در راه پیشرفت بسکتبال، “ترمز” نباشیم

مسعود عماری دبیر فدراسیون بسکتبال درباره مسائل این روزهای بسکتبال و وضعیت تیم ملی پیش از پنجره پنجم انتخابی جام‌جهانی صحبت کرد.

به گزارش شبکه لحظه:

دبیر فدراسیون بسکتبال درباره شرایط اعزام ملی‌پوشان به استرالیا و فیلیپین اظهار کرد: کارهای اولیه اعزام ملی‌پوشان انجام و مدارک جمع‌آوری شده تا فرآیند گرفتن روادید طی شود. ان‌شاءالله طبق برنامه کادرفنی اردوی تیم ملی نیز شروع می‌شود تا ملی‌پوشان کنار هم جمع شوند و پس از تمرین و آماده سازی برای پنجره پنجم انتخابی جام‌جهانی اعزام شوند. طبق دعوت فدراسیون قطر نیز دو بازی در دوحه با این تیم خواهیم داشت، سپس تیم به استرالیا و پس از آن، مستقیم به فیلیپین می‌رود.

طباطبایی پیگیر وضعیت حدادی بود

عماری در پاسخ به این سوال که وضعیت حدادی چطور است و آیا به پنجره پنجم می‌رسد یا نه؟ بیان کرد: حدادی برای پیگیری روند درمانی‌اش به ژاپن هم نرفت و کارهای درمانی‌اش را انجام داد. حتی تمرین‌هایش را هم شروع کرده اما می‌دانیم که روند درمانی کشاله ران یکی از قسمت‌هایی است که زمان زیادی می‌خواهد و زود خوب نمی‌شود. امیدواریم که او در درجه اول سلامتش را به زودی به دست بیاورد.

او در پاسخ به این سوال که به دو بازی پیش رو می‌رسد یا نه؟ گفت: هنوز قطعی نمی‌توان درباره این مورد صحبت کرد و باید ببینیم در ادامه نظر خودش و پزشک چه خواهد بود.

دبیر فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که چرا در طول درمان حامد حدادی کسی از فدراسیون پیگیر شرایط او نبود تا جایی که ستاره تیم ملی از این بابت گله کرد؟ تصریح کرد: من این موضوع را پیگیری کردم و با آقای طباطبایی هم صحبت کردم. آقای طباطبایی تاکید کرد هفته‌ای نبوده که با حامد صحبت نکند و جویای وضعیتش نباشد. شاید منظور حامد فرد دیگری مثلا من بوده اما آقای طباطبایی به شدت پیگیر وضعیت حدادی بود.

عماری در پاسخ به این سوال که از صمد نیکخواه چه خبر و آیا کاپیتان تیم ملی در پنجره پنجم حضور دارد یا نه؟ بیان کرد: قطعا کادرفنی با او در تماس است اما به طور دقیق درباره این موضوع اطلاعی ندارم.

جلسه ملی‌پوشان با طباطبایی با درخواست خودشان بود

او در پاسخ به این سوال که خروجی جلسه ملی‌پوشان با اعضای کمیته فنی چه شد؟ بیان کرد: در آن جلسه من هم حضور داشتم و هدف ما این بود که ورزشکاران بیایند و در فضایی خودمانی نظراتشان را بدهند. به هر حال ما مسیر بسیار دشواری تا جام‌جهانی پیش رو داریم و برای همفکری و پیشرفت جلسه‌ای برگزار کردیم که ورزشکاران نیز نظراتشان را اعلام کنند. حالا دوستان فکر کرده‌بودند که موضوع دیگری بوده که نبود. البته آن موضوع‌های ماست و دوغ هم نباید مطرح می‌شد. با این وجود جلسه کاملا فنی بود.

