تاثیر مکتب بارسلونا در فوتبال قطر

به گزارش خبرنگار شبکه ورزشی لحظه؛ تیم ملی فوتبال قطر موفق شد با شکست کره جنوبی به جمع چهار تیم برتر آسیا در جام ملت ها صعود کند و شگفتی ساز این دوره از رقابت ها لقب بگیرد. اگر نگاهی به آمار بیاندازیم متوجه خواهیم شد این تیم شخصیت حضور در این مرحله را داشته و کاری شگفت انگیز انجام داده است.

قطری ها در پنج مسابقه ای که منجر به صعود آنها به مرحله نیمه نهایی شده؛ بیشترین گل زده ( در کنار ایران) با 12 گل را به ثبت رسانده اند و باز هم در کنار ایران بدون گل دریافتی و با پنج کلین شیت رکورد خوبی را از خود برجای گذاشته اند. اماری از آنها که باعث می شود از شاگردان کی روش پیشی بگیرند این است که در تمامی پنج مسابقه به برتری رسیدند و آقای گل مسابقات و آقای پاس گل نیز از تیم ملی قطر است. المعز علی با هفت گل زده و اکرم عفیف با چهار پاس گل در صدر قرار دارند.

قطر چگونه خودش را از فوتبال عرب جدا کرد؟

مرد موفق کاتالونیایی که از سال ۹۶ و در ۲۱ سالگی کار مربیگری را آغاز کرده , در همان ابتدای جوانی به تیم اول شهرش یعنی بارسلونا پیوست و مربی تیم جوانان این باشگاه شد. جایی که بمدت ۱۰ سال در آن مشغول بکار و تجربه اندوزی بود.

قطری ها که با ساخت و تجهیز کمپ و آکادمی فوق مجهز آسپایر و اعلام آمادگی میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ رویای آقایی در آسیا را در سر خود می پروراندند او را از بارسا به آنجا بردند تا پایه گذار نسل جدیدی از فوتبال آنها باشد.

فلیکس سانچز در سال ۲۰۰۶ راهی قطر و در آکادمی آسپایر مشغول بکار شد تا پایه های تیکی تاکای اسپانیایی را در آنجا نهادینه کند. او شروع به یافتن استعداد های جدید و پرورش آنها کرد و تا سال ۲۰۱۳ در این آکادمی مشغول بکار بود. جایی که بسیاری از بازیکنان حال حاضر تیم ملی قطر در آن آموزش دیده و با اصول فوتبال روز دنیا آشنا شده اند. پس از آسپایر ، در سال ۲۰۱۳ سانچز مربی تیم زیر ۱۹ ساله های قطر شد تا تغییر نسلی را که در پیش گرفته بود ادامه دهد و در سال ۲۰۱۴ بود که بالاخره زحماتش به بار نشست و توانست با آن تیم قهرمان زیر ۱۹ ساله های آسیا شود. از سال ۲۰۱۴ بود که او همزمان سرمربیگری تیم زیر ۲۰ ساله های قطر را هم برعهده گرفت و تا ۲۰۱۷ در آن تیم بر مسند کار بود.

حالا فلیکس سانچز بیست و سه بازیکن بزرگسال را در اختیار دارد که روی آنها از سال 2013 نظارت و کار دقیق شبانه روزی انجام داده است و پس از قهرمانی در بازی های زیر 19 سال میخواهد شگفتی و برنامه خود را با قهرمانی در جام ملت های اسیای بزرگسالان تکمیل کند. پروژه ای که با پیش بینی ژاوی منجر به قهرمانی قطری ها در این دوره از رقابت ها خواهد شد.

قطر در صورت پیروزی مقابل امارات میزبان باید در فینال این رقابت ها مقابل برنده ی ژاپن و تیم ملی ایران صف آرایی کند.