حسن‌زاده: “گرو” به درد لت‌وپار کردن مدافعان می‌خورد

کاپیتان پیشین استقلال معتقد است، وینفرد شفر توانسته به بازیکنان القاء کند که سبک بازی‌شان را عوض کنند. او همچنین معتقد است که جذب بازیکن در نقل و انتقالات نیم‌فصل برای مدیران استقلال از نان شب واجب‌تر است.

به گزارش سرویس ورزشی شبکه لحظه،به نظر می‌رسد استقلال وینفرد شفر به فرم ایده‌آل خود رسیده که شاهد این قضیه، دو پیروزی پیاپی مقابل استقلال خوزستان و صنعت نفت آبادان بود. آبی‌پوشان پایتخت در این دو دیدار عملکرد خوبی داشتند، خصوصا در بازی مقابل صنعت نفت که شاگردان شفر با ارائه نمایشی عالی با نتیجه ۳ بر صفر تیم آبادانی را شکست دادند.

استقلال مقابل ماشین سازی آنقدر بد بود که انگار یک تیم معمولی لباس آبی پوشیده است

رضا حسن‌زاده درباره عملکرد استقلال در دو بازی اخیر و وضعیت کلی آبی‌پوشان اظهار کرد: ابتدا خدا را شکر می‌کنیم که در این دو بازی استقلال توانست شش امتیاز بگیرد و در جدول رده‌بندی صعود کرد. پیش از این دو دیدار، استقلال مقابل ماشین‌سازی‌ آنقدر بد بازی کرد که انگار یک تیم معمولی است و فقط پیراهن آبی پوشیده است. این بازی نشان می‌داد که تیم، کار بسیار سخت و سنگینی پیش رو دارد که بخواهد خودش را متحول کند. پیش از آغاز فصل همه تیم‌ها برای گرفتن تیم و نفرات خوب برنامه‌ریزی می‌کنند. همه انتظار داشتند که استقلال نسبت به سال گذشته ضمن حفظ نقاط قوت، ضعف‌ها را پوشش بدهد اما برعکس شد و بجای پوشش دادن ضعف‌ها، تیم ضعیف‌تر هم شد.

او افزود: عملکرد استقلال مقابل استقلال خوزستان بد نبود. مهم سه امتیاز بازی بود که استقلال از فشار روحی و روانی رها شود. زمانی که به بازی مقابل نفت آبادان رسیدیم، استقلال با صلابت بازی کرد و باعث شد فشارهای خارجی کمتر شود. چیدمان نفرات استقلال مقابل صنعت نفت بهتر شد و در این بازی مشخص شد که اعتقاد شفر به ایرانی‌ها بیشتر شده است.

شفر نیاز به زمان داشت تا به بازیکنان القا کند شکل بازی‌شان را عوض کنند

این پیشکسوت باشگاه استقلال در ادامه درباره عملکرد خط میانی این تیم مقابل صنعت نفت توضیح داد: در این بازی هافبک‌های رو به جلوی استقلال بهتر بازی کردند. نفرات قبلی که برای استقلال به میدان می‌رفتند اکثرا نفرات دفاعی بودند که بازی رو به جلو نداشتند. شفر نیاز به زمان داشت تا به آن‌ها القا کند که باید پاس‌های رو به جلو بدهند و می‌توانند شکل بازی را عوض کنند. خوشبختانه در بازی صنعت نفت یک بازی خوب از استقلال دیدیم. پاس‌های از عمق و جناحین بیشتر شده بود و بازیکنان هدفمند بازی کردند. شاگردان شفر در این بازی برنامه داشتند که توانستند نتیجه بگیرند. بازیکنان نیاز به خودباوری داشتند تا خودشان را دست کم نگیرند.

حسن‌زاده همچنین در پاسخ به این سوال که چه پارامترهایی باعث شد که عملکرد دفاعی استقلال در این دو بازی بهبود یابد، بیان کرد: اگر در بازی‌های گذشته دفاع استقلال ضعیف کار می‌کرد، به ناهماهنگی بین آن‌ها برمی‌گشت. کادر فنی قطعا گل‌های دریافتی استقلال را آنالیز کردند تا دیگر اشتباهات تکرار نشود. اگر دقت کنید علی کریمی جلوی دفاع بازی کرد تا از آن‌ها حمایت کند و فضای جلوی مدافعان تیمش را پر کند.

او درباره نمایش خط حمله استقلال گفت: خط حمله استقلال در این بازی به تعادل رسید. ما در بازیکنان رو به جلوی‌مان، ۵۰ درصد بازیکن قدرتی و ۵۰ درصد، بازیکن سرعتی و تکنیکی داشتیم و همین باعث شد تعادل برقرار شود تا گل‌های بیشتری بزنیم. این مساله باعث می‌شود که خلاقیت استقلال بیشتر شود و منجر به گرفتن پنالتی و ضربات ایستگاهی توسط بازیکنان استقلال شود.

