گزارش تایمز هند از فرصت‌های برابر قومیت‌های مختلف در ایران؛ از سردار و بیرانوند تا تیموریان

نشریه تایمز هند در گزارشی جذاب به معرفی قومیت‌های مختلف کشور ایران پرداخت و از نماینده‌های آنها در تیم ملی ایران صحبت کرد.

به گزارش سرویس ورزشی شبکه لحظه، نشریه تایمز هند در گزارشی متفاوت به معرفی کشور ایران پرداخت و زندگی آرام قومیت‌های مختلف در کشور ایران صحبت کرد. این نشریه با دیدگاهی جالب از 5 ستاره بزرگ تیم ملی با قومیت‌های مختلف پرده برداشت و نوشت: تنوع قومیتی در این کشور ایران با اینکه زیاد بوده ولی همگن است و این تنوع را می‌توان در تیم ملی فوتبال ایران نیز ببینید. در لیست بازیکنان تیم ملی ایران اسامی بزرگی دیده می‌شود که بخشی از قومیت‌های مختلف کشور ایران هستند.

ترجمه گزارش idntimes و معرفی 5 ستاره ایران را در زیر مشاهده کنید:

1-سردار آزمون

اولین نامی که به زبان می‌آید، سردار آزمون است. از سالیان پیش، این بازیکن نقشی مهم در ترکیب تیم ملی ایران دارد. هر مربی که در تیم ملی بوده از او استفاده کرده، از کی‌روش تا اسکوچیچ. آزمون از قوم ترکمن است و به مذهب تسنن اعتقاد دارد. آنها در منطقه مرزی ایران و ترکمنستان زندگی می‌کنند.

سردار آزمون ابتدا با بازی در روبین کازان روسیه از کشور ایران خارج شد و در آن زمان تحت مربیگری «قربان بردیف» که ترکمنستانی بود، پیشرفت کرد.

2-علیرضا بیرانوند

داستان حماسی و جذاب او در جام جهانی 2018 مورد بررسی نشریه گاردین قرار گرفت. علیرضا بیرانوند یک دروازه‌بان است. دروازه‌بانی که در یک خانواده عشایری لر به دنیا آمد. اولین شغل او ورزشکاری نبود، او چوپانی در مزرعه می‌کرد. فوتبال فقط یک سرگرمی بود و در اوقات فراغتش می‌توانست انجام دهد.

بیرانوند به تنهایی و بدون حضور پدر و مادرش به شهر تهران مسافرت کرد و تصمیم گرفت تا به یک ورزشکار حرفه‌ای بدل شود. او با تلاشی حداکثری و طولانی در میان تمرین و کار سخت توانست به یکی از بازیکنان ثابت تیم ملی ایران بدل شود.

3- امید نورافکن

این بازیکن در سال 1396 در مصاحبه با سایت ایرانی مشرق اعلام کرد که پدر و مادرش اهل منطقه سراب و قومیت آذری هستند.

این بازیکن برای اولین بار در سال 2018 در ترکیب تیم ملی ایران در دیدار مقابل سیرالئون قرار گرفت. آن زمان هدایت ایران را کارلوس کی‌روش برعهده داشت. نورافکن برای مدتی کوتاه به تیم ملی زیر 23 ساله‌ها رفت ولی الان در تیم اسکوچیچ حضور دارد.

4- علیرضا جهانبخش

این بازیکن نیز در گفت و گو با رسانه‌های داخلی اعلام کرد که از نسل قومیت تات است. او در جوانی کشور را ترک کرد تا یک بازیکن حرفه‌ای شود. او به نشریه تایمز تهران پیشتر گفته بود که از کار کردن در مغازه دوچرخه‌فروشی پدرش خسته شد است. باشگاه فوتبالی که برای اولین بار به او پناه داد ، داماش گیلان بود.

جهانبخش در سال 2013 و در زمانی که حتی 20 ساله هم نشده بود، حضور در هلند و باشگاه نایمنخن را تجربه کرد. فداکاری او بیهوده نبود. او پس از این حضور در آلکمار و برایتون انگلیس بازی کرد و الان در باشگاه فاینورد مشغول به کار است. تجربه او از بازی در لیگ هلند باعث شده تا به یکی از بهترین گزینه‌های تیم ملی لقب گیرد.

5- آندرانیک تیموریان

تیموریان یکی از معدود اقلیت‌های مسیحی در ایران است. او ارمنی‌الاصل بوده و در ایران به دنیا آمده و بزرگ شده است. او در مصاحبه با نشریه گاردین اعلام کرد که از وضعیت خود راضی است. او در سال 1393 در مراسم آیین بوسیدن قرآن کریم که به فرهنگ ورزشکاران این کشور بدل شده، شرکت کرد. به غیر از اسلام و مسیحیت، در کشور ایران یهودیان و زرشتیان نیز زندگی می‌کنند. تیموریان در سال 2019 از فوتبال خداحافظی کرد و پیش از آن در ایران، انگلیس و قطر به عنوان یک فوتبالیست حرفه‌اش را ادامه داد.

کشورهایی که تنوع قومیتی بالایی دارند، معمولا با مشکلات نمایندگی و عدم برابری روبه‌رو هستند اما این مشکلات در کشور ایران وجود ندارد. بر اساس مطالعه منتشر شده، همه اقوام کشور ایران دسترسی برابر برای تبدیل شدن به ورزشکار حرفه‌ای دارند و از استقبال یکسان برخوردار هستند.

انتهای پیام/