شفر: فوتبال پلی استیشن نیست

سرمربی استقلال می‌گوید تیمش باید از سد صنعت نفت آبادان بگذرد.

به گزارش شبکه لحظه:

وینفرد شفر سرمربی استقلال در نشست خبری پیش از دیدار تیمش برابر صنعت نفت آبادان گفت: فردا و البته همیشه بازی مهم در پیش داریم. هر بازی را باید ببریم و این مهم است. برای ما سه امتیاز بازی قبلی مقابل استقلال خوزستان مهم بود. خیلی مهم بود که در بازی خارج از خانه پیروز شویم. ما شانس‌های زیادی داشتیم که نتوانستیم استفاده کنیم و روی یک شانس به گل رسیدیم. بعد از چند بازی از جمله بعد از بازی مقابل سایپا فشار زیادی روی بازیکنان ایجاد شد. خیلی‌ها صحبت‌های زیادی راجع به بازیکنان ما انجام دادند و فکر می‌کردند از فوتبال چیزهای زیادی می‌دانند.

او افزود: تا به حال سه بار با صنعت نفت بازی کردیم و می‌دانیم تیم سرسختی هستند. ما فردا به هوادارانمان نیاز داریم و امیدواریم بتوانیم در بازی فردا به پیروزی برسیم.

سرمربی استقلال در پاسخ به این سوال که آیا شرایط به سمتی می‌رود که بیشتر از جوانان تیمش استفاده کند، گفت: از بابت پرسش این سوال تشکر می‌کنم. ما با مدیرعامل برای ساختن یک استقلال جدید صحبت کردیم. من امیدوارم زبانم به اندازه کافی خوب باشد که بتوانم راجع به این موضوع صحبت کنم. بازیکن جوان زمانی پیشرفت می‌کند که بازی کند نه این که در خانه بنشیند. صیادمنش بازیکنی است که پتانسیل بسیار بالایی دارد ولی باید یاد بگیرد که موقعیت پاس درست کند و بداند که چه زمانی کجا باید باشد. اللهیار در بازی مقابل عمان خیلی دوید و در بازی قبل استراحت کرد. سجاد آقایی مصدوم شده و رضا کریمی هم مصدوم بود اما در عمان تمرین کرد که نمی‌دانم دلیلش چیست.

شفر افزود: آژاکس با تعداد زیادی بازیکن جوان در لیگ قهرمانان اروپا نتایج خوبی گرفته است. بازیکن جوان باید یاد بگیرد که وقتی اشتباه می‌کند باید دفعه بعد آن را درست انجام دهد. من همیشه مثل پدر پشت بازیکنانم هستم و شما هم باید به آن‌ها کمک کنید. صیادمنش در این سن یکی از بهترین استعدادهای دنیا است و همیشه در جلسات آنالیز به او نکات جدیدی را گوشزد می‌کنم. من تعداد زیادی پیام از هواداران دارم که می‌خواهند جوانان پیشرفت کنند. امروز در تمرین با صیادمنش صحبت کردم که باید چه کارهایی انجام دهد. روزنامه‌ای در آلمان نوشته که بایرن تیم پنجم در آلمان است و به مشکل خورده است. از آن طرف دورتموند بازیکنان جوانی دارد که در صدر جدول حضور دارد. فوتبال پلی استیشن نیست که یک باره دکمه را فشار دهید و کارهایتان را انجام دهید. بازیکنان جوان باید پله به پله اضافه شوند.

او در ادامه درباره این که چرا به بازیکنان ملی‌پوشش اجازه حضور در تمرین ریکاوری در پک را نداده است، توضیح داد: من همیشه تیم ملی را حمایت می‌کنم و در سه کشور تجربه سرمربی‌گری دارم. من همیشه مشکل مربیان ملی را می‌دانم ولی این جا شرایط سخت‌تر است. بازی قبلی مقابل بولیوی را دیدید. فقط سرمربی استقلال در ورزشگاه بود. نمی‌دانم چرا؟ من انگیزه داشتم و علاقه داشتم بازی تیم‌ملی را ببینم و بازی بازیکنانم را ببینم. می‌خواستم پیغام هم به فدراسیون ارسال کنم که تیم‌ملی بسیار با اهمیت است. یادم هست قبل از این‌که تیم ملی به جام‌جهانی برود، برای بدرقه به مراسم رفتم. اگر وقتش را داشتم به قطر می‌رفتم و بازی با ونزوئلا را می‌دیدم. تیم ملی نیاز به حمایت دارد اما باید با باشگاه‌ها کار کنند. این مهم است که با بازیکنان تیم‌های مختلف صحبت کنند. من ۱۰ سال در آلمان مربی بودم. دو بار در سال تمام مربیان باشگاهی با مربی تیم‌ملی جلسه داشتند و راجع به بازیکنان صحبت می‌کردیم.

