روزی که تصمیم پله یک خیانت محسوب شد

تصمیم ستاره برزیلی برای بازی کردن در لیگ آمریکا برای مردم کشورش یک خیانت به حساب می‌آمد.

به گزارش شبکه لحظه:

ادسون آرانتس دو ناسیمنتو، ملقب به پله به عقیده افراد زیادی بهترین بازیکن جهان بود. حضورش در جام جهانی با ۱۷ سال سن با درخشش همراه شد. او و گارینشا به جای آلتافینی و جوئل به میدان رفتند. در نهایت برزیل با دو گل پله توانست سوئد را ۵ بر ۲ در فینال شکست دهد و قهرمان شود. او سپس در تیم خود سانتوس و در برزیل به پیشرفتش ادامه داد و توانست دو قهرمانی دیگر را در جام جهانی تجربه کند. جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی و ۱۹۷۰ مکزیک با قهرمانی سلسائو به پایان رسید. پله پس از جام جهانی مکزیک از تیم ملی خداحافظی کرد.

پله در تمام برزیل محبوب بود اما او یک ضربه سخت به مردم کشورش زد. این اتفاق زمانی رخ داد که ستاره برزیلی اعلام کرد می‌خواهد در لیگ کشور دیگری پا به توپ شود. او با تیم کاسموس نیویورک و NASAL، لیگ فوتبال آمریکای شمالی صحبت کرد. کاسموس توسط شرکت معروف Warner Communications ایجاد شده بود. برای برزیلی‌ها این تصمیم پله یک خیانت محسوب می‌شد. او کشورش را ترک می‌کرد تا به یک سرزمین ثروتمند برود. او قرار بود به بیگانه‌ها سود برساند.

به پله قراردادی ۴.۵ میلیون دلاری بدون مالیات پیشنهاد شده بود. در آن زمان این اتفاق یک شانس محسوب می‌شد. او می‌توانست بازی کند و از اسمش برای برند وارنر استفاده کند. “به آمریکا رفتم تا به گسترش فوتبال در کشوری که هنوز آن را نمی‌شناسد کمک کنم.” “و پول؟” “باید به خانواده‌ام فکر کنم”. در حقیقت، پله صادقانه سه فصل برای کاسموس بازی کرد و دو عنوان با این تیم کسب کرد. سپس در این باشگاه بازیکنان پرافتخار دیگری از اروپا یا برزیل حضور یافتند. فرانتس بکن باوئر، گارینشا، کارلوس آلبرتو …  او راه بازیکنان زیادی مانند یوهان کرویف را که با پیراهن واشینگتون دیپلمات به میدان رفت، باز کرد. در نهایت پله در این تیم و در یک بازی به یا ماندنی میان کاسموس و سانتوس از فوتبال خداحافظی کرد. ستاره برزیلی آخرین گلش از ۱۲۸۳ گل را در این دیدار به ثمر رساند. با این حال این شروع خیلی زود به پایان رسید. فوتبال دوباره محبوبیتش را در آمریکا از دست داد، از مد افتاد، باشگاه‌های بزرگ منحل شدند و فوتبال به یک ورزش مدرسه‌ای تبدیل شد.

منبع:خبرگزاری ایسنا