حسین توکلی: حیف شد بهداد رفت

قهرمان وزنه برداری المپیک سیدنی گفت: بهداد سلیمی پخته تر از قبل شده بود و دوست داشتیم تا المپیک او را ببینیم اما حیف شد که رفت.

حسین توکلی در گفت و گو با ایسنا درباره ی خداحافظی بهداد سلیمی با دنیای قهرمانی بیان کرد: بهداد حیف شد خداحافظی کرد. او جا افتاده‌تر و پخت‌تر شده و حتی دیدید قیچی هایش نیز بهتر شده بود. بهداد یکی از بهترین وزنه‌بردارانی است که با او کار کردم. بخاطر مصدویت فشار زیادی را تحمل کرد و فکر کنم برخی مسائل حاشیه ای در کنار مصدومیت باعث شد خداحافظی کند.

او ادامه داد:خوشبختانه بهداد مدال های زیادی توانست بگیرد و خداحافظی اش برای ما که شبانه روز شاهد پیشرفتش بودیم ناراحت کننده است. دوست داشتیم بهداد را حداقل تا المپیک ببینیم چراکه او استعداد و توانایی و اعتماد به نفس لازم را دارد. درست است که باید به تصمیمش احترام بگذاریم اما برای ما ناراحت کننده است. بهداد خداحافظی کرد اما همواره برای ما یک قهرمان پرآوازه است.

سرمربی سابق تیم ملی در مورد ورود سلیمی به عرصه مدیریتی گفت: ما یک قهرمان بزرگ را از دست دادیم اما قطعا با توجه به تجربیاتی که داردمی تواند دربحث مدیریتی به تیم های ملی کمک کند. اما اگر می خواهیم در بحث مدیریت هم در آن سطح بالا باشد باید آموزش های خاص خود را ببیند و اینکه به ورزشکاری که تازه با دنیای قهرمانی خداحافظی کرده بخواهیم پست مدیریت سنگینی بدهیم فکر نکنم زیاد جالب باشد. درواقع پله پله جلو برود تا علاوه بر اینکه برای خودش و وزنه برداری ایران مثمر ثمر باشد، شان و جایگاهش نیز همواره حفظ شود.

دوست داشتیم بهداد سلیمی را در المپیک بعدی هم ببینیم

 

توکلی در پاسخ به این پرسش که فکر می کند بهداد سلیمی بتواند همانند او یا کوروش باقری استعداد های جدیدی را به وزنه برداری ایران معرفی کند،تصریح کرد: قطعا این توانمندی را دارد اما بهداد خودش باید این مطلب را ثابت کند. البته گاهی این مسئله هم هست که یک ورزشکار خوب  نمی تواند مربی خوبی هم باشد و برعکس. اما بهداد این توانمندی را دارد در عین حال که ورزشکار خوبی بوده، مربی خوبی هم باشد و چیزی کم ندارد. البته حالا اگر بخواهد در آن بخش فعالیت کند. چون از طریق رسانه ها متوجه شدم بیشتر علاقه دارد در بخش مدیریتی فعایت کند حالا شاید هم اصلا نخواهد در ورزش فعالیتی داشته باشد. در هر صورت برای او در هر بخشی که باشد آرزوی موفقیت می‌کنم.

قهرمان المپیک سیدنی با اشاره به اوت شدن کیانوش رستمی در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ تصریح کرد: مسائلی که پیش آمد اصلا خوشایند نبود اما کیانوش خودش تصمیم گرفت و این کار را انجام داد و خودش هم باید پاسخگو باشد. کیانوش مدال‌های زیادی برای ایران گرفت اما این رویه ای است که خودش انتخاب کرد و بارها هم با او در این مورد صحبت کردم. درست است رشته ما انفرادی است اما همراه کارگروهی و کنار هم بودن کمک می کند و باعث ایجاد انگیزه  و انرژی می شود.

 او ادامه داد: شاید انفرادی کار کردن به ضررکیانوش شد و به او لطمه زد اما این تصمیمی بود که خودش گرفت. با این وجود نباید شرایط به این شکل جلو می رفت و نمی توان هم فقط یک طرف ماجرا را گرفت و گفت مقصر فقط یک نفر است. شکست یک ورزشکار سطح بالا سخت است  و واقعا باعث ناراحتی می شود. فکر نمی کنم به جز کسانی که به دنبال اهداف دیگری بودند، کسی از این شکست کیانوش خوشحال شده باشد. جایی که ورزشکار ملی ما زمین می خورد، زمین خوردن همه ما است  و واقعا روز تلخی بود.

