باقرزاده: تاثیر نایب قهرمانی شمشیربازان درآینده مشخص می شودبه گزارش سرویس ورزشی شبکه لحظه، تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران که با هدایت پیمان فخری در جام جهانی ایتالیا شرکت کرده بود، شامگاه یکشنبه در فینال بخش تیمی این رقابت‌ها مقابل کره جنوبی با نتیجه ٤٥ به ٢٨ شکست خورد و به عنوان نایب قهرمانی دست یافت.

مدال نقره تیم جام جهانی در حالی به نام شمشیربازی ایران ثبت شد که شمشیربازان کشورمان در بخش انفرادی نتوانستند جایگاه‌های قابل توجهی را از آن خود کنند. در این بخش از مسابقات علی پاکدامن، مجتبی عابدینی و محمد فتوحی تا جدول ۶۴ نفره پیش رفتند اما نتیجه دیدارهای خود در این جدول را واگذار کردند. این سه شمشیرباز به ترتیب جایگاه‌های سی و سوم، چهل و ششم و شصت و سوم را از آن خود کردند.

محمد رهبری و نیما زاهدی هم که پیش از صعود به جدول اصلی حذف شده بودند در رده بندی نهایی صاحب جایگاه ۱۲۱ و ۲۰۰ شدند.

با این حال رئیس فدراسیون شمشیربازی از عملکرد کلی تیم اعزامی به ایتالیا ابراز رضایت می‌کند. وی تاکید دارد که شمشیربازی اسلحه سابر به دنبال کسب سهمیه تیمی برای المپیک توکیو است و به همین دلیل نتیجه گیری در این بخش اهمیت زیادی دارد. وی در عین حال از عملکرد شمشیربازان در بخش انفرادی جام جهانی ایتالیا هم دفاع کرد.

فضل الله باقرزاده با بیان اینکه مدال نقره جام جهانی ایتالیا مزدِ زحماتی است که مجموعه فدراسیون، شخصِ پیمان فخری و خودِ شمشیربازان برای آماده سازی متحمل شده‌اند، گفت: پیمان فخری به عنوان سرمربی همه زندگی خود را برای تیم ملی و آماده سازی شمشیربازان گذاشته است. فدراسیون هم از هیچ کمک و حمایتی دریغ نکرده است. این مدال ارزش زیادی دارد و به معنای واقعی در روزهای پایانی سال، خستگی یک سالِ کاری را گرفت.

وی تصریح کرد: تیم شمشیربازی ایران دست به کار بزرگی زده است. اصلاً نباید از کنار نام‌هایی که تیم ایران آنها را از پیش رو برداشت تا به فینال برسد، به راحتی گذشت هرچند که آنها را با نتایج خوبی شکست دادیم. در این رقابت‌ها تیم ایران با نتیجه ۴۵ بر ۱۶ اسپانیا را برد. کانادا که جزو تیم‌های خوب جهان است ۴۵ به ۲۷ مغلوب ما شد. مجارستان را با نتیجه ۴۵ بر ۳۷ شکست دادیم در حالی که این تیم بازیکنانی بزرگی مانند ژیلاگی و زاتماری را درترکیب خود داشت. زاتماری چهار ماه پیش در مسابقات قهرمانی جهان مدال طلا گرفت و ژیلاگی هم که قهرمان المپیک است.

رئیس فدراسیون شمشیربازی در این رابطه با یادآوری اینکه تیم ملی اسلحه سابر در مرحله نیمه نهایی جام جهانی ایتالیا موفق به شکستِ ۴۵ بر ۳۲ تیم میزبان شد، ادامه داد: من می دانم که بازی در ایتالیا و کسب پیروزی چقدر سخت است. تماشاگران ایتالیایی یک لحظه ساکت نمی‌مانند و مدام با سر و صدای بالا تیم خود را تشویق می‌کنند. اینکه بتوان در این شرایط ایتالیا را شکست داد کار هر تیمی نیست. حالا اینکه ایتالیا خود از تیم‌های بزرگ و مطرح است، بماند.

باقرزاده همچنین با اشاره به اینکه تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر به واسطه نایب قهرمانی در جام جهانی در رنکینگ جهانی یک پله صعود کرد و در جایگاه چهارم جهان ایستاد، خاطرنشان کرد: ارزش این عنوان و این صعود یک پله‌ای در مسابقات آتی و به خصوص رقابت‌های کسب امتیاز المپیک بیشتر از امروز درک خواهد شد. قطعاً به واسطه حضور در جمع چهار تیم برتر جهان در رقابت‌های آینده قرعه راحت تری خواهیم داشت و در مراحل مقدماتی مقابل تیم‌های ضعیف‌تری قرار می‌گیریم، این یعنی صعود بی دغدغه تر به مراحل بالا و تعیین کننده؛ این موضوع به خصوص در رقابت‌های انتخابی المپیک برای مان ارزش زیادی دارد.

وی با یادآوری اینکه رقابت های کسب سهمیه امتیاز المپیک برای شمشیر بازی از اردیبهشت ماه سال آینده آغاز می‌شود، گفت: باید تلاش شود تا آن زمان موقعیت به دست آمده را حفظ کنیم. شمشیربازان تا پیش از آغاز این رقابت‌ها یک اعزام دیگر دارند که اوایل فروردین ماه و به جام جهانی مجارستان انجام می‌شود.

رئیس فدراسیون شمشیربازی تاکید کرد: خوب می‌دانیم که خیلی از تیم‌ها سایه به سایه ایران در حرکت هستند و در تلاش برای اینکه خود را به موقعیت ما برسانند. در همین رقابت‌ها ژاپن بعد از سال‌ها موفق شد با شکست روسیه در جمع هشت تیم برتر قرار بگیرد و در نهایت هم هشتم شد. چین هم به عنوان هفتمی دست یافت. این کشورها ماهانه ۲۰ – ۱۵ هزار یورو دستمزد به مربیان خود پرداخت می‌کنند و تمام رویدادها هم حاضر می‌شوند. در اروپا هم کشورهایی مانند ایتالیا و مجارستان با جدیت پیگیر برنامه‌های خود هستند چون هیچ مدالی مانند مدال المپیک آنها را راضی نمی‌کند.

وی همچنین در مورد عملکرد شمشیربازان در بخش انفرادی و اینکه در سه رویداد اخیر، شمشیربازان ایران در این بخش عملکرد قابل توجهی نداشتند گفت: شرایط رقابت در بخش انفرادی با تیمی متفاوت است. این را در نظر بگیرید که در همین جام جهانی ایتالیا، محمد فتوحی در جدول ۶۴ نفره برابر «درشویتز» از آمریکا باخت و حذف شد آن‌هم با نتیجه نزدیک ۱۵ به ۱۲؛ درحالیکه درشویتز نفر اول رنکینگ جهانی است. دیگر نمایندگان ایران هم مقابل مدعیان بزرگی باختند و حذف شدند.

رئیس فدراسیون شمشیربازی تاکید کرد: در کل اینکه ما برای کسب سهمیه تیمی المپیک برنامه داریم و بنابراین نتیجه گیری در این بخش اهمیت خیلی بیشتری برای مان دارد. از عملکرد انفرادی بازیکنان که در بخش تیمی هم تأثیرگذار است، غافل نیستیم اما در بخش تیمی برنامه و نتایج را با جدیت بیشتری پیگیری می‌کنیم.

منبع: مهر