حسین عبدی: فحاشی ازبک‌ها به بانوان ایران عامل درگیری بود

مشاور فنی تیم‌های ملی فوتبال بانوان می‌گوید دختران فوتبالیست ایران به خودباوری و احترام رسیده‌اند و دیگر همه باید به بانوان فوتبالیست ایران احترام خاصی بگذارند.

به گزارش شبکه لحظه:

حسین عبدی که به عنوان مشاور فنی در کنار تیم‌ ملی فوتبال بانوان در مسابقات آسیایی مرکزی حضور دارد در مورد عملکرد تیم ملی ایران در مسابقات آسیای مرکزی موسوم به کافا گفت: عملکردشان نسبت به تمرینات خوب بود. در بازی اول از تمام بازیکنان جوانی که مقابل ازبکستان بازی کردند، استفاده نکردیم و این باعث شد که تیم ازبکستان و تیم های دیگر تصور کنند ما در سطح قبلی هستیم اما وقتی بازی با ازبکستان شروع شد واقعا سوپرایز شدند و اول کار چند تعویض انجام دادند.

او در ادامه به  تغییر تصور تیم‌های دیگر نسبت به ایران اشاره و بیان کرد: موضوع این بود که تصور ازبکستان از تیم ملی فوتبال بانون ایران به ماه‌ها و سال‌های گذشته برمی‌گشت و گمان می‌کرد در سطح تیم‌های افغانستان و قرقیزستان هستیم ولی الان تصورشان چیزی دیگری شده است. وقتی سختکوشی و تاکتیک پذیری بازیکنان ایران را دیدند که حتی گل اول را هم زدند. در طول بازی به آنها یک مقدار سخت گذشت چون تصور چنین چیزی را نمی‌کردند.

عبدی از عملکرد داوری بازی ایران و ازبکستان انتقاد کرد و گفت: داور یک پنالتی اشتباه برای ازبکستان گرفت. در کل سوت‌های اشتباه زیادی زد به گونه‌ای که همه معترض بودند. اشتباهاتش خیلی فاحش بود. برای ازبکستان یک پنالتی و یک خطا گرفت که در واقع فول نبود ولی با اشتباه دروازه بان ما توپ از زیر دستش رد شد و اصلا به گل نمی‌رسید که بعد از برخورد به تیرک بیرون آمد و بازیکن دیگری آن را گل کرد.

او در این مورد ادامه داد:  داور با توجه به اتفاقات بعدی می‌توانست یک پنالتی برایمان بگیرد اما به گونه‌ای عمل کرد که بازی را به نفع  ازبکستان پیش ببرد و خیلی روی مخ بازیکنان ما بود یعنی هر خطا و تنه‌ای که اتفاق می‌افتاد را به نغع ازبکستان می‌گرفت و حتی خیلی اوقات با کمک داور خود هم مشکل داشت.  البته فقط ما به داوری معترض نبودیم بلکه مربی تیم ازبکستان هم می‌گفت خیلی بد بود و نتوانست بازی را کنترل کند. در کل سوت‌های بیخودی زد و همه معترض بودند. فکر می‌کنم یکی از دلایلی که  سطح تیم‌های بانوان خیلی رشد نمی‌کند این است که داوری‌ها در سطوح پایین هم بر کار تیم‌ها خیلی تاثیر مستقیم دارد.

مشاور فنی تیم‌های ملی فوتبال بانوان در ادامه با بیان این موضوع که تیم ملی بانوان ایران روز به روز پیشرفت می‌کند افزود: بازیکنان تیم  فوق العاده سخت کوش، گوش به فرمان و با استعداد هستند و فکر می کنم در ماه‌های آینده خیلی از این بهتر هم می‌شوند اما نکته خیلی مهم‌تر این است که همین الان و در این اردو  احترامی که به خاطر پیشرفتشان برای خود قائل هستند، انکار ناپذیر است و دیگر همه باید به تیم ملی خانم‌های ما احترام خاصی بگدارند.

او در مورد درگیری بازیکنان ایران و ازبکستان در دقایق پایای بازی روز گذشته گفت: بازیکنان ما مقصر نبودند. در صحنه درگیری چند نفر  از بازیکنان ازبکستان بدون توپ بازیکنان ما را زدند و آنگونه که دختران تیممان بعد از بازی به من گفتند از نیمه اول با فحاشی سعی کردند روی مخ بازیکنان ما کار کنند.

او در این مورد ادامه داد: علاوه بر این ازبکستان  انتظار داشت به تیم ما هم مثل افغانستان، تاجیکستان و قرقیزستان پنج، شش گل بزند اما وقتی که تیم ما خوب و قوی ظاهر شد به تیم حریف فشار آمد.  در صحنه درگیری بحث سر این بود که یکی از بازیکنان ما می‌خواست توپ را بزند و بازیکن حریف آمد که با سر توپ را بردارد که پای بازیکن ما به صورت او خورد و یک حالت بیهوشی برایش پیش آمد. از آنجا بود که بازیکنان ازبکستان به سمت بازیکن تیم ما حمله کردند و بقیه هم می‌خواستند دو تیم را جدا کنند. این اتفاق باعث درگیری شد و  داور هم تا پایان نتوانست بازی را کنترل کند.

