کیهانی پس از کسب طلای تاریخی: با کمترین امکانات و هزینه قهرمان شدم

قهرمان دوی سه هزار متر بامانع بازی های آسیایی می گوید که رکوردشکنی و کسب مدال سه هزارمتر بامانع کار بزرگی برای دوومیدانی کشور است و خوشحال است که او این نتیجه را رقم زده است.

حسین کیهانی بعد از کسب مدال طلا در ماده سه هزار متر با مانع بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: خیلی خوشحال هستم که مدال طلا را گرفتم، این مدال در رشته دوومیدانی خیلی ارزشمند است. سه هزار متر با مانع واقعا سخت‌ترین  ماده دوومیدانی است. دوومیدانی خودش مرگبار است، سه هزار متر بامانع مرگبارتر از آن است.

قهرمان دوی سه هزار متر با مانع بازی‌های آسیایی در ادامه گفت: مدت‌ها است که در کنار مرادی مربی ام اردوهای داخلی را پیگیری می کنیم. نظر مرادی این بود که لازم نیست پول بیت المال را در کشورهای آفریقایی یا کشورهای دیگر هزینه کنیم. مربی ام معتقد بود که بهترین جا برای تمرین در ایران و در شهرهای استان کرمانشاه و چهارمحال‌بختیاری است و می گفت چرا باید به خارج از ایران سفر کنیم؟

وی با بیان اینکه با صرف کمترین امکانات و هزینه به مدال طلای سه هزارمتر بامانع بازی‌های آسیایی رسیده است، افزود: ما با کمترین امکانات و با کمترین هزینه بهترین نتیجه‌ را گرفتیم. همه در جریان هستند که چه هزینه‌هایی برای سایر ورزشکاران شده است، من  به آنها کاری ندارم، آنها بر عهده فدراسیون است. همین که فدراسیون باز هم در کنار ما بود و از لحاظ روانی ــ روحی به ما کمک کرد کافی است و دستشان درد نکند.

قهرمان سه هزار متر بامانع بازی های آسیایی خاطر نشان کرد: تمرینات خوبی را پشت سر گذاشتم و با رکوردگیری‌هایی که داشتم توانستم بهترین نتیجه‌ را بگیرم. ما بدون هیچ حرفی تمرین کردیم، سجاد مرادی هیچ وقت اجازه نمی داد که مصاحبه کنیم و بحث یا مطلبی را جایی عنوان کنیم. حتی رکوردگیری‌های خود را به نزدیک‌ترین دوستان خود نمی گفتیم. می خواستیم که این موضوع پنهان باقی بماند.

او گفت که رنگ مدالش را برای این ماده پیش بینی نکره بود و در این مورد توضیح داد: با توجه به رکوردگیری‌هایی که داشتم مطمئن بودم که مدال می گیرم و هیچ شکی در  کسب مدال نداشتم. اما در مورد رنگ مدال هیچ پیش‌بینی نکرده بودم. در این ماده چهار دونده آفریقایی حضور داشتند که برای کشورهای قطر و بحرین رقابت می‌کردند. رقیبانم در این ماده رکوردهای 8.22، 8.23  و 8.29 را در کارنامه داشتند و پیش‌بینی رنگ مدال سخت بود.

کیهانی ادامه داد: اما توانستم طلا بگیرم. با توجه به تمریناتی که در ارتفاعات دو هزار و 300 متر انجام داده بودم، بدنم کم نیاورد. همه دیدید که خیلی راحت رکورد زدم و حتی می‌توانستم رکورد بهتری را به ثبت برسانم. واقعا خوشحال هستم که در آسیا توانستم رکورددارها و عنوان دارها را با اختلاف بگیرم و مهم‌تر از آن رکورد بازی‌های آسیایی را بشکنم. این رکورد قبلا در اختیار ورزشکار کنیایی الاصل بود و من توانستم آن را جابه جا کنم.

وی خاطرنشان کرد: این رکورد و مدال کار بزرگی برای دوومیدانی است. خوشحالم که این نتیجه‌ را من توانستم رقم بزنم. باید باز هم از سجاد مرادی تشکر کنم و مانند دیروز (دوشنبه) که دستانش را در ورزشگاه بوسیدم، باز هم  این کار را تکرار کنم. من تا آخر عمر مدیون زحمات او هستم. مرادی ، مربی حرفه‌ای است. مربیگری کار هر کسی نیست. اصل قضیه این است که یک مربی بتواند بدن ورزشکار را به پیک آمادگی برساند. شاید همه مربیان بتوانند برنامه بدهند و یا کورنومتر دست بگیرند. خود مرادی نیز در مسابقاتی که شرکت کرده است مدال‌های خوش رنگی گرفته است. برای همه مسابقات خود برنامه‌ریزی خوبی دارد.