شفر ادامه داد: تیم ملی و لیگ باید همکاری نزدیکی با هم داشته باشند. موفقیتی که تیم‌ملی داشته باشد موفقیت ایران است. من خودم الان در ایران حضور دارم و ایرانی هستم. بسیار خوشحالم که وقتی مجید حسینی آمد زیر ۲۳ سال بود و کم کم در جام جهانی فیکس بازی کرد. در باشگاه خوب کار کرد و بازیکن تیم‌ملی شد. دقیقا صحبت از بازیکنان جوان است. امید نورافکن قبل از این که به استقلال بیاید بازیکن بزرگی نبود اما از استقلال به تیم‌ملی رسید. بازیکنان برای ریکاوری باید به تیم خودشان بروند. ما مربیان و دکتر خیلی خوبی دارند. قبل از بازی با السد ۶ بازیکن ما در تیم‌ملی بودند که یک بازیکن بازی کرد در حالی که ما بازی مهمی در پیش داشتیم.

او افزود: نباید به این شکل باشد. نباید صحبت‌هایمان را از طریق رسانه‌ها به هم برسانیم، باید رو در رو با هم صحبت کنیم. چیزی که از فدراسیون انتظار می‌رود این است که جلسه‌ای با حضور مربیان ملی و باشگاهی برگزار کنند. من حتی می‌توانم شماره فدراسیون فوتبال آلمان را به شما بدهم تا ببنید مربیان ملی و باشگاهی با هم دو بار در سال جلسه دارند. من خیلی خوشحال می‌شوم که تیم‌ملی در جام‌ملت‌ها قهرمان شوند. اگر پژمان منتظری، روزبه چشمی، وریا غفوری در تیم تمرین کنند هم برای ما و هم برای تیم‌ملی خوب است.

شفر در پاسخ به این سوال که آیا لیست ورودی و خروجی به باشگاه داده است، گفت: من درباره این موضوع با مدیرعامل صحبت می‌کنم.

سرمربی استقلال درباره این موضوع که آیا درباره بازی ‌ها با کمیته فنی در ارتباط است، اظهار کرد: من با کمیته فنی هیچ مشکلی ندارم. من یک فرد تیمی هستم. شایعات فضای مجازی را باور نکنید.

او افزود: من مربی جوانی نیستم و به راحتی می‌توانم بفهمم که چه کسانی علیه باشگاه هستند. استقلال یک تیم عادی نیست و ۴۰ میلیون هوادار در سراسر دنیا دارد. ما در قبال هوادارانمان مسئولیت بالایی داریم. در بازی قبل در خوزستان، هواداران زیادی برای استقلال آمدند و این برای فوتبال مهم است. من گذشته را می‌دانم و می‌دانم مدیرعامل باشگاه باید برای رفع اشتباهات گذشته کار زیادی کند. ما برای ساختن استقلال جدید تلاش می‌کنیم. شما نمی‌توانید بدون شکست برای آینده چیزی یاد بگیرید. ما همیشه پشت بازیکنانمان هستیم تا برای آینده قوی شوند و باور کنید تیم قوی‌ای می‌سازیم.

سرمربی استقلال درباره عملکرد ضعیف مهاجمانش در گل‌زنی توضیح داد: وقتی شما بازی قبلی را ببنید، روح‌الله باقری دو موقعیت خیلی خوب داشت. یکی پاسی که از گرو گرفت که ۷۰ درصد موقعیت گل بود و دومی پاسی که دوباره از گرو گرفت و ۸۰ درصد موقعیت گل بود اما در نهایت گلی زد که شاید ۱۰ درصد موقعیت گل بود. خود گرو در یک صحنه با پرس خوب توپ را گرفت که اگر اعتماد به نفس بیشتری داشت به داخل محوطه جریمه می‌رفت و شاید پنالتی می‌گرفت. ما در تمرینات روی موارد مختلف در حمله کار می‌کنیم. فرشید باقری در بازی قبلی دو بار اقدام به شوتزنی کرد و در تمرین به او می‌گویم که گل او در راه است.