عبدی همچنین به نقش داوری دراین صحنه اشاره و تاکید کرد:  داوری هم مزید بر علت شد. وقتی بازیکنی در چند صحنه بدون توپ بازیکن حریف را می‌زند داور باید او را اخراج کند در حالی که با ازبکستان خیلی مماشات کرد و رفتار مهربانانه‌ای با این تیم داشت. بازیکنان ما هم آمدند که هم بقیه را از هم دور کنند و هم از هم‌تیمی خود دفاع کنند که البته این رفتاری طبیعی در فوتبال است.

مشاور فنی تیم‌های ملی فوتبال بانوان در مورد سطح بانوان این رشته گفت:  وقتی به فوتبال بانوان وارد شدم بازیکنان با استعداد و سخت کوش بودند اما در سطحی فوتبال بازی می‌کردند که بالاتر رفتن از آن مستلزم یک جهش بود و باید آن را ایجاد می‌کردیم در نتیجه ضمن تغییر دادن نوع تمرینات باید برای تمام سطوح برنامه ریزی می‌کردیم. الان تیم‌های زیر 16 سال تا بزرگسالان همه به یک شیوه تمرین می‌کنند. همین تیمی که به ازبکستان اعزام شده متشکل از  60 تا 70 درصد زیر 19 سال، 30 درصد زیر 23 سال و 10 درصد بالای 23 سال است یعنی این امکان فراهم شده که همه بتوانند تجربه‌های بهتری کسب کنند چون همه باید سه ماه دیگر بازی کنند که به دور بعد مسابقات پیش رویشان صعود کنند.

او ادامه داد: امسال اولین بار است که همه تیم‌های بانوان به دور بعد صعود کردند. شاید قبلا این اتفاق نمیفتاد اما امسال به نظرم همه تیم ها امید صعود به حتی هشت تیم برتر را دارند و این دور از دسترس نیست. حتی برای  بعضی از این تیم‌ها تا رفتن جزو چهار تیم برنامه ریزی کرده‌ام و امیدوارم این اتفاق بیفتد.

عبدی به مسائلی که فوتبال بانوان برای پیشرفت به آنها نیاز دارند اشاره و بیان کرد: تیم‌های ملی بانوان ابتدا به خوباوری نیاز دارند که الان دارند  آن را پیدا می‌کنند به گونه‌ای که اکنون برابر تیم‌هایی که می‌ترسیدند با قدرت به میدان می‌روند و آنها را تحت فشار قرار می‌دهند. موضوع دوم فراهم کردن بازی‌های دوستانه بیشتر و با تیم‌های بهتر است چون این بازی‌ها به آنها درس‌های بیشماری می‌دهد.

او در ادامه افزود: در حال انجام سه کار هستیم اول اینکه دانش فنی روز دنیا را به آنها آموزش می‌دهیم، مساله دیگر سخت کوشی،  سخت تمرین کردن و تلاش خود بازیکنان و مربیان است اما سومین مورد امکاناتی است که باید فدراسیون فراهم کند به گونه‌ای که بتوانیم در بازی‌های دوستانه و اردوهایی که برگزار می‌شود سطحمان را بالاتر ببریم.
مشار فنی تیم‌های ملی فوتبال بانوان در پاسخ به این سوال که آیا فدراسیون امکانات لازم بری این پیشرفت را در اختیارتان گذاشته؟بیان کرد: در حال حاضر تمام امکاناتی که برای تیم‌های ملی در نظر می‌گیرند به ما هم اختصاص می‌دهند که خیلی خوب و فوق العاده است اما بازی‌های تدارکاتی دوستانه سطح بالا و تورنمنت های بالاتر کم داریم.

عبدی در پایان از مسئولان فدراسیون فوتبال و کسانی که به تیم‌های  ملی بانوان کمک می‌کنند تشکر کرد و گفت: در بخش بانوان تجربه‌ای ندارم اما آمدم که کمک کنم و فکر می‌کنم خیلی پیشرفت خواهند داشت اما به عنوان بخش بزرگی از جامعه ما که بانوان محجبه هستند و در سرما و گرما با حجابی که نشان دهنده فرهنگ ما است کار می‌کنند و علاوه بر این برابر تیم‌هایی با شرایط متفاوت حاضر می‌شوند هم فرهنگمان را به دنیا نشان می دهند و هم با بازی‌های قوی خود همه را خیره می‌کنند. از تاج، ساکت، شکوری و خانم صوفی زده و محمد خانی و دیگر دست اندرکارانی که تلاش کردند و تا این اندازه به بازیکنان اهمیت می‌دهند تشکر می‌کنم. بخش بزرگی از جامعه ما بانوان هستند و باید به اندازه مردان به آنها اهمیت بدهند.

تیم ملی فوتبال بانوان ایران که برای حضور در مسابقات فوتبال بانوان آسیای مرکزی( کافا) در ازبکستان به سر می‌برد تا کنون دو بازی برابر افغانستان و ازبکستان انجام داده است.  ملی پوشان افغانستان را 6 بر صفر بردند اما  برابر ازبکستان با نتیجه دو بر یک شکست خوردند.

منبع:خبرگزاری ایسنا