ماجرای دزدی دست در عکس تیمی

به گزارش “ورزش سه”، جنجال خالکوبی بازیکنان و مربیان حاضر در فوتبال ایران موضوع امروز و دیروز نیست و از سال ها قبل، مسئولان کمیته اخلاق، انضباطی و… روی چنین موضوعاتی حساسیت بسیار زیاد داشته اند؛ تا جایی که به دلیل داشتن تتو روی بدن، آن ها را احضار، جریمه و حتی محروم کرده اند! یکی از بازیکنانی که از زمان حضورش در فوتبال ایران، دردسرهای زیادی را به خاطر خالکوبی تجربه کرده، اشکان دژاگه بوده است. این بازیکن که در آلمان پرورش یافته، روی هر دو دستش تتوهایی دارد که یکی از آن ها شخصیت اصلی بازی کامپیوتری «شاهزاده ایرانی» است و نشان از علاقه این فوتبالیست به ایران دارد. اما با این حال، ماهیت وجود تتو بی تفاوت به محتوای آن، بارها مورد مخالفت مسئولان فوتبال ایران قرار گرفته است.

اشکان دژاگه اولین بازی اش در تیم ملی ایران را با 2 گل زیبا مقابل تیم ملی قطر انجام داد اما آن چه که در کنار این نمایش جذاب به چشم آمد، ساق‌پوش‌هایی بود که دژاگه برای پوشاندن خالکوبی هایش از آن ها استفاده کرده بود! شاید او تا آن زمان نمی دانست برای پوشیدن پیراهن تیم ملی ایران بایستی بخشی از بدن خود را بپوشاند اما در طول این سال ها نیز هیچگاه واکنش تندی به این تصمیمات نشان نداد و همواره با تبعیت از رفتارهای تند این چنینی پیراهن شماره 21 تیم ملی را پوشید و برای ایران درخشید.

البته در ادامه اعتراض های افکار عمومی و کارلوس کی روش باعث شد تا مسئولان رضایت بدهند هافبک سابق تیم ولفسبورگ و فولام بدون ساق بند برای تیم ملی بازی کند و حتی در جام جهانی و جام ملت ها نیز به همین شکل حاضر شد.

 

انتقال به لیگ برتر ایران در تابستان جاری باعث شد تا دژاگه بیش از هر زمان دیگری در کانون توجهات فوتبال دوستان ایرانی قرار بگیرد و حداقل تعداد تصاویر و اخبار منتشر شده از او به میزان قابل توجهی افزایش یابد. طبیعی است در چنین شرایطی تتوهای روی دست دژاگه نیز بیشتر دیده شدند و این بار کمیته اخلاق بود که ستاره تیم تراکتور را به تهران فرا بخواند تا در این باره پرسش کند. دژاگه که هنگام عقد قرارداد با تراکتورسازی، بر مسائل این چنینی فوتبال ایران واقف بود و خوب می دانست ممکن است چنین مشکلاتی برایش پیش بیایند  به انتشار تنها یک پست در واکنش به دعوت کمیته اخلاق، اکتفا کرد.

 

این بار در پیراهن تیم ملی اتفاقی عجیب برای این هافبک تکنیکی فوتبال ایران رخ داده است. در عکس تیمی بازی با ازبکستان اشکان دژاگه دست راستش را به پشت برده و به نوعی مخفی کرده تا شاید دست های مملو از خالکوبی اش، توسط عکاسان پرتعداد ازبک شکار نشود! البته دژاگه در طول مسابقه همچون اکثر دیدارها بدون ساق بند بود و با شرایط نرمال در زمین حضور داشت. (هنوز درباره اختفای دست توضیحی ارائه نشده است و مشخص نیست این کار دقیقا با چه هدفی روی داده است)

مسئله دیگری که باید به آن پاسخ داده شود، پارادوکس بین نحوه حضور در تیم ملی و تیم باشگاهی است. دژاگه در تیم ملی ملزم به پوشش خالکوبی هایش نیست اما در تیم باشگاهی و از زمان بازی با استقلال، او با ساق‌پوش در زمین حاضر می شود.