توکلی با اشاره به شرایطی که رستمی در حین مسابقه اش داشت، تصریح کرد: نباید کار به اینجا می رسید و واقعا صحنه بدی بود که ورزشکار خودش وزنه انتخاب می کرد و تنها بود. فضای خوبی نبود و کیانوش بدون اشتیاق، انگیزه و بدون روحیه داشت کار می کرد. نمی‌دانم آن چهره کیانوش، چهره مصمم بود یا پر از اضطراب. اما به نظرم بیشتر در چهره کیانوش حس تنهایی و رها شدن دیده می شد که این اصلا خوب نبود و حرکت قشنگی نبود. به نظرم باید این مسئله جمع  و جور شود چون ساختن یکی مثل کیانوش به این راحتی نیست.

 

کیانوش رستمی در بازیهای آسیایی با انتخاب وزنه اشتباه ناکام ماند


او افزود: باید چهار نفر بزرگتر جمع شوند و فکری کنند. به هر حال کیانوش کم مدال برای ایران نگرفته است و البته من خودم بارها با او صحبت کردم خودم هم متوجه نشدم دنبال چه چیزی می گردد. دوران قهرمانی ، دوران کوتاهی است و زود از بین می رود و بهتر است ورزشکار دنبال موفقیت های بیشترباشد. حیف نیست یک ورزشکار این همه مدال  و فضا را از دست بدهد؟ کیانوش ورزشکار دوست داشتنی است اما خودم هم درک نکردم چه چیزی می خواهد.

توکلی در مورد سعید علی حسینی که اکنون تمام بارمدال آوری ر فوق سنگین بر روی شانه های او است، تاکید کرد:سعید علی حسینی بعد از مشکلاتی که برایش پیش آمد  و پیش آورند فضایی ایجاد شد که بتواند جبران کند. در عین حال وزنه برداران گردن کلفت زیادی در فوق  سنگین هستند که باعث می شود کار دشواری داشته باشد . سعید ۳۰سال  دارد اما خب بدنش فرسوده نیست با این حال مشکلات خاص خود را هم دارد . سعید نشان داده وزنه بردار با انگیزه، توانمند  و قوی است و می تواند شایستگی های خود را بیشتر از این نشان دهد . قبلا با بهداد با هم کار می کردند و باعث پیشرفت هم می شدند ما خب الان تنها است.بعد از رضازاده شاید این تصور بود که سنگین وزن های خوبی نخواهیم داشت اما دیدید که نفراتی مانند بهداد آمدند که جا پای بزرگان بگذارند و همان طور که این اتفاق در گذشته رخ داد بازهم اتفاق می افتد.

او در مورد جابجایی های زیادی که در بخش مربیگری تیم ملی صورت می گیرد، گفت:مسئله ای که من نگرانش هستم ، بحث جابجایی مکرر مربی در تیم ملی است و وزنه برداری مثل فوتبال نیست که مربی زیاد جابجا شود. به هر حال هر مربی سبک خودش را دارد و به زمان احتیاج دارد. بعد از اینکه من را برکنار کردند گفتند برکناری ام اشتباه بوده است. من ۵-۶ ماه با تیمی کار کردم که مصدوم و محروم داشت و چون لیست هم رد شده بود مجبور بودم از نفراتی استفاده کنم که آمادگی لازم را نداشتند. امن موضوع تمانم شد اما الان  به نظرم به برخواه باید فرصت بدهند تا کارش را انجام دهد.

قهرمان سابق المپیک  در پاسخ به این پرسش که به فکر بازگشت به وزنه برداری نیست، تصریح کرد: مشغول رسیدگی به امور تحصیلی و همچنین کنار خانواده هستم. در عین حال خود احسان حدادی هم پروژه سنگینی است. ورزشکار عنوان داری مثل او و با مسائلی که در ورزش دارد، در خیلی زمینه ها جا دارد چند نفر با او کار کنندو من جای چند نفر با او کار می کنم. بیشتر درزمینه روانشناسی نیاز است با او کار شود. البته من به کار روانشناس ها جسارت نمی کنم اما من درکش می کنم و در بدنسازی به او کمک می کنم. احسان خیلی شرایط خوبی دارد و این شانس را دارد به مدال المپیک حتی مدال طلا فکر کند.