بلیت‌ نجومی جام‌ ملت‌ها

در فاصله حدود ۲ ماه مانده به آغاز جام ملت‌های آسیا، چند سایت و تور مسافرتی بلیت‌فروشی این رقابت‌ها را آغاز کرده‌اند که بعضا با قیمت‌های بسیار هنگفت اقدام به بلیت‌فروشی می‌کنند. این در حالی است که با اعلام فدراسیون فوتبال، این آژانس‌ها موظفند با نرخ روزانه سامانه سنا، بلیت‌ها را بفروشند.

به گزارش شبکه لحظه و به نقل از ایسنا:

جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ امارات از تاریخ ۱۵ دی آغاز خواهد شد که تیم‌ملی ایران در این رقابت‌ها از شانس‌های کسب عنوان قهرمانی محسوب می‌شود، به همین دلیل هواداران فوتبال ایران با وجود گرانی ارز به دنبال تماشای از نزدیک دیدارهای تیم‌ملی در کشور امارات هستند.

بلیت فروشی جام‌ملت‌های آسیا از ۳۰ جولای (۸ مرداد) آغاز شده که بخشی از بلیت‌های بازی‌های ایران همانند رقابت‌های جام‌جهانی به عنوان سهمیه فدراسیون فوتبال به این فدراسیون داده شده تا به فروش برسد. با این حال هنوز فدراسیون فوتبال بلیت‌فروشی جام‌ملت‌ها را آغاز نکرده و قرار است از این هفته فرایند بلیت‌فروشی از سوی فدراسیون فوتبال آغاز شود.

غیبت فدراسیون فوتبال در این مدت باعث شده تا چند سایت‌ و تور مسافرتی از این فرصت استفاده و اقدام به فروش بلیت بازی‌های ایران با قیمتی بسیار بالاتر از قیمت واقعی بلیت‌ها بکنند، این در حالی است که فروشندگان بلیت‌های جام‌ملت‌ها موظفند با قیمت روزانه واحد پولی درهم در سامانه سنا، بلیت‌فروشی کنند.

قیمت بلیت‌های جام‌ملت‌های آسیا

مرحله Cat ۱ Cat ۲ Cat ۳
گروهی و یک هشتم نهایی ۷۰ درهم/ حدود ۲۶۴ هزار تومان ۵۰ درهم / حدود ۱۸۹ هزار تومان ۲۵ درهم / حدود ۹۴ هزار تومان
یک چهارم نهایی و نیمه نهایی ۱۵۰ درهم/ حدود ۵۶۷ هزار تومان ۷۵ درهم/ حدود ۲۸۳ هزار تومان ۵۰ درهم/ حدود ۱۸۹ هزار تومان
فینال ۳۰۰ درهم/ حدود یک میلیون و ۱۳۳ هزار تومان ۱۵۰ درهم/ حدود ۵۶۷ هزار تومان ۷۵ درهم/ حدود ۲۸۳ هزار تومان

* قمیت‌ها براساس نرخ درهم ۳۷ هزار و ۷۷۴ ریال در سامانه سنا محاسبه شده است.

با این حال در یکی از سایت‌های بلیت فروشی، کمترین قیمت بلیت ۲۴۲ هزار تومان و بیشترین قیمت بلیت که مربوط به دیدار فینال می‌شود، یک میلیون و ۵۴۸ هزار تومان است که قیمت‌های بسیار بالایی نسبت به قیمت واقعی بلیت‌های جام‌ملت‌های آسیا است.

در این خصوص امیرحسین حسینی که مسئولیت راه‌اندازی ساز و کار بلیت‌فروشی بازی‌های ایران در جام‌ملت‌های آسیا را در فدراسیون فوتبال برعهده دارد،  درباره فرایند بلیت‌فروشی از طریق فدراسیون توضیح داد: سامانه فروش بلیت جام ملت‌ها آماده است و قیمت بلیت‌ها براساس قیمت درهم در سامانه سنا تعیین می‌شود. ما از AFC تقاضا کردیم که بلیت‌های جام‌ملت‌ها را تا بازی فینال به فدراسیون فوتبال بفروشد تا ما هم بلیت‌ها را تا بازی فینال به فروش برسانیم. کسانی که متقاضی خرید بلیت جام‌ملت‌ها هستند می‌توانند صبر کنند چون نهایتا در هفته جاری سامانه بلیت‌فروشی جام‌ملت‌های آسیا باز می‌شود تا بلیت‌فروشی آغاز شود.

او درباره سایت‌ها و تورهای مسافرتی که با قیمت‌های بسیار بالا اقدام به فروش بلیت‌های جام‌ملت‌های آسیا کردند، گفت: به جهت اینکه هرکسی برای خرید بلیت جام‌ملت‌ها باید کارت‌های بین‌المللی داشته باشد، سایت‌ها و تورهای مسافرتی اقدام به فروش بلیت این رقابت‌ها می‌کنند. آن‌ها موظفند که قیمت‌هایشان را با نرخ‌های روزانه سامانه سنا ارائه دهند، با این حال سایت‌هایی هستند که با قیمت‌های بسیار بالاتر از قیمت واقعی بلیت‌ها اقدام به بلیت‌فروشی می‌کنند. مردم گول این سایت‌ها را نخورند و صبور باشند چون نهایتا تا هفته آینده فدراسیون فوتبال با نرخی بسیار پایین‌تر، بلیت‌فروشی جام‌ملت‌های آسیا را آغاز می‌کند.

حسینی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا فدراسیون فوتبال با گران‌فروشان بلیت‌های جام‌ملت‌ها برخورد می‌کند، اظهار کرد: قطعا از طریق حراست فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و همچنین پلیس فتا پیگیری می‌کنیم چون این کار گران‌فروشی آشکار است و باید سایت‌ها و تورهای مسافرتی با نرخ مصوب دولتی بلیت‌فروشی بکنند.

او در ادامه درباره اینکه فدراسیون فوتبال همانند جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بین متقاضیان خرید بلیت، قرعه‌کشی می‌کند، بیان کرد: ما بلیت‌ها را قطعی می‌فروشیم و قرعه کشی نداریم. هرکس در هر کتگوری‌ای از ما بلیت بازی‌های ایران در جام‌ملت‌ها را بخواهد، به او به صورت قطعی بلیت می‌فروشیم. همچنین این نکته هم حائز اهمیت است که به هر کد ملی تنها یک بلیت فروخته می‌شود. پس از خرید بلیت توسط خریداران، بلیت‌ها به فدراسیون فوتبال ارسال می‌شود و خریداران می‌توانند از طریق پست و یا حضوری این بلیت را در اختیار بگیرند.

 با این اوصاف متقاضیان خرید بلیت‌های بازی‌های ایران در جام‌ملت‌های آسیا می‌توانند یا از طریق سامانه فروش بلیت فدراسیون فوتبال و یا با محاسبه قیمت روزانه بلیت‌ها از سایت‌هایی که به قیمت خوب اقدام به بلیت‌فروشی می‌کنند، بلیت‌های جام‌ملت‌ها را خریداری کنند