عماری در پاسخ به این سوال که جلسه اخیر ملی‌پوشان با شخص رئیس فدراسیون درباره چه بوده؟ گفت: این جلسه به درخواست خود ملی‌پوشان بوده و فرد دیگری در آن حضور نداشت. خصوصی بود وگرنه من هم دعوت می‌شدم. به همین دلیل از صحبت‌های درون آن اطلاعی ندارم.

پس از جلسه ملی‌پوشان با اعضای کمیته فنی اطلاعات مختلفی از جلسه منتشر شد. دبیر فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که چرا اتفاقات درون جلسه به طور کامل رسانه‌ای نمی‌شود تا اگر مشکلی وجود دارد حل شود؟ اظهار کرد: به هرحال برخی موارد باید بین خودمان حل شود. اگر قرار بود همه چیز رسانه‌ای شود خبرنگاران هم در جلسه حاضر می‌شدند. تیم ملی را نباید به عنوان یک موضوع شخصی دید. بلکه این تیم برای همه ایران است و ما باید تلاش کنیم که مشکلات به بهترین شکل حل شوند.

 

نیمه پر لیوان را ببینیم

او در پاسخ به این سوال که پس چرا شنیده می‌شود مشکلات همچنان ادامه دارد و حل نشده؟ گفت: همه ما وظیفه داریم که اگر مشکلی وجود دارد حل شود. رسانه هم به عنوان بازویی توانمند باید به ما کمک کند که مشکلات حل شوند. روند فدراسیون رو به جلو است و باید کمک کنید تا این روند رو به جلو ادامه پیدا کند.

عماری افزود: قبول کنیم که روند حرکتی ما رو به جلو بوده است. باخت هم داشتیم اما مسیر رو به جلو است. فضای موجود طوری نیست که بگوییم بسکتبال نابوده شده است. مسیر تیم ملی نیز رو به جلو است. به نظرم همه باید کمک کنیم که این روند ادامه پیدا کند و “ترمز” نباشیم. اکنون نباید این انتظار وجود داشته باشد که در یکی دو ماه بازیکن و ستاره ساخته شود. ما باید طبق برنامه پیش برویم و به بضاعتمان نیز توجه کنیم.

دبیر فدراسیون بسکتبال ادامه داد: معتقدم نباید نیمه خالی لیوان را دید. بلکه نیمه پر را ببینیم و آن را بیشتر هم نشان بدهیم. وضعیت طوری نیست که بگوییم مشکلات حل نمی‌شود بلکه حل خواهد شد. قطعا با همدلی و هماهنگی همه چیز خوب خواهد شد.

او با اشاره به مشکل اصلی بسکتبال بیان کرد: مشکل بسکتبال ایران ساختاری است. ساختار کل بسکتبال باید درست شود. منظور من این است که باید ساختار آموزشی،‌ پرورش بازیکن، مربی و داور باید درست شود. همه چیز باید شکل درست بگیرد. من خودم سال‌ها کار پایه کرده‌ام. پنج سال کار پایه کرده‌ام و اکنون که به کلاس‌ها و مدارس بسکتبال می‌روم و سر می‌زنم گریه‌ام می‌گیرد. برخی مدارس فقط به فکر پول گرفتن هستند و هیچ کار درست آموزش بسکتبال انجام نمی‌دهند. این‌ها باید درست شود.

جلسه با داورزنی درباره مسیر جام‌جهانی بود

دبیر فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که جلسه با داورزنی در وزارت ورزش درباره چه موضوعی بوده؟ بیان کرد: این جلسه درباره مسیر تا جام‌جهانی بود. به هر حال آقای داورزنی پیگیر موارد هستند و ما هم مشکلات مختلفی از جمله مشکلات مالی داشتیم و در این جلسه سعی شد بهترین مسیر تا جام‌جهانی ترسیم شود. هزینه‌های کنونی سرسام آور است و ما وظیفه داریم همه هزینه‌ها را انجام دهیم که خدا را شکر وزارت هم کنار فدراسیون است.

