شمارش معکوس برای نابودی ورزشگاه تختی

مدیر مجموعه ورزشی تختی با بیان اینکه بازسازی این ورزشگاه نیاز به ۱۰ میلیارد هزینه دارد، گفت: به دلیل اینکه امسال هیچ تیم لیگ برتری در تختی بازی برگزار نمی‌کند، متاسفانه مسئولین توجه ویژه‌ای همانند استادیوم آزادی به این ورزشگاه ندارند.

به گزارش شبکه لحظه :

قاسم رسته درباره وضعیت ورزشگاه تختی اظهار کرد: متاسفانه امسال چون نفت تهران از رقابت‌های لیگ برتر خارج شد و در تهران تنها ۵ تیم لیگ برتری داریم که در ورزشگاه‌های خود بازی لیگ را برگزار می‌کنند، همین امر سبب شد تا در تختی تقریبا شاهد برگزاری هیچ بازی لیگ برتری نباشیم. در حقیقت شرایط ورزشگاه تختی الان به گونه‌ای است که به دلیل برگزار نشدن رقابت‌های لیگ برتر به این ورزشگاه اهمیت خاصی داده نمی‌شود.

وی گفت: ورزشگاه تختی دارای مشکلات زیادی است که از جمله می‌توان به پست برق،‌ روشنایی،‌ سکوها و زمین چمن اشاره کرد. زمین چمن ورزشگاه تختی یکدست نیست و در طی چند سال اخیر از انواع بذرهای چمن در این زمین استفاده شده که مرغوبیت آن را کاهش داده است. به طوری که زمین چمن این ورزشگاه متعلق به ۱۳ سال پیش است. به هر صورت برای این که بتوانیم زمین چمن مناسبی را در ورزشگاه تختی داشته باشیم، حداقل باید به عمق یک متر زمین آن گودبرداری و زه‌کشی‌های آن دوباره احیا شود. با شرایط فعلی امکان برگزاری مسابقات مهم در تختی وجود ندارد.

رسته درباره میزان اعتبارات لازم برای بازسازی ورزشگاه تختی خاطرنشان کرد: برای بازسازی استادیوم تختی هزینه‌ای بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان نیاز است که البته مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان قول‌هایی در زمینه تخصیص این میزان بودجه داده ولی مشخص نیست چه زمانی عملیاتی شود. تا زمانی که بودجه تخصیص پیدا نکند، نمی‌توانیم بازسازی آن را آغاز کنیم. البته امسال چون هیچ بازی در ورزشگاه تختی برگزار نمی‌شود، بهترین فرصت برای بازسازی ورزشگاه تختی است، اما بعید می‌دانم بازسازی آن امسال صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: پست برق مجموعه ورزشگاه تختی از سال ۱۳۴۵ که ساخته شده دچار مشکلات زیادی است و روشنایی آن نیز باید کاملا بازسازی شود. ضمن اینکه باید سکوها نیز درست شود. البته ۱۰ میلیارد تومان تنها برای بازسازی استادیوم تختی است و مسائل جانبی ورزشگاه نیاز به هزینه دیگری دارد.

وی افزود: در زمینه بازسازی ورزشگاه تختی اداره کل استان تهران و یا شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی باید ورود پیدا کنند و از وزارت ورزش و جوانان تامین اعتبار کنند و تا زمانی که این کار صورت نگیرد، ما نمی‌توانیم بگوییم بازسازی ورزشگاه تختی چه زمانی آغاز خواهد شد.

رسته تاکید کرد: مشکلاتی که در حال حاضر در ورزشگاه تختی وجود دارد، با آزادی متفاوت است. آزادی ویژگی‌هایی دارد که تختی فاقد آن ویژگی‌هاست. اگر در آزادی ۱۰ میلیارد هم هزینه برای تعویض چمن در نظر گرفته شود، برای نگهداری نیز اعتبار دیگری در نظر گرفته می‌شود، اما برای زمین تختی اختصاص چنین بودجه‌ای سخت است. اکنون بیشترین بحث بازسازی ورزشگاه تختی مقاوم‌سازی سکوها، ایمن‌سازی و مقاوم کردن بخش سرپوشیده ورزشگاه و کابل‌های معلق آن است.

مدیر ورزشگاه تختی گفت: ورزشگاه تختی در سال ۱۳۴۵ ساخته شده و سال ۵۴ افتتاح شده است. پست‌های برق این ورزشگاه در طی این مدت تغییر نکرده و مشکلات زیادی دارد. حتی در سقف معلق آن که با کابل نگهداری می‌شود، تعدادی از این کابل‌ها فرسوده شده و ضریب ایمنی آن را کاهش داده است. وضعیت سکوها نیز در حال حاضر به گونه‌ای است که آب‌بندی خود را از دست داده‌اند و بعد از بارندگی حداقل تا یک هفته از سقف سکوها به دلیل باز شدن درزها شاهد نشتی آب هستیم. حتی سقف معلق نیز نشتی دارد و اگر از زیر سکوها تردد کنید بعد از یک هفته بارندگی، شاهد بارش باران هستیم.

وی تصریح کرد: روشنایی ورزشگاه به دلیل اینکه پروژکتورها قدیمی هستند، مصرف برق بالایی دارد و روشنایی آن بسیار ضعیف است. به طوری که میزان لوکس نور در حال حاضر ۸۰۰ است در حالی که استاندارد این میزان از سوی AFC ۱۲۰۰ مورد تایید است.

رسته ادامه داد: ورزشگاه آزادی در حال حاضر تحت نظارت و کنترل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی است و رسیدگی بیشتری در آن صورت می‌گیرد. ما نمی‌توانیم توقع داشته باشیم وضعیت تختی نیز همانند آزادی باشد، اما از مسئولین می‌خواهیم به این ورزشگاه نیز همانند آزادی رسیدگی کنند تا در چند سال آینده ورزشگاه تختی به دلیل روند فرسایشی که پیدا می‌کند، دچار تخریب نشود.

مدیر ورزشگاه تختی در پایان اظهارکرد: اگر ورزشگاه تختی به بخش خصوصی واگذار شود، بدون شک وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد. ما چون در حال حاضر تیم لیگ برتری نداریم، کسی به فکر بازسازی و نگهداری این مجموعه نیست. اگر به بخش خصوصی واگذار شود،‌ مطمئنا روند بازسازی آن سریع‌تر انجام می‌شود. من تصور می‌کنم ورزشگاه تختی باید به مدت یکسال تعطیل شود تا بازسازی آن به طور کامل صورت بگیرد و یا اینکه همانند آزادی فازبندی انجام شود تا بتوانیم قسمت‌هایی که دچار فرسودگی زیاد است، در آن قسمت‌ها بازسازی صورت بگیرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا