تاکتیک، پازل گمشده‌ نبرد سپاهان – پرسپولیس/ ال کلاسیکو به رنگ ضدفوتبال

به گزارش سرویس فوتبالی شبکه لحظه، بعد از هیاهوهای بسیار و حاشیه‌هایی که از قبل می‌شد آن را پیش‌بینی کرد در نهایت بازی حساس و جذاب تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی به سود شاگردان برانکو به پایان رسید تا سرخ‌پوشان پس از حدود شش سال یک بار دیگر به فینال جام حذفی صعود کنند. حالا پرسپولیس و برانکو این شانس را دارند که بعد از ۲۰ سال یک بار دیگر قهرمانی همزمان لیگ و جام حذفی را جشن بگیرند. اما آنچه در قبل، حین و بعد از بازی رخ داد باعث شد تا حساسیت‌های این بازی تحت‌الشعاع قرار بگیرد و شرایط به گونه‌ای شد که سال‌ها اگر کسی بخواهد این بازی را به یاد بیاورد فارغ از مسائل فنی فقط به درگیری‌ها و آسیب‌هایی که به جان و مال مردم وارد شد فکر خواهد کرد.

جدال سپاهان و پرسپولیس از بازی‌های سنتی فوتبال ایران است به طوری که حتی لقب الکلاسیکو را به آن داده‌اند. اما در سه بازی اخیر این تیم اتفاقاتی رخ داد که واکاوی آن لازم و حتی ضروری است. پرسپولیس بارها در اصفهان شکست حتی با چهار گل را هم تجربه کرده و سپاهان هم در تهران باخت‌های زیاد و پرگلی را به پرسپولیس داده است اما هیچ‌گاه اتفاقاتی که در سه بازی اخیر این دو تیم رخ داد را شاهد نبودیم و در این بین باید از نقش برخی از عوامل اصلی این بازی که خود حاشیه‌ساز شده‌اند نام برد و به نقش آنها اشاره کرد. 

جدال سپاهان و پرسپولیس در بازی رفت در اصفهان برگزار شد و دو تیم به نتیجه‌ای بهتر از تساوی یک – یک دست پیدا نکردند اما در آن بازی امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم سپاهان با علیرضا فغانی داور آن بازی دچار چالش‌های زیادی شد به طوری که طرفین تا مدت‌ها علیه یکدیگر مصاحبه می‌کردند اما سرمربی تیم سپاهان که در آن تساوی نقش داور را از هر چیزی بیشتر می‌دانست هیچگاه به این مسئله اشاره نکرد که تیمش ۹۰ دقیقه به جز پرتاب اوت دستی و سانتر از جناحین کار دیگری مقابل شاگردان برانکو انجام نداد و از آنجایی که پرسپولیس دست این تیم را خوانده بود سپاهان به سختی به گل رسید. گل سپاهان در آن بازی هم روی پرتاب اوت خالد شفیعی، اشتباه و خروج بی‌مورد بیرانوند و شوت غیرمحال پورقاز به دست آمد و سپاهان جز این صحنه کار دیگری انجام نداد. هرچند که بعداً مشخص شد فغانی یک پنالتی هم برای پرسپولیس نگرفت.

اتفاقات بازی برگشت این دو تیم که در ورزشگاه آزادی برگزار شد عجیب‌تر بود؛ ساعت‌ها قبل از آغاز بازی هواداران دو تیم علیه یکدیگر فحاشی می‌کردند و شرایط آنقدر سخت شده بود که نیروی انتظامی مجبور شد برای دقایقی هواداران سپاهان را از جایگاه‌شان بیرون کند. صندلی‌های پرتعداد ورزشگاه آزادی به داخل زمین پرت شد و شیشه‌های زیادی شکست و همه این اتفاقات ماحصل اقداماتی بود که دو تیم و عوامل آن رقم زده بودند. هرچند که هواداران پرسپولیس در جریان بازی با شعارهایی نظیر «رئیس مافیا کیه» نسبت به اقدامات امیر قلعه‌نویی واکنش تندی داشتند و قلعه‌نویی هم با کوبیدن بر سینه خود به نوعی هواداران عصبانی را همراهی کرد. در این بازی هم سپاهان از نظر فنی اقدام خاصی انجام نداد و در نهایت این دو تیم که مدعی قهرمانی در لیگ برتر بودند به نتیجه‌ای بهتر از مساوی بدون گل دست پیدا نکردند. مصاحبه عجیب مدافع سپاهان مبنی براینکه اگر هواداران پرسپولیس به اصفهان بیایند خون به پا می‌شود حاکی از این بود که روز سختی برای جدال این دو تیم در نیمه نهایی جام حذفی را باید متصور بود.

در بازی نیمه‌نهایی جام حذفی هم همه چیز را شاهد بودیم؛ از نابینا شدن چشم هواداران تا آتش‌ زدن اتومبیل عکاس بی‌گناه و فحاشی‌های رکیک که حتی رسانه ملی هم آن را به تصویر کشید. فارغ از حواشی و درگیری‌های داخل زمین در نهایت این پرسپولیس بود که در اصفهان موفق شد سپاهان را شکست دهد. اما این شکست به مذاق اصفهانی‌ها خوش نیامد تا بعد از آن به جای اینکه به مسائل فنی بپردازند دست به فرافکنی زده و همه چیز و همه کسی را مقصر جلوه بدهند به جز ضعف تاکتیکی این تیم که کاملاً مشهود و مشخص بود.

عده‌ای برای منحرف کردن افکار عمومی به هیچ چیز رحم نکردند و نه تنها پای داور را به میان کشیدن بلکه از آوردن پرچم یک کشور بیگانه در ورزشگاه‌های داخلی هم حمایت کردند تا حالا همنوا با هواداران احساسی علیه پرسپولیس موضع بگیرند. محمدحسین زاهدی‌فر داور بازی سپاهان و  پرسپولیس که حالا قلعه‌نویی بی‌رحمانه به او می‌تازد همان داور بازی استقلال و سپاهان است که قلعه‌نویی بعد از بازی او را یکی از بهترین داوران چند سال اخیر فوتبال ایران معرفی کرد. سرمربی سپاهان همین چند ماه پیش آوردن پرچم ژاپن‌ به ورزشگاه‌ها را نوعی لوس‌بازی خوانده بود ا ما او هم که گویا گذشته را فراموش کرده در کمال تعجب می‌گوید کسانی که پرچم ژاپن را می‌آورند حتماً چیزی می‌دانند که این کار را انجام می‌دهند!

واقعا در جریان دیدارهای اخیر سپاهان و پرسپولیس چرا مسایل فنی در درون مستطیل سبز دیده نشد؟ چرا حرفی از تاکتیک و برنامه نبود، اما تا دلتان بخواهد حرف های حاشیه ای تمام افکار هواداران دو تیم را گرفته بود!

بلافاصله بعد از بازی سپاهان و پرسپولیس در مرحله نیمه نهایی جام حذفی، بازی تیم‌های چلسی و آرسنال در فینال لیگ اروپا برگزار شد اما با وجود شکست سنگین قرمزپوشان لندنی هیچگاه مربی این تیم عوامل دیگر را در این شکست دخیل ندانست و صحبت از نیروهای ماورایی و دست‌های پشت‌پرده نکرد. سرمربی آرسنال پذیرفت که تیمش در یک رقابت فوتبالی در این بازی ضعیف‌تر از چلسی ظاهر شد و باخت حق تیمش بود.

فارغ از بازی و نتیجه به دست آمده باید به این موضوع اشاره کرد که در تلفات جانی و مالی رخ داده بعد از بازی سپاهان و پرسپولیس نقش مسئولان و مربیان و انجام چنین مصاحبه‌هایی چقدر است؟ وقتی هوادار فریب‌خورده و احساسی بی‌توجه به مشکلات اقتصادی این روزها اتومبیل عکاسی را به آتش می‌کشد و یا به چشم هوادار بی‌گناه آسیب می‌رساند چقدر باید نقش کسانی که با فرافکنی به دنبال توجیه باخت هستند نقش دارند؟

این بازی تمام شد، اما اظهار نظرهای هیجانی و احساسی آقایان همچنان ادامه دارد، پس با این رویه نباید امیدوار بود که در دیدارهای بعدی این دو تیم خبری از آرامش و امنیت جانی وجود نخواهد داشت. اگر قرار است در دیدارهای بعدی سپاهان – پرسپولیس دوباره فردی نابینا شود، خودروهایی به کشیده شوند، فرزندی مقابل چشمان پدر تا حد نابینا شدن پیش برود، خلاصه اینکه آجر باشد و درگیری، بهتر است نام این دیدار سنتی از “ال‌کلاسیکو” به “ضد فوتبال” تغییر نام داده شود. 

منبع: فارس