عملکرد بانوان ایران در بازی‌های آسیایی/ مدال بیشتر، طلای کمتر

ورزش بانوان ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا هرچند از لحاظ تعداد مدال نسبت به دوره قبل رشد داشت اما در این دوره از لحاظ مدال طلا افت کرد و در رشته های انفرادی هیچ مدال طلایی کسب نکرد.

به گزارش ایسنا، بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا به پایان رسید و بررسی عملکرد ورزشکاران بانوی ایران در این دوره از  بازی‌ها موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که سهم بانوان اعزامی به بازیهای آسیایی بیشتر از هر زمان دیگری بوده است.

بررسی های آماری نشان می‌دهد که در این دوره ۱۰۵ بانوی ورزشکار فرصت حضور و رقابت در مهمترین رویداد ورزشی قاره کهن را داشتند و این تعداد نسبت به بازی‌های ۲۰۱۴ اینچئون، که با اعزام ۵۷ زن ورزشکار همراه بود، افزایش داشته است.

در بازیهای آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا ۱۸ مدال سهم ۱۰۵ بانوی ایران بود و این در حالی است که در دوره قبل این بازی‌ها و در اینچئون کره جنوبی ۵۷ بانوی ورزشکار ۱۶ مدال کسب کردند. در واقع در این دوره افزایش ۴۸ نفری بانوان تنها دو مدال را در پی داشت که البته با افت کیفی نیز همراه بود. در بازیهای آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون بانوان ایران موفق به کسب دو مدال طلا در رشته های انفرادی (تیراندازی و کاراته) شدند در حالی که امسال تنها تیم کبدی بانوان مدال طلا گرفت و در رشته های انفرادی بانوان مدال طلا نداشتند.

مقایسه مدال آوری بانوان در دو دوره بازیهای آسیایی نشان می‌دهد که از لحاظ مرغوبیت مدال رشته های کبدی، ووشو، قایقرانی و تیروکمان در بخش بانوان موفق تر از بازیهای آسیایی ۲۰۱۴ بودند اما رشته های تیراندازی، کاراته، تکواندو و دوومیدانی عملکرد ضعیف تری داشتند خصوصا تیراندازی که یک طلا و دو نقره دوره قبل آن به تنها یک برنز در بازیهای آسیایی جاکارتا تبدیل شده است.