لیگ ملت های والیبال با دو داور خط برگزار خواهد شد

به گزارش سرویس فوتبالی شبکه لحظه، فرهاد شاهمیری دبیر کمیته داوران اعلام کرد برابر مقررات جدید کمیته داوری و قوانین فدراسیون جهانی والیبال، در مسابقات لیگ ملت‌ها از دو داور خط استفاده خواهد شد.

وی در ادامه در تشریح اهداف این تصمیم گفت: کاهش درصد اشتباهات در قضاوت توپ‌های داخل یا اوت با واگذاری تصمیم‌گیری به داور اول یا سیستم چلنج، کاهش درصد دیده نشدن برخورد به دفاع روی تور و انتهای زمین، با داشتن دیدی بسیار خوب از انتهای زمین، قضاوت بهتر توپ‌هایی که از روی آنتن یا خارج از فضای عبور مجاز رد می‌شوند از جمله اهداف این طرح است. این داوران به عنوان داوران انتهای زمین در زمین حاضر می‌شوند و تعداد آنها ۲ نفر است. محل استقرار این دو داور وسط تابلوهای تبلیغاتی انتهای منطقه آزاد در هر زمین، بدون این که دید دوربین چشم شاهین را بگیرند. داوران خط محدود به ایستادن در یک نقطه ثابت نیستند و می‌توانند به آرامی جابه‌جا شوند و برای این که بهترین زاویه دید ممکن را به دست آورند اما با این حال باید از حرکات اغراق‌آمیز اجتناب کنند. اختیارات این داوران به شرح زیر است: برخورد به دفاع روی تور، برخورد به دفاع انتهای زمین، عبور غیرقانونی توپ، خارج از فضای مجاز و توپ داخل یا اوت در خطوط کناری (در اولویت دوم) است.

دبیر کمیته داوران در ادامه صحبت‌های خود درباره نحوه آموزش و انتخاب این داوران اظهار داشت: اولویت انتخاب با افرادی است که در مسابقات سطح بالای FIVBA تجربه داشته‌اند و همچنین آموزش باید بر اساس تکرار مسابقات تمرینی باشد تا آن‌ها با موقعیت جدید خود راحت باشند. نکته اصلی کار آن‌ها، این است که مانع دید دوربین‌های چلنج نشوند و طبق نقشه در نظر گرفته شده در مکان‌های مناسبی بایستند. مسئول داوران محلی در جریان مسابقات، وظیفه‌ی آموزش داوران انتهای زمین را بر عهده دارد. سپس هنگام ورود، داوران بین‌المللی جایگیری و حرکت آن‌ها را در صورت لزوم، در کلینیک داوری کنترل و اصلاح می‌کنند.

شاهمیری در پایان تصریح کرد: داور اول تشویق شده که درباره‌ی توپ‌های داخل یا اوت، شخصاً تصمیم بگیرد و اگر شک داشت، می‌تواند خودش درخواست چلنج کند و یا از داور چلنج فوراً کمک بخواهد. ناظر FIVBA به گزارش نهایی خود، آمار مربوط به چلنج‌های درخواستی توپ داخل یا اوت و برخورد به دفاع که بعد از بازی از چشم شاهین فراهم می‌شود، اضافه می‌کند.

منبع: مهر