معروف_تنها_نیست

پس از درگیری‌ها بین احمد ضیایی و سعید معروف بر سر استعفای امیر خوش‌خبر از سرمربی‌گری تیم ملی، عادل غلامی حمایتش از کاپیتان تیم ملی اعلام کرد.

به گزارش شبکه لحظه و به نقل از ایسنا:

شاید همه چیز پس از تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان از سوی مجلس شورای اسلامی آغاز شد. هدف از تصویب این قانون رشد و پرورش مدیران جوان و تزریق افکار و نگرش‌های جدید در تمامی دستگاه‌های کشور و از جمله حوزه ورزش بود. پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون تا 24 آبان ماه سال جاری، وزارت ورزش و جوانان نیز از یک ماه گذشته همواره اعلام کرده که تا پایان آبان روسای بازنشسته فدراسیون‌ها باید کرسی‌های خود را ترک کنند.

در والیبال اما ماجرای این گونه آغاز شد که وقتی برخی روسای فدراسیون‌ها متوجه شدند با تبصره‌های قدیمی دیگر نمی‌تواند بمانند، دست به انجام اقدامات و اتخاذ برخی تصمیمات زدند که باعث شد پای مسائل مربوط به حوزه‌های کلان مدیریتی به سطح بازیکنان نیز برسد. ضیایی یکی از روسای فدراسیون‌هایی است که در ماه‌های اخیر پس از تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان، اقداماتش موجب تعجب اهالی ورزش شده است.

پس از آنکه احمد ضیایی در دی ماه سال گذشته به عنوان رییس فدراسیون والیبال انتخاب شد، شاید فکر نمی‌کرد شرایط برایش این گونه بد پیش برود. 4 ماه پس از روی کار آمدن او تیم ملی در لیگ ملت‌های والیبال به جایگاهی دو رقمی بسنده کرد و در رقابت‌های قهرمانی جهان در شهریورماه نیز با عملکردی ضعیف و ایستادن در رتبه سیزدهم به کارش پایان داد. شاید تنها افتخار ضیایی در دوران ریاستش در رده بزرگسالان قهرمانی در بازی‌های آسیایی آن هم با ترکیب اصلی باشد. همین نتایج نسبتا ضعیف در مقایسه با سال‌های گذشته باعث شد تا ضعف‌های اداری و اجرایی در فدراسیون نیز بیشتر به چشم آید و مورد انتقاد قرار بگیرد زیرا او که با شعار “اصلاح، نه انقلاب” پا به این عرصه گذاشته بود، در طول 10 ماه گذشته تقریبا هیچ حوزه‌ای در فدراسیون نمانده که تغییرش نداده باشد.

حتی ضیایی در ماه گذشته در اقدامی تعجب‌برانگیز با ارسال نامه‌هایی به کنفدراسیون والیبال آسیا و فدراسیون جهانی والیبال خواستار تغییر افشاردوست و داورزنی با نفراتی دیگر در کرسی‌های بین‌المللی‌شان شده بود. در فاصله 10 روز مانده تا موعد قطعی خروج روسای بازنشسته فدراسیون‌ها، احمد ضیایی در جلسه‌ای با امیر خوش‌خبر از او خواست تا در دو خط لغو ماموریتش از سرپرستی تیم ملی را پس از 13 سال روی یک کاغذ A4 بنویسد. همین رفتار عجیب ضیایی با خوش‌خبر که باعث ناراحتی سرپرست باسابقه تیم ملی شده بود، پای کاپیتان تیم ملی را نیز به این مسائل کشاند.

تا جایی که سعید معروف در پستی در صفحه رسمی خود در فضای مجازی با الفاظی تند به ضیایی تاخت. پس از این پست احمد ضیایی در بیانیه‌ای در سایت فدراسیون والیبال خبر از برخورد قانونی و انضباطی با کاپیتان تیم ملی را داد اما مساله به همین جا ختم نشد چرا که فرهاد ظریف، لیبروی سال‌های نزدیک تیم ملی به همراه ضیایی در برنامه تلویزیونی، از سعید معروف و امیر خوش‌خبر و برخی باندبازی‌ها در تیم ملی انتقاد کردند.

شاید جالب‌ترین و تلخ‌ترین بخش ماجرا پست اینستاگرامی عادل غلامی باشد که به صورت کاملا علنی از سعید معروف حمایت کرده است. غلامی در این پست درباره معروف نوشته: “تو همیشه رک‌گو بودی و هستی و حرف دل همه بازیکنان را زدی. کاپیتان دوست‌داشتنی ما پشتتیم.”

غلامی با هشتگ #معروف_تنها_نیست خواستار جلب حمایت دیگر بازیکنان از سعید معروف در دعوا با ضیایی شده است.

این حمایت غلامی از معروف در وهله اول این نکته را برای ما مسجل می‌کند که حال والیبال خراب است و واقعا در گذشته خبرهایی بوده و همان اتفاقات سال‌های اخیر باعث شده که در حال حاضر چنین دو دستگی‌هایی به وجود آید.

در دو دهه اخیر هیچ گاه شاهد چنین جنگ پر سروصدایی بین برخی بازیکنان با همدیگر و برخی بزرگترهای تیم ملی با مسئولان ارشد فدراسیون والیبال نبوده‌ایم. مطمئنا این مسائل در سال‌های قبل از المپیک 2020 که والیبال ایران در حال پوست‌اندازی است برترین رشته تیمی ایران در سطح بین‌المللی را ضعیف و ضعیف‌تر خواهد کرد.

شاید در حال حاضر باید مسئولان بالادستی در وزارت ورزش و جوانان با ورود به این ماجرا و تعیین تکلیف موضوع مانع آسیب بیشتر افراد و بی‌حرمتی افرادی شوند که روزی سر یک میز با هم هم هدف و همسو بوده‌اند.