رها شدن جودوی بانوان پس از بازیهای آسیایی

ملی پوش جودو بانوان از وضعیت دختران جودوکار می‌گوید که پس از بازی‌های آسیایی جاکارتا رها شدند و هیچ اردو و مسابقه ای برایشان برگزار نشده است.

به گزارش شبکه لحظه :

دنیا آقایی ملی‌پوش جودو بانوان به وضعیت جودو بانوان اشاره کرد و گفت: احساس می‌کنم جودو بانوان وضعیت خوبی ندارد مخصوصا بعد از اینکه نتوانستیم در بازی‌های آسیایی جاکارتا آنطور که باید خود را نشان دهیم انگار همه از بانوان جودوکار قطع امید کردند و هیچ حسابی رویشان نمی‌کنند. احتمالا وضع از این بدتر هم شود چون می‌گویند بانوان مدال‌آور نیستند در نتیجه هیچ سرمایه گذاری در این زمینه نمی‌شود. به طور کلی نگاه خوبی به بانوان جودوکار وجود ندارد چون رشته سختی است و ما تا سطح جهانی وآسیایی فاصله زیادی داریم.

او با تاکید بر اینکه بعد از بازی‌های آسیایی جاکارتا اردویی برای تیم ملی بانوان برگزار نشده بیان کرد: از آن موقع تیم ملی جودو بانوان بزرگسالمان هنوز تمرینی نداشته و فکر می‌کنم فقط برای جوانان و نوجوانان قبل از بازی‌های المپیک آرژانتین یک یا دو مرحله اردو برگزار شد. چند ماهی است که دختران جودوکار رها شدند و  فعلا خبری از اردو نیست ،  پیگیری ما هم فایده‌ای ندارد چون می گویند باید مسابقات کشوری برگزار وسپس نفرات برتر به اردوی تیم ملی دعوت شوند. به طور کلی فدراسیون برنامه خاصی در این زمینه ندارد. البته من به صورت شخصی تمرین می‌کنم اما به خاطر اینکه از ناحیه زانو آسیب دیدگی دارم سعی می‌کنم بیشتر تمرینات درمانی داشته باشم.

آقایی به مصدومیت خود در بازی‌های آسیایی جاکارتا اشاره کرد و گفت: پنج روز قبل از اعزام به جاکارتا  در مبارزه تمرینی تیم ملی از ناحیه زانو آسیب دیدم ولی با این حال به مسابقات رفتم. حتی رئیس فدراسیون هم از این موضوع با خبر نبود ولی با کمک تیم پزشکی بعد از یک هفته توانستم راحت راه بروم و زانویم را صاف کنم تا حریفانم متوجه مصدویتم نشوند. برا جاکارتا اولین کسی بودم که خانم نلیا کیامووا، سرمربی ازبکی تیم ملی انتخابم کرد و نمی‌خواست ورزشکار دیگری را به جای من ببرد. فکر می‌کنم خیلی به من امید داشت و احتمال می‌داد با آسیب دیدگی هم بتوانم خوب کار کنم اما بدشانسی آوردم. البته جودویمان در سطحی است که اگر سالم هم بودیم خیلی نمی‌توانستیم کاری بکنیم و شاید فقط یک مرحله  بالاتر می‌رفتیم.

او در مورد تجربه حضور در این بازی‌ها بیان کرد: چون برای اولین بار به بازی‌های آسیایی اعزام می‌شدم تجربه جدیدی بود و شاید اگر آسیب دیده نبودم،  بهتر کار می‌کردم چون استرس و ترس مسابقات قبلی را در جاکارتا نداشتم. تنها ترسم زانویم بود حتی تا دقیقه دو خوب مسابقه دادم اما بعد از آن دیگر نمی‌توانستم پایم را جابه جا کنم و باختم.

ملی پوش جودو بانوان در مورد تفاوت جودو بانوان ایران با کشورهای آسیایی برتر در این رشته اظهار کرد:  فکر می‌کنم تفاوتمان در این دلیل است که ورزشکاران آنها هر هفته یا هر ماه به چندین مسابقه اعزام می‌شوند. اردوهای مشترک زیادی دارند و دائم در حال تمرین هستند علاوه بر این با مردان هم تمرین می‌کنند. اما ما تمریناتمان با خودمان است. حتی من در ایران حریف تمرینی قوی‌تر از خودم ندارم که این یک مشکل بزرگ  است.

او در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به وضعیت جودو بانوان می‌توان به آینده این رشته امیدوار بود؟ گفت:  فکر می کنم با این روند نمی‌شود.  با حضور در کمپ ژاپن فهمیدم که ما از نظر بدنی و تمرینی  خیلی با ورزشکاران کشورهای دیگر فرق نداریم. حتی من خیلی از قهرمانان مسابقات بین المللی را در تمرینات شکست دادم اما تنها مشکلمان حضور کم در مسابقات مختلف است.

آقایی با بیان اینکه به دلیل داشتن حجاب نمی‌توانیم در  مسابقاتی که زیر نظر فدراسیون جهانی است شرکت کنیم، ادامه داد:  تنها می‌توانیم در مسابقات آسیایی حضور داشته باشیم. البته مسابقات جودو کارگری جهان هم برگزار می‌شود که چون زیر نظر فدراسیون جهانی نیست، می‌توانیم در آن شرکت کنیم. ابتدا مسابقات کشوری جودو کارگری برگزار و نفرات برتر برای تیم ملی انتخاب می‌شوند. مشکلی که مسابقات دارد این است که شرط حضور در آن داشتن دفترچه تامین اجتماعی است.

او در پاسخ به این سوال که چرا  جودو را انتخاب کردی و آیا از این انتخاب پشیمان نیستی؟ گفت: از بچگی به ورزش‌های رزمی علاقه داشتم و چون خاله‌ام سرمربی و داور بین المللی جودو بود وارد این رشته شدم. از انتخابم پشیمان نیستم و آنقدر تلاش می‌کنم تا بالاخره به هدفم  که حضور در المپیک است، برسم. در حال حاضر هم اولین بانوی جودوکار ایران هستم که رنکینگ جهانی دارم و در رتبه 118 جهان قرار گرفتم. البته سال گذشته که در مسابقات آسیایی هفتم شدم رنکینگم 79 شد و اگر مرا به یک یا دو مسابقه دیگر اعزام می‌کردند به 50 یا 40 هم می‌رسیدم اما اینگونه که سالی یک بار به مسابقه‌ای اعزام شویم رنکینگمان سقوط می‌کند.

ملی پوش جودو بانوان خواستار توجه بیشتر به جودو بانوان شد و بیان کرد: دختران جودوکارمان باید خیلی سخت‌تر از مردان تمرین کنند و نسبت به آنها مشکلات و فشارهای بیشتری دارند به همین دلیل مسئولان باید به بانوان جودوکار بیشتر بها بدهند. ما از همه چیزمان می‌گذریم و خودشان می‌دانند رسیدن به سطحی خوب در این رشته چقدر سخت است. بنابراین همانطور که مردان را حمایت کردند و آنها را به چندین مسابقه فرستادند تا بالاخره قهرمان شدند و به اینجا رسیدند به ما هم  کمک کنند.

آقایی در پایان این گفت‌وگو در مورد مسابقات قهرمانی کشوری جودو بانوان گفت: این مسابقات 20 آذر ماه برگزار  می‌شود و نفرات برتر آن به تیم ملی راه پیدا می‌کنند تا برای مسابقات قهرمانی آسیا که اردیبهشت ماه در ابوظبی برگزار می‌شود، آماده شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا