اشتباه مترجم سفارت در تفسیر مصوبه کمیته مسابقه‌های AFC

عضو سابق کمیته بین‌الملل AFc می‌گوید سال گذشته فدراسیون فوتبال برای کاهش هزینه‌ها از مترجم سفارت ایران در ژاپن استفاده کرد که این مترجم به اشتباه مصوبه AFC را تفسیر کرده است.

به گزارش ایسنا، فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا تا سه ماه آینده به پایان می‌رسد اما AFC پیش از اتمام فصل جاری برنامه‌ریزی‌های خود برای شروع فصل ۲۰۱۹ را انجام داده و تیم‌ها در حال ارسال مدارک خود هستند. در این بین کماکان پرونده مناقشه فوتبالی ایران و عربستان باز است. بدون شک سعودی‌ها به دنبال تمدید بازی نمایندگان دو کشور در زمین بی‌طرف هستند اما به همین اندازه تیم‌های ایران خواهان برچیدن این ماجرا و برگزاری بازی‌ها در ایران هستند.

حسن غفاری، عضو سابق کمیته بین‌الملل AFC در گفت‌وگو با ایسنا، درباره این وضعیت و اقداماتی که فدراسیون فوتبال باید در فاصله چندین ماه مانده به مسابقات انجام دهد، گفت: دست ما برای پیروزی در این مناقشه بسته است چرا که عربستانی‌ها به دلیل داشتن نفوذ در کمیته‌های مختلف و هزینه‌های هنگفت به هر طریقی که شده رای خود را به دست می‌آورند. آن‌ها با نفوذی که روی رییس کنفدراسیون و اسپانسرها دارند، مانع از برتری ما می‌شوند. اگر عربستان و امارات بخواهند مسابقه‌ها را حمایت نکنند، AFC متحمل ضرر و زیان زیادی می‌شود.

او در واکنش به این سوال که آیا به دلیل نفوذ عربستانی‌ها ایران باید دست از پیگیری بردارد و همانند سال گذشته که در تفسیر رای AFC دچار اشتباه شده بود کوتاه بیاید، تاکید کرد: وقتی مترجم سفارت را به جلسه کمیته مسابقه‌ها می‌فرستید نتیجه همین می‌شود. بدون شک مترجم سفارتخانه برای مسائل مملکتی و سیاسی بسیار عالی است اما همین مترجم می‌تواند در مباحث ورزشی ضعیف عمل کند. امروزه همه کارها تخصصی است. کسی که فوتبالی نباشد نمی‌تواند مفاد مصوبه‌ها را ترجمه کند و در جلسات به خوبی مکالمات را پیش ببرد. ما به خاطر یک هزینه اندک از مترجم سفارتخانه در جلسه کمیته مسابقه‌ها استفاده کردیم در حالی که او روی مسائل فوتبالی تخصص نداشت.

عضو سابق کمیته بین‌الملل AFC با بیان این که با ادامه این مناقشه فشار مادی بسیار زیادی به تیم‌ها وارد می‌شود خاطرنشان کرد: قیمت ارز چند برابر شده و تیم‌های ایرانی باید هزینه چند برابری را نسبت به سال گذشته تقبل کنند و میزبانی مقابل تیم‌های سعودی را انجام دهند. هرچه زودتر این مناقشه تمام شود به نفع ماست.

غفاری با تاکید بر این که از نظر قانونی ایران می‌تواند نسبت به این مصوبه اعتراض کند گفت: طبق قانون کشوری که از نظر امنیتی آرام است و دچار جنگ نیست باید میزبان بازی‌هایش باشد. تاکنون هیچ مرگ و میری در بازی‌ها صورت نگرفته است. هیچ دلیلی برای گرفتن میزبانی از ما وجود ندارد. درست است که از نظر سخت‌افزاری ضعیف هستیم و ورزشگاه‌های ما بعضا از نظر استاندارد نوردهی ضعیف هستند اما شرایطمان به گونه‌ای است که می‌توانیم در این مسابقه‌ها میزبان باشیم.

این عضو ایرانی سابق AFC در پاسخ به این سوال که آیا تعداد بالای تماشاگران می‌تواند AFC را مجاب به جانبداری از ایران کند یادآور شد: تماشاگران ما زیاد هستند اما سودی به AFC نمی‌رسد. امارات و عربستان این مسابقه‌ها را حمایت می‌کنند و مستقیما موجب سودرسانی به AFC می‌شوند ولی پول بلیت مسابقه‌ها در ایران به حدی پایین است که کفاف برگزاری مسابقه را نمی‌دهد چه برسد به این که AFC از این طریق سود هم دریافت کند.

غفاری تاکید کرد: تا زمانی که اسپانسر، نفوذ و تجهیزات نداشته باشیم همین وضع است. من تاکنون ۴۰ بار به کشورهای عربی رفته‌ام. اگر هتل‌های ما پنج ستاره هستند هتل‌های عربستان را ۱۰ ستاره باید نامید. اختلاف سطح به حدی است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. با این شرایط چشمم آب نمی‌خورد که در فصل جاری در ایران میزبان سعودی‌ها باشیم. زمانی رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا را ما تعیین می‌کردیم و بیشترین رای را در هیات رییسه داشتیم اما آن زمان گذشته است. زمانی با یک تماس با بلاتر جلسه می‌گذاشتیم اما الان این امکان وجود ندارد. از نظر دیپلماسی ضعیف شده‌ایم و با دوره صفایی فراهانی فاصله گرفته‌ایم.

او در پاسخ به این سوال که از چه زمانی دیپلماسی ورزشی ایران نزول کرد گفت: اوج نفوذ ما مربوط به دوره صفایی فراهانی بود. به دلیل حضور افراد مختلف در کمیته‌های مختلف تا سال‌ها این روند ادامه داشت اما از همان دوره نزول ما شروع شد و الان در ضعیف‌ترین موضع قرار داریم.

غفاری در پایان و در واکنش به این سوال که با شرایط فعلی آیا باید از موضع‌مان کوتاه بیاییم یادآور شد: حتی در شرایط فعلی هم نباید دست از تلاش برداریم اما افق روشنی برای آینده نمی‌بینم. ما برای موفقیت در چنین مناقشه‌هایی باید از نظر دیپلماسی ورزشی قوی شویم که با این روند نمی‌توانم امیدوار باشم.