مقصودلو نابغه شطرنج ایران

برای نخستین بار در تاریخ شطرنج کشور، پرهام مقصودلو به مقام قهرمانی در ترکیه دست یافت .
مقصودلو که نفر نخست رده بندی شطرنج ایران نیز هست یک دور مانده به پایان رقابتها مقتدرانه زیر 20 سال عنوان قهرمانی این رویداد را از آن خود کرد. دور دهم و ماقبل پایانی رقابتهای شطرنج قهرمانی جوانان جهان به میزبانی ترکیه برگزار شد
استاد بزرگی، قهرمانی در مسابقات مسترز شارجه، عبور از رده بندی ۲۶۳۸ و قهرمانی در هر سه بخش برق آسا، سریع و استاندارد در جام ملت های آسیا از جمله موفقیت های او قبل از رسیدن به ۱۸ سالگی اش است. او امروز (۲۲ مردادماه) هجده ساله می شود و هدفش تا پایان این سال رسیدن به درجه سوپر استادی است
مقصودلو امیدوار است که وزارت ورزش و جوانان به او در این راه کمک کند تا با خیالی آسوده بتواند در مسابقات بین المللی برای ایران بازی کند و افتخار بیافریند.
او بدون شکست و با کسب 9 برد و یک تساوی، با 9.5 امتیاز قهرمانی‌اش را مسجل کرد. تنها تساوی مقصودلو مقابل علیرضا فیروزجا از ایران رقم خورد.
پیشتر مسعود مصدق‌پور در رده 18 ساله‌ها قهرمان جهان شده بود. اما مقصودلو در رده زیر 20 سال توانست حرف اول را در جهان بزند. این مسابقات از سال 1951 برگزار می‌شود و نام بزرگانی چون بوریس اسپاسکی، آناتولی کارپف و گری کاسپاروف در فهرست قهرمانان تاریخ این مسابقات مشاهده می‌شود.
پولگار که چهار بار قهرمان جهان شده، اظهار داشت: او مستعد و سختکوش با درک خوبی از شطرنج و دارای اعصاب پولادین است.
مقصودلو چند ماه پیش در گفت و گو با تارنمای شطرنج چس بیس، گفته بود که روزی 20 ساعت شطرنج بازی می کند. این اظهارات او برای بسیاری تعجب برانگیز بود. اما پرهام تصمیم گرفت با بازی های ازرشمند خود این نکته را ثابت کند. او 9 ماه بعد با افزودن 121 امتیاز، ریتینگ اول خود را به عدد 2691 رساند. برای هر فرد آشنا با شطرنج کاملا روشن است که فقط با تلاش سخت این موفقیت میسر است.

این قهرمانی درهای جدیدی را به روی پرهام خواهد گشود. او جواز حضور در بخش تاتا استیل تورنمنت شطرنج کروس (ویک آن زی) را که هر سال بین تعدادی از بهترین شطرنج‌بازان برگزار می‌شود، بدست می آورد.
او در مرحله بعد به طور مستقیم به جام جهانی 2019 راه می یابد.