صعود ۷۶ پله ای والیبال بانوان؛ از واقعیت تا بزرگنمایی

در حالی که فدراسیون والیبال ایران صعود ۷۶ پله ای والیبال بانوان را دستاوردی بزرگ قلمداد می‌کند اما تحلیل رنکینگ فدراسیون جهانی چیز دیگری می گوید.

به گزارش شبکه لحظه:

فدراسیون جهانی والیبال شنبه( ۲۶ آبان) رنکینگ جدید والیبال بانوان را  منتشر کرد که در این رده بندی تیم ملی بانوان بزرگسال ایران با ۱۰ امتیاز و صعودی ۷۵ پله‌ای همراه با تیم‌های فرانسه، اسلوونی، جزایر فیجی، گواتمالا، نیکاراگوئه وکاستاریکا در جایگاه ۳۹ جهان قرار گرفت. در نگاه اول این صعود ممکن است نوعی پیشرفت محسوب شود. به گونه ای که در روزهای گذشته برخی آن را مثبت و نشانه ای از حرکت بانوان در مسیر  نزدیک شدن به سطح اول والیبال آسیا قلمداد کردند. در حرکتی مشابه هم سایت رسمی فدراسیون والیبال این صعود را دستاوردی بزرگ معرفی کرد که بانوان والیبالیست  با حضور در مسابقات جام کنفدراسیون والیبال بانوان آسیا (AVC CUP) به آن دست یافتند و در ادامه کسب پنج پیروزی در این مسابقات را اتفاقی بزرگ دانست که منجر به کسب امتیازات لازم  شده است. اما باید توجه داشت که ایران در این مسابقات هرچند پیروزی‌هایی را کسب کرد اما ارتقا جایگاه نداشت و مهمتر از آن این است که AVC CUP  تاثیری در رنکینگ جهانی تیم‌ها ندارد.

فدراسیون جهانی والیبال  تنها با در نظر گرفتن امتیازهای تیم‌ها در چهار تورنمنت قهرمانی جهان، جام جهانی، لیگ جهانی و بازی‌های المپیک اقدام به رده بندی می‌کند و AVC CUP  بر خلاف ادعای سایت فدراسیون والیبال ایران تاثیری در این زمینه ندارد شاهد این موضوع تیم چین است که با وجود قهرمانی در این مسابقات  یک پله سقوط کرده و در جایگاه دوم جدول قرار گرفته است. همچنین تیم قزاقستان که در این مسابقات دهم شد با ۳۲ امتیاز، بیست وسومین تیم جهان است و فیلیپین که در جایگاه نهم وبالاتر از قزاقستان ایستاد در رنکینگ جهانی جایگاه ۱۱۷ را دارد.

با توجه به اینکه  AVC CUP تنها مسابقات رسمی بود که تیم ایران در سال ۲۰۱۸ در آن شرکت کرد و بی تاثیر بودن این مسابقات در رده بندی تیم‌ها پس می‌توان گفت که این صعود بیشتر مربوط به سقوط تیم‌های دیگر در رنکینگ FIVB است. به عنوان مثال اسپانیا، اسلوواکی و اوکراین جز کشورهای هستند که با ۸ امتیاز ۱۹ پله سقوط کردند و هر سه در جایگاه ۵۲ جهان قرار گرفتند. علاوه بر این رومانی نیز جز تیم‌های هشت امتیازی است که با سقوط ۲۱ پله‌ای در ۵۲ جهان است.

مشخص نیست هدف فدراسیون از بزرگنمایی این خبر چه بوده،  آیا واقعا اطلاعی از نحوه رتبه بندی تیم‌ها نداشته یا آن را دستاویزی برای ایجاد جو و نگاه مثبت قرار داده است؟  اما به طور کلی والیبال بانوان برای پیشرفت نیازمند توجه و حمایت بیشتری است که می‌توان با برنامه بهتر، برگزاری اردوهای منظم، لیگ‌های پویا، تدارک بازی‌های دوستانه با تیم‌های برتر آسیا، انتخاب کادر فنی با دانش و حرفه‌ای گام‌های مثبتی را در این بخش برداشت تا در آینده شاهد ارتقا جایگاه واقعی باشیم.

منبع : خبرگزاری ایسنا