مربی تیم‌ملی سنگ‌نوردی: عملکرد دختران بهتر از پسران بود

مربی تیم‌ ‌ملی سنگ نوردی با ارزیابی از شرایط بازی‌های آسیایی عملکرد تیم‌های دختران را بهتر از پسران دانست.

به گزارش خبرنگار ایسنا از  جاکارتا، علیرضا بلاغی،  مربی تیم‌ ‌ملی سنگ‌نوردی ایران درباره عملکرد تیم اعزامی به بازی‌های آسیایی اندونزی، بیان‌ کرد: به نظر من دختران ما بهتر از پسران نتیجه‌  گرفتند. با توجه به این که سطح امکانات و نوع تمرینات در نتیجه‌ به دست  آمده تاثیرگذار بود، انتظار بیش از  این هم نمی‌رفت.

 وی گفت‌: در بسیاری از موارد دختران ما به دلیل دوری راه مجبور هستند در شهرهای خودشان تمرین کنند و این قضیه باعث می‌شود با کمبود مربی در سطح ملی مواجه باشند. مربیان خانم در سطح کشور تعدادشان کم است. اینها محدودیت‌های هست که کار خانم‌ها را برای رسیدن به آمادگی مطلوب دشوار می‌کند. با همه اینها نتایج دختران ما در پالمبانگ قابل قبول بود.

بلاغی در ادامه به عملکرد پسران در این دوره از بازی‌های آسیایی اشاره و اظهار کرد: اگرچه یک مدال طلا در بخش سرعت توسط رضا علیپور کسب شد اما  در دو بخش کمباین و سرعت امدادی انتظار داشتیم بهتر از این عمل کنند و حداقل یک مدال دیگر کسب شود.

وی ادامه‌ داد: البته اگر امکان این وجود داشت مثل اکثر رقبایمان با دو تیم در مسابقات شرکت می‌کردیم با شرایط بهتر و متفاوت‌تری مواجه می شدیم چرا که خطاهای احتمالی و بعضا اشتباهات اگر موجب حذف یک تیم از آن کشور می‌شد تیم دیگر همان کشور این فرصت را داشت که جبران کند. این موضوع در تیم اندونزی و چین مشاهده شد. به عنوان مثال یک تیم اندونزی در مسابقه با ایران مرتکب خطا شد اما  دیگر تیم‌شان با اقتدار مدال طلا را کسب کرد.

بلاغی در ادامه‌  صحبت‌های خود، بیان‌ کرد:  در بخش بانوان امکان حضور دو تیم را نداشتیم اما  در بخش آقایان می‌توانستیم با دو تیم شرکت کنیم اما  سهمیه ما از  سوی کمیته ملی المپیک یک تیم عنوان شده بود.

مربی تیم‌ ‌ملی سنگ نوردی ایران به وضعیت این رشته در ایران اشاره کرد و گفت‌:  در حالی که این رشته در دنیا به سرعت در حال رشد و توسعه است در ایران به لحاظ امکانات دچار مشکل هستیم و این باعث شده که سنگ‌نوردهای ما مثل رضا علیپور که رکورددار جهان است به صورت گلخانه رشد پیدا کنند.

وی در پایان، خاطر نشان کرد: بحث اعزام‌ها هم مشکل دیگری است که فدراسیون در توانش نیست تیم‌ملی را به اکثر مسابقات مهم بین‌المللی اعزام کند و این‌ها مواردی است  که موجب شده شرایط دشواری پیش روی سنگ‌نوردی ایران باشد.