تفتیان: برای آغاز اردوها منتظر فدراسیون هستم

دونده سرعتی ایران می گوید که برنامه خود را طبق سیاست‌های تعیین شده به فدراسیون داده و منتظر پاسخ کمیته فنی و فدراسیون است.

به گزارش شبکه لحظه:

حسن تفتیان در مورد شرایط اردوها و تمریناتش اظهار کرد: اولین مسابقه پیش روی ما قهرمانی آسیا قطر است که اول اردیبهشت ماه انجام خواهد شد. من برنامه‌های خود را مطابق سیاست‌ها به فدراسیون داده‌ام. با توجه به مشکلاتی همچون گرانی ارز که همه هم در جریان آن هستیم فدراسیون تصمیم گرفته که همه اردوها در داخل کشور برگزار شود. من هم برنامه خود را با توجه به همین سیاست‌ها تنظیم و تدوین کردم و به فدراسیون دادم. منتظر هستم که فدراسیون یا همان کمیته فنی نظر نهایی خود را برای این برنامه‌ها اعلام کند تا ببینم باید چه کنم. امیدوارم که همه چیز خوب پیش رود و ما هم تمریناتمان را آغاز کنیم.

دونده سرعتی ایران در ادامه در مورد مربی خارجی خود و بهترین تصمیمی که فدراسیون دوومیدانی بعد از المپیک ریو در استخدام مربی داشته است، گفت: بعد از المپیک ریو اونتانن گای فرانسوی کار خود را با من آغاز کرد و فکر می‌کنم که این یک اتفاق بزرگ بود. یعنی ما هم مثل همه قهرمان‌های نامدار و حرفه‌ای دنیا بعد از المپیک مربی خود را عوض کردیم و او را برای مربیگری انتخاب کردیم. این اتفاق کاری کاملا حرفه‌ای بود. ما تمرینات خود را تا بازی‌های آسیایی با این مربی فرانسوی پیگیری کردیم. در حال حاضر هم تنها یکسال تا مسابقات جهانی و دو سال تا المپیک زمان داریم. با توجه به اینکه نوع کسب سهمیه مسابقات جهانی و المپیک هم تغییر کرده ما تقریبا باید از یکسال قبل مقدمات کسب ورودی را انجام دهیم، به همین منظور وقت زیادی نداریم تا بخواهیم دست به کوچکترین تغییری بزنیم چه برسد به اینکه بخواهیم مربی خود را عوض کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه عملکرد خوبی با این مربی فرانسوی حاصل شده است خاطرنشان کرد: تقریبا من به تمرینات این مربی عادت کرده و با آن اخت شده‌ام. از نظر روانی و فیزیکی هم این تمرینات روی من جواب داده است. رکوردهای خوبی که دویدم نشان دهنده این موضوعات است. من رکوردهای شخصی خود را زدم، چهار مرتبه زیر ۱۰.۱۰ ثانیه دویدم، که نشان می دهد که عملکردم با ثبات بوده است. پنجمی داخل سالن جهان را با او کسب کردم و سه طلای آسیا گرفتم. خیلی نتایج و اتفاقات دیگر نیز در مسابقاتی همچون دایموند لیگ برایم رقم خورد.

تفتیان در ادامه با توجه به شرایط ارزی و اقتصادی پیش آمده گفت: نظر من این است که با این مربی فرانسوی ادامه دهم. اما با توجه به اینکه او هم از قبل اعلام کرده بود که به دلیل شرایط کاری خود در فرانسه نمی‌تواند به اردوهای طولانی مدت داخل ایران بیاید، باید دید اکنون باید چه کرد؟ حالا ما در یک فواصل کوتاه برای اردوهای کوتاه و پیوسته او را به ایران دعوت کنیم، یا نزدیک مسابقات خارجی من به فرانسه بروم و زیر نظر او تمرین کنم. باید جوری شرایط را فراهم کنیم تا بهره حداکثری از این مربی بگیریم. باید سریعتر تصمیم گیری شود تا تمرینات آغاز شود، چون زمان کمی مانده است. مهمترین مسابقات فصل ما آسیایی‌ها، اولین مسابقه فصلمان (قهرمانی آسیا قطر) است. باید سریعتر تمرینات را شروع کنیم و آماده سازی را برای این مسابقات داشته باشیم.

دارنده مدال طلای قهرمانی آسیا در پاسخ به این سوال که آیا فدراسیون با کل موضوع انتخاب سرمربی خارجی موافق است یا خیر گفت: بله فکر می کنم که اینطور باشد. فدراسیون تا این لحظه بهترین تصمیم‌ها را گرفته است. همانطور که اشاره کردم بهترین تصمیم‌ها را بعد از المپیک ریو گرفت و یک مربی خوب خارجی استخدام شد و خداراشکر تا اینجا هم نتیجه داده است. فکر می کنم از این به بعد هم فدراسیون با همین تصمیمات حرفه‌ای پیش خواهد رفت. درست است که اکنون شرایط اقتصادی سخت است اما باید سه طرف ورزشکار، مربی و فدراسیون با حداقل ها بسازیم تا با یک تدارک خوب برای مسابقات پیش رو آماده باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برای آغاز اردوها دیر نشده است افزود: دیر که چه عرض کنم، دیر شده است. ورزشکاران خارجی را که دنبال می کنم تمرینات خود را آغاز کرده اند. وقت برای ما آسیایی ها کمتر هم هست، چون مهمترین مسابقه ما قهرمانی آسیا در اول فصل آغاز خواهد شد. باید حداقل از اسفند و فروردین در مسابقات تدارکاتی شرکت کنیم. امیدوارم که زودتر تصمیم گیری شود و سریعتر به تمریناتمان برویم.

او در خصوص تغییرات در کسب سهمیه مسابقات جهانی و المپیک هم گفت: برای مسابقات جهانی هم زمان (رکورد) و هم تعداد مسابقاتی که شرکت می کنیم ملاک قرار گرفته است. یعنی فدراسیون جهانی مسابقات را سطح بندی کرده است، مسابقات جهانی و دایموند لیگ در سطح A هستند، سایر مسابقات همچون ورلد چلنج و … در سطح‌های پایین تر قرار می‌گیرند. ورزشکار در هر مسابقه که شرکت کند و رتبه و امتیاز بگیرد، می‌تواند از این امتیاز برای بالا رفتن در رنکینگ استفاده کند و وارد رنکینگ شود. نظر فدراسیون جهانی برای دوها این است که تنها ۵۶ نفر اول رنکینگ را برای مسابقات جهانی و المپیک انتخاب کند و در پرتاب‌ها نیز تنها ۳۲ نفر برتر.

تفتیان در ادامه گفت: این تغییرات در کسب سهمیه کمی کار را سخت کرده است. باید مسابقات زیادی را شرکت کنیم. باید در رنکینگ باشیم و نتایج خوب و مستمری را در مسابقات مختلف کسب کنیم تا بتوانیم در مسابقات جهانی و المپیک حاضر شویم. فکر می کنم که دیگر مستقیم سهمیه داده نمی شود. البته ورزشکار باید علاوه بر بودن در رنکینگ، رکورد حد نصاب را هم ثبت کرده باشد.

منبع : خبرگزاری ایسنا