بازیِ «موش و گربه» فدراسیون فوتبال با مجمعِ «غیر عادی»!

به گزارش سرویس ورزشی شبکه لحظه، در حالی که قرار بود مجمع فدراسیون فوتبال امروز چهارشنبه برگزار شود اما شب گذشته سایت فدراسیون اعلام کرد این مجمع  «با درخواست تعدادی از اعضای مجمع و همچنین ملاحظه شرکت تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران در رقابت های جام‌ملت های آسیا و ضرورت تمرکز همه جانبه بر موفقیت تیم ملی» لغو شد.

برنامه ریزی برای برگزاری این مجمع و لغو آن ۲۴ ساعت قبل از برنامه اعلام شده از چند جهت قابل بررسی است.

با بالا گرفتن بحث بازنشسته ها در فوتبال و فشار نهادهای نظارتی و قانونگذار، اعضای بازنشسته هیات رئیسه فدراسیون فوتبال مکلف به ترک پست هایشان بودند. قرار بود مجمع فدراسیون فوتبال هم به همین بهانه برگزار شود تا در خصوص ثبت نام نامزدهای جدید برای احراز پست های خالی شده تصمیم گیری شود.

تعدادی از اعضای بازنشسته هیات رئیسه از همان ابتدا مقابل این قانون سرسختی نشان دادند و در جلسات خصوصی اعلام کردند از سِمت هایشان کنار نمی روند. این در حالی بود که مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال توانست مجوز ادامه فعالیتش را تا پایان جام ملت ها بگیرد تا شرایط تیم ملی تحت تاثیر تغییرات قرار نگیرد ولی برای سایر اعضا، استثنایی وجود نداشت.

ابتدا عنوان شد مجمع دی ماه فدراسیون فوتبال برای انتخاب جایگزین های اعضای بازنشسته و مستعفی برگزار می شود اما به مرور زمان و در خبرهایی که سایت فدراسیون فوتبال منتشر می کرد، عنوان شد دستور جلسه این مجمع «عادی»، گزارش عملکرد فدراسیون فوتبال ۹۷-۹۶، پیش بینی برنامه و بودجه فدراسیون سال ۹۸-۹۷ و گزارش صورت های مالی منتهی به ۳۱ تیرماه ۹۷ بوده است. موضوعی که به خودی خود بحث بازنشسته ها را در سایه قرار می داد.

از سوی دیگر در نظر گرفتن تاریخ ۱۹ دی برای مجمع باتوجه به همزمانی جام ملتهای آسیا و برگزاری دیدارهای تیم ملی جای سئوال داشت و از همان زمان اعلام تاریخ مجمع، به نظر می رسید که فدراسیون فوتبال همین تاریخ و بازی ها را به عنوان دستاویزی برای تحت تاثیر قرار دادن مجمع به کار می گیرد.

با بررسی این مسائل می توان اینطور برداشت کرد که فدراسیون فوتبال به دنبال خریدن زمان بیشتر است. هیات رئیسه که حمایت هیات های استانی را هم پشت خود دارد، با علم به برگزاری جام ملت های آسیا، سقف تاریخ برگزاری مجمع (۱۹ دی) را برای پشت سر گذاشتن التهابات قانون منع به کارگیری بازنشستگان در نظر گرفت تا به یکباره همین تاریخ را هم لغو کند.

باید دید مقاومت بازنشسته های فدراسیون تا کجا ادامه خواهد داشت. آیا سرنوشت هیات رئیسه فدراسیون فوتبال با نتایج تیم ملی در جام ملت ها و قهرمانی در این مسابقات تغییر می کند؟ آیا هیات رئیسه در انتظار این است تا با قهرمانی احتمالی تیم ملی در آسیا، فشار قانون بازنشسته ها را از روی دوشش بردارد؟

منبع: مهر