شرکت رسید. نکته جالبی که در صفحه رسمی توییتر این شرکت دیده می‌شود، این است که شرکت SportGm نه تنها هماهنگ کننده بازی دوستانه بین تیم‌های بزرگ دنیا نبوده، بلکه حتی بازی‌هایی در سطح متوسط هم برگزار نکرده است. در این بین، بازی‌هایی توسط این شرکت سوئیسی برگزار شده که شاید نام کشورهای حاضر در این بازی‌ها به گوش خیلی از افراد نخورده باشد.

این شرکت تاکنون هماهنگ کننده بازی‌های دوستانه بین تیم‌های محلی و تیم‌های ملی بوده که مهم‌ترین کشورهایی که به واسطه شرکت SportGm بازی دوستانه انجام داده‌اند، اندونزی، کومور، ماداگاسکار، باربادوس، موریتانی و کشورهایی به نام لسوتو در آفریقا و گویان، جزیره‌ای در آمریکای جنوبی هستند.

تنها نکته امیدوار کننده درباره شرکت SportGM این است که نام گائل ماهه، مدیر این شرکت سوئیسی در سایت فیفا به عنوان ایجنت رسمی ثبت شده است.

با این اوصاف به نظر نمی‌رسد هماهنگ کردن یک دیدار دوستانه برای تیم‌های بزرگی همچون کلمبیا و آرژانتین در توان شرکت SportGm باشد. در نتیجه بیشتر از آن که بازی دوستانه با کلمبیا و آرژانتین برای ما بازی دوستانه بزرگی محسوب می‌شود، هماهنگ کردن این دیدار، لقمه بزرگی برای دهان این شرکت سوئیسی است. به همین دلیل فدراسیون فوتبال باید تمام جهات را برای بررسی پیشنهاد این شرکت در نظر بگیرد تا شاهد این مساله نباشیم که برگزاری این دو بازی دوستانه نه تنها آورده‌ای برای فدراسیون نداشته بلکه هزینه‌های گزافی هم روی دست آن‌ها گذاشته است.