صالحی‌امیری: بازنشسته‌های فدراسیون فوتبال باید استعفا دهند

رییس کمیته ملی المپیک معتقد است که باید اخلاق و معرفت امثال پرویز دهداری در جامعه رواج یابد.

به‌ گزارش ‌ شبکه لحظه:

رضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در مراسم بزرگداشت پرویز دهداری، اظهار کرد: آن چیزی که امروز ورزش ایران بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز دارد، بازگشت به حوزه پهلوانی است، یعنی معرفت، اخلاق، فضیلت و انسان دوستی باید در اولویت باشد. من فکر می‌کنم هویت ورزش ایران در تبار تاریخی‌اش از ویژگی‌های پهلوانی نشات گرفته است و ما امروز اگر دچار چالش‌هایی در ورزش هستیم، به خاطر این است که از آن کانون فضیلت فاصله گرفته‌ایم.

او افزود: بزرگداشت مرحوم دهداری در حقیقت بزرگ‌داشت فضیلت و معرفت و اخلاق در جامعه است. آن چه ما در مورد این مرد بزرگ مطالعه کرده‌ایم، متوجه شدیم که ایشان همه زندگی‌اش را وقف فوتبال و ورزش کرده بود و به دنبال منابع مالی و نان نبود،‌ بلکه به دنبال ایجاد یک هویت در فوتبال ایران بود. سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی و نمادین سه سرمایه اصلی هستند که جامعه امروز ورزش بیش از هر زمانی به آن نیاز دارد و ما می‌توانیم امثال دهداری‌ها را در جامعه امروز داشته باشیم. حیف که ما از پوریای ولی و دهداری‌ها فاصله گرفته‌ایم. امروز بسیاری از مردمان این سرزمین نمی‌دانند که تختی در چند رویداد چه مدالی را کسب کرده اما نام تختی را هر کسی که می‌شنود از معرفت و اخلاق و گذشت صحبت می‌کند. این باید در جامعه ما گسترش یابد و فوتبال ما باید فوتبال پاکی باشد و فوتبالیست ما باید در شهر خود و جامعه خود نماد اخلاق و معرفت و فضیلت باشد.

وی افزود: در گذشته اگر از مردمی که پنج، شش ماه به حج سفر می‌کردند، می‌پرسیدند که خانواده‌شان را به چه کسی خواهند سپرد، می‌گفتند به یک پهلوان تا از نوامیس ما دفاع کند؛ یعنی یک قهرمان و پهلوان با داشتن آن ویژگی‌های معرفتی می‌تواند نماد یک ملت باشد. امیدوارم نسل جدید ما در فوتبال و ورزش از بزرگان بیاموزند و این مسیرها را دنبال کنند.

صالحی امیری ادامه‌ داد: فوتبال ما از جامعه جدا نیست. اگر در جامعه ما تخریب و انگ‌زنی و این گونه رفتارها وجود داشته باشد، قطعا در ورزش هم رسوخ خواهد کرد. اگر امروز در حوزه اقتصادی تقلب و فساد را می‌بینید متاسفانه این موضوع در حوزه‌های دیگر هم رسوخ خواهد کرد. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که اعضای جامعه به هم پیوسته هستند. نمی‌توانیم یک بخش از جامعه را انتزاعی ببینیم و مابقی جامعه را نادیده بگیریم. مشکلات جامعه ما امروز در ورزش رسوخ کرده و همه باید یک مسیر را دنبال کنیم. آن هم کانون اصلی معرفت و فضیلت است. باید باور کنیم ایران و اسلام عزیز و منافع ملی ما مقدم بر منافع فردی است.

