سه ناکامی بزرگ برای فوتسال ایران در یک هفته!

هفته‌ای که گذشت روزهای تلخی را برای فوتسال ایران رقم زد و شکست بزرگی برای این رشته در عرصه بین‌المللی به جاماند. در ادامه به بررسی این سه اتفاق و بررسی دلایل آن می‌پردازیم:
۱-نرسیدن ایران به میزبانی جام جهانی ۲۰۲۰
فدراسیون فوتبال بعد از کسب مقام سومی تیم ملی فوتسال ایران در جام‌جهانی ۲۰۱۶ کلمبیا، پیشنهاد میزبانی از این رویداد بین‌المللی در ایران را مطرح کرد و با استقبال مسئولان ورزش کشور و حمایت رئیس جمهور، مجوزهای لازم اخذ شد و برای اولین‌بار درخواست میزبانی از جام‌جهانی فوتسال به فیفا رفت اما درحالی که فوتسال ایران شایستگی بالایی برای گرفتن این میزبانی بود، فیفا در نهایت لیتوانی را انتخاب کرد.
کشوری که فوتسال آن در رده‌بندی جهانی، رتبه هشتاد و چهارم را در اختیار دارد و حتی مسئولان فدراسیون فوتبال فکر
نمی‌کردند لیتوانی بتواند در گرفتن این رویداد بزرگ از ایران پیشی بگیرد.
آن‌ها معتقد بودند ژاپن رقیب اصلی ایران است و به خیال خودشان نیز چشم‌بادامی‌ها را راضی کرده بودند کنار بکشند. مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال حتی یک ماه قبل از معرفی میزبان، به سوییس رفت و طی دیداری با اینفانتینو به علاقه ایران برای گرفتن این میزبانی تاکید کرد اما تمام این تلاش‌ها و مانورهایی که در این یک سال داده شد، بی ثمر ماند.
۲-لغو بازی تدارکاتی ایران و برزیل
تیم ملی فوتسال ایران در جام‌جهانی ۲۰۱۶، سلسائو را در مرحله یک‌هشتم نهایی حذف کرد و برزیلی‌ها بلافاصله بعد از اتمام جام‌جهانی پیشنهاد برگزاری بازی دوستانه با ایران را دادند تا شاید بتوانند در این بازی، شکست در جام‌جهانی را تلافی کنند اما کمیته فوتسال برای این که شیرینی این برد خیلی زود از بین نرود، پیشنهاد برزیلی‌ها را رد کرد و یک سال بعد خودش برای بازی با برزیل درخواست داد. برزیلی‌ها درخواست ایران را رد نکردند و قرار شد این دیدار به صورت رفت و برگشت، ابتدا در آبان ۱۳۹۷ در برزیل و سپس چند ماه بعد از ایران انجام شود.
این بازی به قدری برای برزیلی‌ها ارزشمند بود که آن‌ را به عنوان بازی خداحافظی فالکائو، اسطوره فوتسال جهان قرار دادند اما در آستانه اعزام تیم ملی به برزیل، فدراسیون فوتبال به دلیل هزینه بالای سفر به این کشور، زیر قول و قرارش با برزیلی‌ها زد؛ اتفاقی که به گفته فوتسالی‌ها، اعتبار فوتسال ایران در جهان را زیر سوال برد و نباید از این پس انتظار داشت تیم‌های درجه یک دنیا، درخواست بازی با ایران را بپذیرند.
۳- از دست رفتن عنوان آقای گلی‌ جهان
فالکائوی برزیلی که در جام جهانی ۲۰۱۶ بعد از باخت مقابل ایران روی دستان ملی‌پوشان فوتسال کشورمان از تیم ملی خداحافظی کرده بود، از یک سال پیش به تیم ملی برزیل برگشت تا اختلاف گل‌های خود با وحید شمسایی را جبران کرده و عنوان آقای گلی جهان را به دست بیاورد. این بازیکن که بعد از لغو بازی ایران و برزیل، بازی با پاراگوئه را به عنوان بازی خداحافظی خود انتخاب کرده بود، توانست در این بازی نیز گلزنی کرده و به رکورد ۴۰۱ گل دست یابد. اکنون وحید شمسایی ۳۹۲ گله با تنها ۹ گل کمتر از فالکائو، عنوان آقای گلی را از دست داده و این درحالی است که مسئولان فدراسیون فوتبال در ماه‌های اخیر بارها از هماهنگ کردن بازی تدارکاتی و دعوت وحید شمسایی به تیم ملی برای کسب دوباره عنوان آقای گلی خبر داده بودند.
حال با رقم خوردن این سه شکست بزرگ برای دیپلماسی فوتسال ایران، مسئولان فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال، استراتژی سکوت درپیش گرفته‌اند. مسئولانی که بارها با افتخار از هماهنگی بازی با برزیل خبر می‌دادند، به عنوان آقای گلی شمسایی می‌نازیدند و جام جهانی را در مشتشان می‌دیدند اکنون پاسخی برای این ناکامی‌ها ندارند.
منبع: خبرگزاری ایسنا