دختران جوان بسکتبالیست را رها نکنید

سرمربی تیم ملی بسکتبال دختران زیر ۱۸ سال ایران گفت: نباید این بازیکنان را رها کنیم بلکه باید با برنامه و تدبیر حمایتشان کنیم تا در آینده‌ای نزدیک شاهد موفقیت‌های بیشتری از آنها باشیم.

به گزارش شبکه لحظه :

افسانه حسن نایبی سرمربی تیم ملی بسکتبال دختران زیر ۱۸ سال به لزوم برنامه ریزی برای این تیم اشاره کرد و گفت: بدون برنامه نمی‌توانیم موفق شویم. ما برای اعزام به این مسابقات تنها ۱۰ اردو داشتیم که حدود ۴۰ روز می‌شد و اصلا قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست. ضمن اینکه مسابقات تدارکاتی خارج از کشور هم نداشتیم. به هر حال شرایط اقتصادی موجود مانع از این کار شد و تنها پنج بازی تدارکاتی با تیم‌های دسته یک و برتر دختران ایران برگزار کردیم اما نشان دادیم تیمی هستیم که حتی اگر بعد از ۴۱ سال در مسابقات شرکت کنیم زنگ تفریح نمی‌شویم. نباید این بازیکنان را رها کنیم بلکه باید با برنامه و تدبیر حمایتشان کنیم  تا در آینده‌ای نزدیک شاهد موفقیت‌های بیشتری از آنها باشیم.

او  در این مورد افزود: می‌توانیم با برنامه ریزی این فاصله ۴۱ ساله را کوتاه کنیم و روزی بر سکوی قهرمانی آسیا بایستیم.  در حال حاضر فاطمه آقازادگان و نگین رسولی پور به ترتیب بهترین بازیکن و بهترین ریباندر شدند و این نشان دهنده پتانسیل بازیکنانمان است.  امیدوارم که با تداوم حمایت مسئولان گام‌های بلندتری را در ارتقای کیفی این دختران برداریم. برنامه ریزی‌ها باید چهار ساله و مدون باشدبه همین دلیل لازم است در فدراسیون بسکتبال اتاق فکری برگزار و این بازیکنان شناخته شوند. نه تنها ۱۲ نفر بلکه افراد دیگری هم تحت پوشش فدراسیون قرار گیرند چون بازیکنان فعلی دیگر نمی‌توانند زیر ۱۸ سال بازی کنند بنابراین باید از ۱۴ ساله‌ها شروع کنیم.

حسن نایبی در پاسخ به این سوال که آیا با رویکرد فدراسیون مبنی بر اینکه چند ماه قبل از اعزام به مسابقات مختلف اردو برگزار می‌کنند، موافق هستید؟ گفت: پیگیری‌های مربیان و تلاش شما خبرنگاران باعث می‌شود که این روند ادامه دار باشد. فدراسیون باید برنامه محور عمل کند اما به هر حال نسبت به گذشته اعزام‌های بیشتری در بخش بانوان داشتیم. اگر با همین سرعت پیش برویم قطعا بهترین نتیجه را در کمترین زمان می‌گیریم.

سرمربی تیم ملی بسکتبال دختران زیر ۱۸ سال در مورد عملکرد این تیم در مسابقات آسیایی گفت: با توجه به اینکه بعد از ۴۱ سال و برای اولین بار در رده جوانان به مسابقات رسمی اعزام شدیم عملکرد خوبی داشتیم و توانستیم بازی‌های خوبی را هم انجام دهیم. فکر می‌کنم بهترین بازی‌مان برابر هند بود  و با اینکه در دقایق پایانی باختیم اما تنها تیمی بودیم که با اختلاف کم با این تیم شکست خوردیم. گاهی شرایط به گونه ای پیش می‌رفت که سرمربی قوی صربستانی این تیم پابه پای ما در کنار خط طولی قرار می‌گرفت و بازیکنانش را هدایت می‌کردی و این موضوع نشان دهنده استرس بالای او بود.

او در ادامه بیان کرد: در هر دو بازی برابر سنگاپور( یک بار در مرحله گروهی و یک بار برای تعیین جایگاه) بازی قابل قبولی ارائه دادیم. در مقابل گوآم هم که به نسبت تیم ضعیف‌تری بود راحت‌تر بازی کردیم اما یکی از دلایل شکست ما برابر قزاقستان برتری فیزیکی آنها بود. چهار سانتر ۱۹۰ تا ۱۹۵ داشتند و بازیکنان ما چون قدهایشان کوتاهتر بود بعد از اینکه توپ‌هایشان بلاک می‌شد جسارت خود را از دست دادند و بازی را واگذار کردند.

حسن نایبی در این مورد افزود: اگر سانترهای خوبی داشتیم می‌توانستیم پیروز میدان شویم اما همه اینها به تجربه بر می‌گردد. باید در بسکتبال بانوان کار کنیم. کشور چین در حال اصلاح ژن است و تیمی که قبلا کوتاه قد بود الان قد بلندتری دارد و همین باعث شده که ۱۶ قهرمانی پی در پی در آسیا کسب کند.

حسن نایبی در پایان این گفت‌وگو به مربی بدنسازی و روانشناس تیم ملی اشاره و بیان کرد: ۶ مرحله اردو در قزوین برگزار کردیم و خانم صفاری که مربی بدن ساز در رشته ایروبیک است وظیفه بدنسازی بازیکنان را به عهده داشت. بازی برابر هند دو پیروزی مقابل سنگاپور و حتی یک شکست برابر قزاقستان نشان داد که باید به فیزیک بازیکنان اهمیت بدهیم و اگر با فیزیک استاندارد وارد مسابقات نشویم قطعا نمی‌توانیم موفق شویم. همچنین به دلیل اینکه بازیکنان سن‌شان کم بود از روانشناس ورزشی استفاده کردیم که به ارتقای سطح روانی و ذهنی آنها کمک کنیم که این اتفاق هم افتاد چون اگر از نظر روانی با آنها کار نمی‌کردیم حتی یک بازی را هم پیروز نمی‌شدیم.

تیم ملی بسکتبال دختران زیر ۱۸ سال ایران که برای اولین بار در دسته B مسابقات آسیایی حضور داشت با سه پیروزی و دو شکست در جایگاه پنجم آسیا قرار گرفت و به دلیل اینکه تنها قهرمان دسته B به دسته A سعود می‌کند تیم ایران موفق به سعود به دسته A نشد.

منبع : خبرگزاری ایسنا