رییس کمیته ملی المپیک در ادامه درباره مساله بازنشستگی برخی از مدیران ورزشی و این که چرا از قانون تبعیت نمی‌کنند گفت‌: هیچ‌کس، هیچ فرد و هیچ نهادی در کشور فراتر از قانون نیست. همه باید به اجرای قانون ملزم باشند. از جمله در ورزش هم باید این اتفاق رخ دهد. ما ۱۴ فدراسیون داریم که تا امروز ۱۱ رییس فدراسیون استعفا داده‌اند و سرپرستان آن فدراسیون‌ها نیز تعیین شده است. دو فدراسیون در حال‌ پیگیری استفاده از قانون جامع ایثارگران هستند. ماده ۶۰ قانون جامعه ایثارگران به هر ایرانی این حق را می‌دهد که در صورتی که قبل از موعد بازنشستگی، بازنشست شده باشد یک بار دیگر به خدمت عودت شود این حق قانونی است و هر  کسی می‌تواند از آن استفاده کند. در حال‌ حاضر درباره این موضوع، دو مورد داریم که کاراته و والیبال است که پیگیر این مساله هستم و تا ۱۵ آذر هم مهلت دارند. اگر توانستند، از این قانون بهره می‌برند وگرنه قطعا به قانون وفادار خواهند بود و استعفا می‌دهند.

او درباره فدراسیون فوتبال هم گفت‌: با  فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان تدبیری اندیشیده‌ایم و نقشه راهی را تعیین کردیم. آن نقشه راه هم این است که آقای تاج به دلیل داشتن ظرفیت قانونی ماده “۶۰” یعنی سابقه ایثارگری که دارند، می‌توانند به عنوان رییس فدراسیون فوتبال باقی بمانند اما باید بلافاصله مجمع تشکیل شود و در مجمع، همه اعضای هیات رییسه   بازنشسته مستعفی گردند و بر اساس اساسنامه، فدراسیون کار قانونی خودش را دنبال کند.

صالحی امیری تاکید کرد: ما یک استراتژی در فوتبال تعیین کرده‌ایم که با همکاری وزیر محترم ورزش و جوانان آن استراتژی مبتنی بر این است که اجرای بدون کم و کاست قانون در فوتبال با کمترین هزینه برای فوتبال کشور رقم بخورد. این استراتژی معنادار است، یعنی ما نقشه راهی را تعیین کرده‌ایم که در این نقشه راه، رییس فدراسیون فوتبال می‌ماند و همه کسانی که در هیات رییسه هستند و مشمول قانون بازنشستگان می‌شوند، با اولین مجمع استعفا می‌دهند و نهایتا مسیر قانونی در فوتبال دنبال خواهد شد. با صراحت می‌گویم هیچ فدراسیون و هیچ فردی در جامعه ورزش از قانون منع به کارگیری بازنشستگان مصوب مجلس شورای اسلامی مستثنی نیست.

او درباره این که برخی از روسای فدراسیون‌ها پس از استعفا به عنوان عضو هیات رییسه فعالیت می‌کنند هم گفت‌: درباره این تابع تفسیر مجلس شورای اسلامی هستیم. آن چیزی که مجلس شورای اسلامی در خصوص هیات رییسه تفسیر کند همان را اجرا خواهیم کرد تا این لحظه مجلس شورای اسلامی این گونه تفسیر کرده که هیات رییسه شغل است و مجمعی که تشکیل خواهد شد اعضای بازنشستگان نمی‌توانند مجددا کاندید شوند. این تفسیر مجلس شورای اسلامی است. ممکن است نهادهای دیگر، تفسیر دیگری داشته باشند اما ما تابع تفسیر قانونی مجلس شورای اسلامی هستیم.

رییس کمیته ملی المپیک، درباره قانون ایثارگران هم، تصریح کرد: این قانون هم محصول سالیان کار در مجلس شورای اسلامی است که مصوب شده است و این قانون در حال‌ حاضر به قوت خود باقی است. هر ایثارگری در ایران که بخواهد می‌تواند از ظرفیت ماده ۶۰ که قانون جامعه ایثارگران برای ادامه خدمت استفاده کند.

او در پایان و در پاسخ به این سوال که اگر اعضای هیات رییسه نخواهند استعفا دهند چه اتفاقی رخ می‌دهد، گفت‌: بعدا باید در مورد این موضوع صحبت کنیم، الان زمان آن نیست.

منبع:خبرگزاری ایسنا