 

، وینفرد شفر در بازی مقابل صنعت نفت آبادان از الحاجی گرو استفاده نکرد که سرمربی استقلال دلیل آن را درخواست مهاجم نیجریه‌ای برای بازی نکردن در این بازی عنوان کرد. بعدها مشخص شد که گرو به خاطر انتقاداتی که به عملکردش شده، تحت فشار روحی قرار گرفته است.

کاپیتان پیشین استقلال در پاسخ به این سوال که آیا الحاجی گرو بالاخره می‌تواند به سطح مورد انتظارش برسد، اظهار کرد: در مورد گرو بحث ناراحت بودن یا نبودن نیست بلکه بحث جدایی است. شاید گرو از نظر اخلاقی خیلی خوب باشد ولی در حال حاضر بحث کیفیت بازی مطرح است. مهاجمانی مانند فرشاد پیوس یا حتی تیام وقتی یک موقعیت پیدا می‌کنند، گل می‌زنند. این نمایش، عیار بازیکن را نشان می‌دهد. در بازی مقابل سایپا توپی که گرو مقابل دروازه سایه‌اش را زد، عیار بازیکن او را نشان می‌دهد. این توپ، توپی نبود که مثلا گرو خودش را پرت کند و به آن نرسد، بلکه این توپ درست روی پای گرو قرار داشت. من وقتی این صحنه را دیدم، گفتم که این بازیکن دیگر به درد این کار نمی‌خورد. شاید در جای دیگر به درد بخورد و در تیمی پایین جدولی و شاید بالا جدولی وقتی تیم‌ها به دنبال لت و پار کردن مدافعان حریف برای استفاده مهاجم دیگر تیمشان هستند، می‌توانند از این مهاجم نیجریه‌ای استفاده کنند ولی گرو به هیچ عنوان به درد سیستم ۱-۳-۲-۴ یا ۱-۴-۱-۴ نمی‌خورد و از او باید به همراه یک مهاجم یا دو مهاجم دیگر استفاده کرد.

نقل و انتقالات نیم‌فصل برای استقلال از نان شب واجب‌تر است

حسن‌زاده همچنین در پاسخ به این سوال که از نظر او چه بازیکنانی ممکن است در لیست خروجی استقلال قرار بگیرند، گفت: درست نیست که من بخواهم راجع به این موضوع صحبت کنم. بحث من این است که از نقل و انتقالات نیم فصل باید استفاده کنند چون این نقل و انتقالات برای مدیران استقلال از نان شب واجب است. آن‌ها می‌خواهند تیم را برای لیگ قهرمانان آسیا آماده کنند و باید بازیکنانی جذب کنند تا جبران مافات ابتدای فصل شود.

او درباره پست‌هایی که استقلال نیاز دارد در نیم فصل تقویت کند، توضیح داد: اگر کل نیازهای استقلال را از ۱۰۰ بگیریم، ۷۰ درصد نیاز این تیم به هافبک خلاق است. من نمی‌توانم از مهاجمین خرده بگیرم چون اگر به آن‌ها توپ نرسد کاری نمی‌تواند بکند. شاید حاجی گرو هم جزو افرادی باشد که ضرر دیده است.

گروه مرگ، به خاطر استقلال، گروه مرگ شده است

رضا حسن‌زاده که سابقه قهرمانی با استقلال در جام باشگاه‌های آسیا را دارد، در بخش پایانی صحبت‌هایش درباره قرعه سخت استقلال در لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: قرعه این گروه به خاطر استقلال، گروه مرگ شده است. کلا بازی‌های لیگ قهرمانان سخت است چون همه تیم‌ها قهرمان کشورهایشان هستند. به خاطر همین استقلال باید بازی‌ها را از ابتدا محکم بگیرد. فوتبال ایران یک سر و گردن فراتر از کشورهای دیگر است و بازیکنان ۵۰ درصدی ما بازیکنان ۱۰۰ درصدی عرب‌ها هستند. فرق ما و آن‌ها بازیکنان خارجی است که آن‌ها بازیکن خارجی درجه یک می‌گیرند اما تیم‌های ایرانی بازیکن خارجی درجه سه جذب می‌کنند.

این پیشکسوت باشگاه استقلال در پایان گفت: امیدوارم که استقلال شرایط خوب الانش را ادامه دهد تا هوادارانمان را از دست ندهیم. الان فصل پاییز و زمستان است ولی هواداران در سرما و زیر باران و برف به ورزشگاه می‌آیند تا از استقلال حمایت کنند. حداقل کاری که تیم باید در حق هواداران انجام دهد این است که  یک بازی زیبا به نمایش بگذارد تا آن‌ها با دل شاد از ورزشگاه خارج شوند.

منبع:ایسنا