او افزود: در این جلسه درباره رسیدن به المپیک هم صحبت شد. آقای داورزنی تاکید دارد که فدراسیون‌های توپ و توری والیبال، بسکتبال و هندبال باید در مسیر کسب سهمیه المپیک نیز موفق باشند. راهکارهایی داشت و مدل‌های فعالیتی را ارائه داد که بتوانیم در مسیر پیش‌رو از آنها استفاده کنیم.

عماری در پاسخ به این سوال که با توجه به این که اکنون کارمان برای جام‌جهانی سخت شده آیا امیدی به المپیکی شدن داریم؟ تصریح کرد: در این جلسه به طور کامل درباره مسیر پیش رو تا جام جهانی و روند کسب سهمیه المپیک هم صحبت شد. مسیر ما واقعا سخت است اما باید با تمام توان پیش برویم.

دبیر فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که آیا آن طور که شنیده شده داورزنی از مواردی درون بسکتبال ناراحت بوده و گلایه داشته است؟ گفت: من در جلسه بودم و واقعا گله و نارضایتی مطرح نبود.

روند بسکتبال بانوان رو به جلو است

او در پاسخ به این سوال که فدراسیون چه زمانی به فکر بسکتبال پنج نفره بانوان خواهد بود و قرار است بالاخره برنامه‌هایی برای این بخش داشته باشد؟ گفت: بخش بانوان بسکتبال واقعا رو به جلو است و فعالیت‌های خوبی در آن انجام شده است. بسکتبال پنج نفره ما رویداد خاصی نداشت و اردو تشکیل نشد اما ملی‌پوشان در اردوهای سه نفره بودند و در تورنمنت‌های مختلف شرکت کردند. اکنون هم لیگ خوبی دارند و شرایطشان مطلوب است. تیم جوانان هم در آسیا خوب کار کرد و ملی‌پوشان ما جزو برترین‌ها بودند.

عماری در پاسخ به این سوال که چرا برای تیم جوانان تدارکات بهتر انجام نشد تا در دسته B نتیجه بگیرد و آیا برنامه‌ای برای آینده این ملی‌پوشان وجود دارد؟ تصریح کرد: ما سعی کردیم شرایط مطلوب را برایشان تامین کنیم. قطعا برای آینده نیز برنامه داریم اما به این نکته توجه کنید که فدراسیون نباید تیم‌داری کند. من در جلسه لیگ برتر و دسته یک هم اعلام کردم که باشگاه‌ها باید این ملی‌پوشان را جذب و حمایت کنند تا آنها در طول سال مسابقه داشته باشند و پیشرفت کنند. تعریف باشگاه داری در کشور هنوز درست نیست و باید در این مساله نیز تغییرات باید شکل بگیرد. ما فقط اردوی مقطعی داریم تا بازیکنان در کنار هم باشند و هماهنگ شوند.

تفاهم‌نامه با زیباسازی شهرداری، فرهنگی است

دبیر فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که وضعیت آرون گرامی‌پور و مایک رستم‌پور به کجا رسیده؟ بیان کرد: یکسری کارهای اولیه گرامی‌پور انجام شده است اما این که چه زمانی بتواند در تیم ملی باشد مشخص نیست. درباره مایک رستم‌پور هم صحبت‌هایی شده و منتظر پالس‌های مثبت از آن طرف هستیم.

عماری در پایان به سوال ایسنا مبنی بر این که ماجرای تفاهم نامه فدراسیون بسکتبال و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران چیست و این دو چه ارتباطی دارند و بهتر نیست فدراسیون با سازمان ورزش شهرداری همکار داشته باشد؟ گفت: این همکاری درباره مسائل فرهنگی است و ما قطعا با سازمان ورزش هم همکاری خواهیم داشت. به خصوص دوستان در کمیته سه نفره پیگیر این موضوع هستند.

منبع : خبرگزاری ایسنا