فرار رو به جلوی رستمی برای گریز از ناکامی احتمالی در چین

به گزارش سرویس ورزشی شبکه لحظه، تیم ملی وزنه‌برداری ایران در حالی‌ چند روز دیگر در مسابقات قهرمانی آسیا از 29 فروردین تا 8 اردیبهشت ماه در شهر نانگبوی چین روی تخته خواهد رفت که ترکیب نهایی تیم اعزامی، 19 اسفندماه سال گذشته از سوی محمدحسین برخواه، سرمربی تیم ملی اعلام شد و نام کیانوش رستمی نیز به عنوان یکی از نمایندگان دسته 96 کیلوگرم کشورمان به چشم می‌خورد.

در حالی که این رقابت‌ها به عنوان یکی از مراحل کسب سهمیه المپیک وزنه‌برداری به حساب می‌آید و وزنه‌برداران می‌توانند به عنوان یکی از مراحل 6 گانه کسب سهمیه در آن امتیازات لازم را جمع‌آوری کنند، اما رستمی چند روز قبل اعلام کرد که به دلیل عدم حمایت‌های لازم از سوی فدراسیون وزنه‌برداری و تنها چند روز مانده به مسابقات در این مسابقات شرکت نخواهد داشت؛ اما واقعا دلیل عدم حضور رستمی این است یا ماجرای دیگری در میان است.

با یک حساب سرانگشتی ساده می‌توان به نتایج جالبی در این مورد رسید که خیلی هم نیاز به کنکاش ندارد.

رستمی در حالی خیلی راحت از عدم اعزام خود به رقابت‌های قهرمانی آسیا سخن به میان آورده است که تنها چند روز تا آغاز مسابقات مانده است و عملا دست کادرفنی را در حنا گذاشت تا با توجه به عدم آمادگی و مصدومیت سهراب مرادی، برخواه نتواند یک وزنه‌بردار شش دانگ دیگر را عازم مسابقات کند؛ چه بسا که اگر رستمی زودتر این موضوع را به اطلاع فدراسیون و کادرفنی رسانده بود می‌توانستند روی نفرات دیگر تمرکز کنند.

اما موضوع مهم‌تر اینکه همین چند ماه پیش بود که کیانوش رستمی به دلیل عدم اعلام نامش در بین نفرات اعزامی به تورنمنت قطر (قطر کاپ) که آنهم به عنوان یکی از مراحل گزینشی المپیک بود، فدراسیون وزنه‌برداری را به باد انتقاد گرفت و آسمان به ریسمان بافت که با غرض‌ورزی نام او را در فهرست نفرات اعزامی قرار نداده‌اند؛ موضوعی که بیرانوند، دبیر فدراسیون در واکنش به آن گفت که هر قدر با رستمی تماس گرفته‌اند جوابی نداده و دسترسی برای پیدا کردن او به منظور تمایل یا عدم تمایلش به حضور در این مسابقات نداشته‌اند.

اما موضوع جالب‌تری که می‌توان به آن نیز توجه کرد رقابت رستمی با حریفانش در این میدان آسیایی است. با یک حساب سرانگشتی اگر رقبای درجه دوم را کنار بگذاریم و در غیاب سهراب مرادی به عنوان رکورددار جهان در این دسته، تیان تائوی چینی و فارس الباخ قطری دو رقیب اصلی رستمی در این میدان آسیایی هستند. با مقایسه آخرین رکوردهای این 3 وزنه‌بردار در میادین رسمی به نتایج جالب توجهی می‌رسیم.

کیانوش رستمی در سال 2019 در 2 تورنمنت به میدان رفته است؛ جام پادشاهی  تایلند و فجر کاپ. رستمی در تایلند با 160 یکضرب و 211 دوضرب، با مجموع 371 کیلوگرم اول شد؛ هر چند یک حمله ناموفق هم ربه رکورد جهانی سهراب مرادی داشت که ناکام ماند. وی در جام فجر هم با رکورد 172 یک ضرب، 220 دوضرب و مجموع 392 کیلوگرم سه طلا گرفت و قهرمان شد.

البته رستمی در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا که نخستین حضورش را در دسته جدید تجربه می‌کرد اوت کرد.

رکورددار جهان در این دسته سهراب مرادی است که در مسابقات جهانی ترکمنستان موفق شد در یک ضرب 186 کیلوگرم، در دوضرب، 230 کیلوگرم و در مجموع 416 کیلوگرم را مهار کند.

رستمی با تصمیماتی که در این سال‌ها گرفته است نشان داده که ورزشکار بسیار باهوشی است و زیرکانه تصمیم‌گیری می‌کند پس نباید انتظار داشته باشیم که این وزنه‌بردار باتجربه و عنوان‌دار به راحتی یک فرصت گزینشی المپیک را از دست بدهد. پس نمی‌توان انتظار داشت این انصراف اتفاقی بوده باشد…

و اما عملکرد حریفان رستمی در میادین اخیر چطور بوده است؟

تیان تائوی چینی به عنوان یکی از رقبای قدیمی رستمی در دسته ۸۵ کیلوگرم که او نیز تغییر وزن داده و به یک دسته بالاتر آمده است در مسابقات قهرمانی جهان در سال 2018 به رقابت با سهراب مرادی پرداخت که با 181 یکضرب، 226 دوضرب و مجموع 407 کیلوگرم در مقایسه با 416 کیلوگرم مرادی به مدال نقره رسید. بعد از این رقابت‌ها تیان تائو در تورنمنت دیگری به میدان نرفته است و به نظر می‌رسد برای گذراندن 6 گزینشی المپیک حساب ویژه‌ای روی مسابقات قهرمانی آسیا در کشورش بازکرده است و می‌توان حضور این وزنه‌بردار 25 ساله چینی را با توجه به میزبانی کشورش از مسابقات قهرمانی آسیا قطعی و شانس قهرمانی او را عملا بالا دانست.

اما دومین حریف آسیایی سرسخت رستمی کسی نیست به غیر از پدیده جوان این روزهای دسته 96 کیلوگرم وزنه‌برداری؛ فارِس الباخِ قطری.

فارِس بعد از نایب قهرمانی در بازی‌های آسیایی جاکارتا، پایین‌تر از مرادی با 166 یکضرب، 215 دوضرب و مجموع 381 کیلوگرم در تورنمنت بعدی که به میزبانی کشورش برگزار شد روند رو به رشد قابل توجهی داشت به طوری که با 172 یک‌ضرب، 225 دوضرب و مجموع 397 کیلوگرم به عنوان قهرمانی دست یافت.

با مقایسه رکوردهای این 3 وزنه‌بردار باید تیان تائو را با مجموع 407 کیلوگرم شانس اول قهرمانی، فارِس الباخ را با 397 کیلوگرم شانس دوم و کیانوش رستمی را با 392 کیلوگرم شانس سوم دانست.

با توجه به زیرکی که از رستمی سراغ داریم و اینکه هیچ تصمیم وی بی‌دلیل نیست، بدون شک این وزنه‌بردار با ۲ طلا و نقره المپیک و 3 مدال طلا و نقره جهان هیچ‌گاه نمی‌خواهد اعتبار خودش را در رقابت با حریفان آسیایی از دست رفته ببیند به همین دلیل به نظر می‌رسد در حرکتی زیرکانه از حضور در آسیایی انصراف داد تا علاوه بر گریز از ناکامی احتمالی در چین، ضمن تحت فشار قرار دادن فدراسیون، فراری روبه جلو داشته باشد.

منبع: فارس