عضو کمیته فنی فدراسیون بسکتبال: بازیکنان نمی‌توانند برای تیم ملی تعیین تکلیف کنند

عضو کمیته فنی فدراسیون بسکتبال بسکتبال گفت: هیچ بازیکنی نمی‌تواند برای تیم ملی تعیین تکلیف کند و اگر کسی با اعضای کادرفنی مشکل دارد جایی در تیم ملی ندارد.

 به گزارش شبکه لحظه و به نقل از ایسنا: اسدالله کبیر درباره جلسه کمیته فنی فدراسیون بسکتبال اظهار کرد: در این جلسه مدیر تیم‌های ملی و سرمربی تیم ملی گزارش کاملی از عملکرد تیم ملی در انتخابی جام جهانی و بازی‌های آسیایی ارائه کردند و صحبت‌های مفصلی درباره این موضوع‌ها داشتیم. همچنین تصمیم گرفته شد تا از عزیزان صاحب نظر دعوت کنیم تا در جلسات کمیته فنی فدراسیون حضور داشته باشند و اعضای این کمیته را برای ادامه راه افزایش بدهیم.

عضو کمیته فنی فدراسیون بسکتبال ادامه داد: برای ادامه استراتژیک برنامه‌های بسکتبال باید به مساله آموزشی توجه بیشتری داشته باشیم و برهمین اساس یک برنامه راهبردی در نظر داریم که بتوانیم فعالیت‌ها و برنامه‌ها را به صورت چهار یا شش ساله تنظیم کنیم و برنامه‌هایمان را جلو ببریم. همچنین فیبا یک برنامه کاملی برای کلاس‌های مربی‌گری درجه یک،‌ دو و سه به کشورها ارسال کرده که جامع است و قرار شده پس از ترجمه در اختیار دوستان قرار بگیرد و تمام برنامه‌های آموزشی کلاس‌های مربی‌گری براساس آن انجام بگیرد تا روند آموزشی ما کاملا یکسان شود.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به پر بودن زمان مدیر تیم‌های ملی به عنوان سرپرست تیم ملی آیا صحبتی درباره انتخاب یک مدیر فنی برای تیم‌های رده‌ پایه شد یا نه؟ گفت: نه این موضوع اصلا در دستور جلسه نبود و درباره این موضوع صحبت نشد.

کبیر در پاسخ به این سوال که آیا کمیته فنی از عملکرد کادرفنی تیم ملی بعد از ناکامی در فینال بازی‌های آسیایی و باخت برابر ژاپن در انتخابی جام‌جهانی راضی است؟ تصریح کرد: باید یکسری از واقعیت‌ها را در نظر بگیریم. ژاپنی که در بازی‌های آسیایی شرکت کرده بود به سادگی برابر ما شکست خورد اما در دیدارهای انتخابی جام جهانی دو بازیکن کلیدی ما برای مسابقه با تیم سفر نکردند. حامد حدادی که مصدوم بود و صمد نیکخواه‌بهرامی هم برای کارهای شخصی‌اش به سفر رفت. در طرف مقابل ژاپن از بازیکنان خارجی‌اش استفاده کرد. بازیکنان ما تلاش کردند و با اینکه می‌توانستیم بهتر باشیم مغلوب حریف شدیم.

عضو کمیته فنی فدراسیون بسکتبال ادامه داد: با این حال هنوز روزنه‌های امید داریم تا به جام‌جهانی برسیم. حتی در بازی‌ آخر برابر استرالیا چون این تیم انتخاب شده احتمال دارد با ترکیب اصلی به مصاف ما نیاید و قطعا شانس داریم این حریف را در تهران شکست بدهیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا کمیته فنی درباره مساله تاسف‌بار ماست،‌ دوغ و مک‌دونالد در تیم ملی صحبتی انجام نداد؟ بیان کرد: درباره این مسائل نیز صحبت شد. به هر حال حرف‌هایی زده شده و اتفاق‌هایی افتاده که در شان بسکتبال نیست. اما این نکته را بدانیم که برخی در محیط نیستند و واکنش‌هایی داشتند. باید در محیط کار باشیم و با اطلاع حرف بزنیم. به هر حال لبنیات تاریخ دارد و شاید در یک روز چون تاریخ آنها گذشته بوده در اختیار ورزشکاران قرار نگرفته‌بود. یک روز این اتفاق افتاده و نباید اینطور انعکاس پیدا می‌کرد. این صحبت‌ها در شان خانواده بسکتبال نیست. معتقدم هم از طرف بازیکنان و هم طرف مسوولان باید مدیریت می‌شد و قطعا هیچ هدف خاصی پشت مساله نبوده‌است.

کبیر در پاسخ به این سوال که آیا شنیده که بازیکنان با مدیر تیم‌های ملی و اعضای کادرفنی رابطه خوبی ندارند و این موضوع می‌تواند در مسیر جام‌جهانی و کسب سهمیه المپیک مشکل ساز شود؟ تصریح کرد: بازیکن نمی‌تواند برای تیم ملی تعیین تکلیف کند. یک تیم ۱۲ بازیکن دارد و قطعا یک مربی نمی‌تواند همه را راضی نگه دارد اما اگر بازیکنی با اعضای کادرفنی رابطه خوبی ندارد جایی در تیم ملی ندارد و باید برود. این مربیان زحمت کشیده‌اند و فدراسیون از عملکرد آنها راضی است. بازیکن باید خودش را وفق بدهد.

او ادامه داد: با این حال تصمیم گرفته‌ایم که اعضای کمیته فنی در جلسات تیم ملی باشند تا اگر مشکلاتی وجود داشت خیلی سریع و بدون مشکل حل شوند. به هر حال شرایط تیم ملی بسیار حساس است و سه بازی بسیار مهم داریم و باید با تمرکز کامل به مصاف حریفان برویم. باید با تمام توان مبارزه کنیم تا به جام جهانی برسیم.

پیشکسوت بسکتبال در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش سهمیه آسیا برای جام جهانی همین که کسب سهمیه برای ایران ۵۰-۵۰ شده‌ برای بسکتبال بد نیست؟ تصریح کرد: یک اتفاق‌هایی می‌افتد که در دست ما نیست. حریف را دست کم گرفتیم و یک بازی به عراق باختیم و کارمان سخت شد. اگر آن بازی را می‌بردیم الان سهمیه را گرفته‌بودیم. به هر حال شرایط تیم سخت بود و بازیکنان کلیدی آسیب داشتند. شاید اگر ما ارسلان کاظمی را در بازی‌های آسیایی بدون مصدومیت در اختیار داشتیم نتیجه بهتری می‌گرفتیم. به هر حال باید همه کمک کنیم تا این چالش را رد کنیم تا ان‌شاءالله بعد از پایان کار تیم ملی برای یک برنامه اساسی استارت بزنیم و پیش برویم. بازیکنان بسیار خوبی در تیم‌های ۲۰۱۸  و ۲۰۱۹ داریم که مستعد هستند و می‌توانند در آینده به تیم ملی کمک کنند و باید برای آنها برنامه‌ریزی کنیم. قرار است یک تیم سبز هم تشکیل بدهیم که این بازیکنان را در خود جای بدهد.

کبیر در پاسخ به این سوال که تیم‌های آبی و قرمز که نتیجه نداشت حالا تیم سبز قرار است تشکیل شود؟ بیان کرد: نه اتفاقا نتیجه بخش بود و تیم‌ها به خوبی کار کردند.

او در پاسخ به این سوال که همان تیم امید چه برنامه‌ای داشت و اکنون چرا برنامه‌هایش تعطیل شده؟ گفت: با شروع اردوهای تیم ملی بزرگسالان آن تیم هم وارد تمرین خواهد شد.

عضو کمیته فنی فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که آیا تیم امید در شرایطی که سرمربی‌اش در تهران نیست و درگیر لیگ برتر خواهد بود می‌تواند به کارش ادامه دهد؟ تصریح کرد: مشکلی وجود ندارد. با شروع اردوهای این تیم سرمربی تیم هم در تهران خواهد بود تا هم کنار تیم بزرگسالان باشد هم کنار تیم امید.

او درباره این موضوع که شنیده شده کسی از فدراسیون پیگیر مصدومیت حدادی نیست و حتی برای ملاقات با او به بیمارستان هم نرفته و باعث دلخوری ستاره تیم ملی شده نیز بیان کرد: من که در شهرستان هستم اما دوستان به ریز از مصدومیت او خبر داشتند و فکر نمی‌کنم چنین مساله‌ای مطرح شده‌باشد. حدادی یک بیماری گوارشی داشته که خدا را شکر حل شده‌است!

کبیر در پایان درباره ورود بازیکنان دو رگه به تیم ملی و پرداخت پول برای سربازی و پول فدراسیون جهانی نیز گفت: هنوز هیچ تصمیمی درباره این بازیکنان گرفته نشده‌است.