۴ تیم در پی فتح جام ! لیگ ملت های اروپا امشب آغاز می شود.

به گزارش سرویس فوتبالی شبکه لحظه از امشب پرتغال، سوئیس، انگلیس و هلند برای تعیین نخستین قهرمان لیگ ملت‌های اروپا به مصاف هم خواهند رفت.

حالا ۴ تیم در نیمه‌نهایی لیگ ملت‌ها هستند که برای اینکه اولین قهرمان این تورنمنت باشند تلاش خواهند کرد. تورنمنتی که برایش جوایز خوبی تعیین شده و جام قهرمانی زیبایی هم دارد. پرتغال، سوئیس، هلند و انگلیس؛ چهارشنبه و پنج‌شنبه فینالیست‌ها مشخص خواهند شد و یک‌شنبه هم قهرمان را خواهیم شناخت.

پرتغال – سوئیس؛ قهرمان اروپا ۳ سال بعد

چهارشنبه شب؛ پانزدهم خرداد از ساعت ۲۳:۱۵ در ورزشگاه دراگائو شهر پورتو، پرتغال و سوئیس در اولین دیدار نیمه‌نهایی لیگ ملت‌های اروپا برابر هم صف‌آرایی خواهند کرد.

سلسائوی اروپا خوش‌شانس است که طبق قرعه تمامی دیدارهای نیمه‌نهایی در خانه آن‌ها برگزار خواهد شد و این یک مزیت برای مدافع عنوان قهرمانی جام ملت‌های اروپا خواهد بود.

بعد از یورو ۲۰۱۶ و آن قهرمانی شگفت‌انگیز، تیم فرنانو سانتوس افت کرد. در جام‌جهانی ۲۰۱۸ نتایج خوبی نگرفت و حتی کریستیانو رونالدو به‌طور موقت از تیم جدا شد. حالا با صدرنشینی در گروه ۳ لیگ ملت‌ها بالاتر از ایتالیا و لهستان راهی نیمه‌نهایی شده‌اند و شاید رقابت‌های قاره‌سبز برای‌شان باز هم خوش‌یمن باشد. رونالدو هم برگشته و دوباره می‌خواهد در جهان فوتبال خودی نشان دهد.

اما سوئیسی‌ها که حریف پرتغال در نیمه‌نهایی شده‌اند را می‌توان شگفتی‌ساز مرحله گروهی نامید. وقتی بلژیک در اوج بود و جام‌جهانی را هم خوب تمام کرد، کمترین شانس را برای صدرنشینی سوئیس قائل بودند. اما در آخرین دیدار یکی از بزرگ‌ترین کامبک‌ها در رده ملی را رقم زدند و با برد ۵ بر ۲ برابر حریف پرستاره‌شان صدرنشین گروه ۲ شدند. سوئیس رقیبی جدی برای پرتغال خواهد بود، همانطور که در انتخابی جام‌جهانی حریفش را به دردسر انداخت. سوئیسی‌ها هیچ‌گاه در رقابت‌های ملی اروپایی تا نیمه‌نهایی پیش نرفته بودند، در حالی که پرتغال ۵ مرتبه در نیمه‌نهایی یورو حاضر بود که آخرین مرتبه هم قهرمانی اولش را جشن گرفت. سلسائوی اروپا از بعد از جام‌جهانی شکست نخورده، اما در ۴ بازی آخرش هم به تساوی رسیده است. در ۱۰ مصاف پرتغال و سوئیس، پرتغالی‌ها ۴ برد و سوئیس ۳ برد داشته‌اند.

هلند – انگلیس؛ احیاءشدگان

پنج‌شنبه شب؛ شانزدهم خرداد از ساعت ۲۳:۱۵ در ورزشگاه آفونسو هنریکس شهر گیمارش، فینالیست دوم لیگ ملت‌های اروپا در نبرد هلند و انگلیس مشخص خواهد شد. جدال تیم‌هایی که یکی از قبل از جام‌جهانی و یکی بعد از جام‌جهانی احیا شدند. لاله‌های نارنجی که ۳۱ سال پیش برای اولین و آخرین بار قهرمان یورو شدند حالا پس از اینکه با رونالد کومان شرایط بهتری پیدا کرده‌اند می‌توانند روزهای خوب را با یک قهرمانی در لیگ ملت‌ها تکمیل کنند. در مرحله گروهی در گروه یک به لطف بردهای شگفت‌انگیز در آمستردام و روتردام برابر آلمان و فرانسه صدرنشین شدند. آن‌ها قهرمانی‌ها ۲ دوره اخیر جام‌جهانی را کنار زده‌اند و همین باعث می‌شود شانس خوبی برای قهرمانی‌شان قائل باشیم. البته اگر ستاره‌های دفاعی‌شان مثل بازی انتخابی یورو برابر آلمان نباشند. انگلیسی‌ها هم با گرت ساوت‌گیت تیم قابل‌احترامی شدند و تا نیمه‌نهایی جام‌جهانی پیش رفتند.

سه‌شیر هم در گروه ۴ اسپانیا را به لطف برد در خانه حریف پشت سر گذاشت، در گروهی که کرواسی نایب‌قهرمان جام‌جهانی هم حضور داشت. انگلیس آخرین بار سال ۱۹۹۶ در نیمه‌نهایی یک تورنمنت اروپایی حاضر بوده، جام ملت‌های اروپایی که میزبان بودند و برای‌شان تلخ تمام شد. در حالی که هلند ۳ مرتبه در نیمه‌نهایی یورو حاضر بوده و یک مرتبه هم سال ۱۹۸۸ قهرمان شده است.

هلند یا انگلیس اگر موفق شوند این جام را بگیرند نقطه‌عطفی در تاریخ فوتبال ملی‌شان خواهد بود. خبرورزشی نوشت:انگلیسی‌ها که با قهرمانی تیم‌های باشگاهی‌شان در لیگ قهرمانان و لیگ اروپا روزهای رؤیایی را سپری می‌کنند و موفقیت ملی می‌توان این روزها را شیرین‌تر کند. در ۲۱ نبرد هلند و انگلیس هرکدام ۶ برد داشته و ۹ بازی هم مساوی شده است. مهم‌ترین جدال‌های انگلیس و هلند در مراحل گروهی جام‌جهانی ۱۹۹۰ و یورو ۱۹۹۶ بود که اولی با تساوی بدون‌گل تمام شد و دومی را سه‌شیر ۴ بر یک برد.

منبع:شفقنا