فغانی: بازی با ژاپن محک اصلی تیم ملی است

به گزارش سرویس ورزشی شبکه لحظه، علیرضا فغانی در خصوص عملکردش در جام ملت‌های آسیا، قضاوت‌هایش در این دوره از مسابقات، حضور کمرنگ تیم داوری ایران در این دوره از مسابقات و موارد دیگر صحبت‌هایی کرد که در زیر می‌خوانید:

جام ملت‌های آسیا برای تیم داوری ایران به پایان رسید و می‌خواهیم نظر شما را در خصوص عملکردتان در این مسابقات بدانیم.

ما به عنوان داور وظیفه داریم که همیشه آماده باشیم و چه در داخل ایران و چه خارج از ایران باید قضاوت انجام دهیم هر چند که شاید در این بین برخی‌ها از عملکرد ما راضی نباشند اما ما باید شرایط آرمانی‌مان را حفظ کنیم و کارمان را انجام دهیم. در این تورنمنت هم تیم  فوتبال ایران تیم قدرتمندی بود و ما هم آرزو می‌کردیم که نتایج خوبی در این مسابقات بگیرد و به مراحل بالاتر صعود کند که خوشبختانه اینطور هم شد. البته اگر تیم ایران به مراحل بالاتر هم نمی‌رفت باز هم فینال را ما قضاوت نمی‌کردیم چرا که فینال دوره قبل را ما قضاوت کرده بودیم. البته این را بگویم که خود من به شخصه توقع نداشتم که فقط دو بازی را قضاوت کنیم اما شرایط به گونه‌ای است که داوران ایرانی برای تیم ملی عربستان، امارات و بحرین قضاوت نمی‌کنند. از طرف دیگر با صعود این تیم‌ها به مراحل بالاتر دست مسئولان برگزار کننده بازی‌ها هم بسته شد. در نهایت هم دیروز تیم‌های داوری مراحل نیمه نهایی و فینال مشخص شدند و به ما اعلام کردند که دیگر قضاوتی نداریم و ما هم به ایران برگشتیم.

در این مدت شائبه‌های دخالت سیاست در قضاوت نکردن شما به گوش می‌رسید و حالا به نظر می‌رسد که خود شما هم آن را تائید می‌کنید.

این واقعیت است و نمی‌توان از آن فرار کرد. همین حالا تیم‌های باشگاهی ما با تیم‌های این کشورها در زمین ثالث بازی می‌کنند و چند سالی است ما برای تیم‌های عربستانی و اماراتی قضاوت نمی‌کنیم همانطور که داوران آنها برای تیم‌های ایرانی قضاوت نمی‌کنند.اگر این مسائل سیاسی نیست پس چیست؟ الان چند سال است این اتفاق رخ داده اما این را بگویم که خود ما هم دوست نداریم برای تیم‌های این کشورها قضاوت کنیم چرا که اگر احیانا مشکلی هم پیش بیاید کلی حاشیه و حرف و حدیث درست می‌شود. به نظر من کنفدراسیون فوتبال آسیا با این کار از داورانش محافظت می‌کند و خود ما هم دوست نداریم بازی‌های این تیم‌ها را قضاوت کنیم تا  دچار حاشیه و دردسر نشویم.

اما به هر حال انتظار علاقمندان به فوتبال این بود که تیم داوری ایرانی در جام ملت‌های آسیا بیشتر از دو بازی قضاوت کنند.

به هرحال انتظار بود اما در همان ابتدای صحبت‌هایم هم گفتم که هدف ما قضاوت در فینال نبود و خوشبختانه تیم ملی ما عملکرد خوبی داشت. برای ما مهم بود که خود ما هم عملکرد خوبی داشته باشیم تا جزو کاندیداهای جام جهانی قطر باشیم و دو قضاوت انجام دادیم که رضایتبخش بود و با خاطره خوب این مسابقات را ترک کردیم اما دیدید که داور بازی‌های افتتاحیه خاطره‌اش از این مسابقه تلخ شد و از این مسابقات رفت.

کمک داور ویدئویی برای اولین بار در مسابقات جام ملت‌ها انجام شد و به نظر شما رضایتبخش بود؟

به هر حال وقتی تکنولوژی به قضاوت ورود می‌کند اثرات مثبتی دارد. به طور مثال همین کمک داور ویدئویی نشان داد که بازیکن ژاپن با دست گل زد و حتی یک پنالتی با همین شیوه برای تیم ژاپن گرفته شد و در نهایت مشخص شد که کمک داور ویدئویی کمک کرد تا تصمیمات صحیح گرفته شود.

بازی‌های تیم ملی را در این مسابقات دیدید. عملکرد تیم ایران را در این دوره از مسابقات تا اینجا چطور ارزیابی کردید؟

خوشبختانه عملکرد تیم ملی ایران خیلی خوب بود و حتی بین داوران هم از تعصب و عملکرد تیم ملی صحبت می‌شد که این بسیار خوشایند بود. خوشبختانه نتایج تیم ملی قاطعانه به دست آمده و در این شرایط وقتی شما حریف‌تان را قاطع شکست می‌دهید دیگر حرف از اشتباهات داوری به میان نمی‌آید و مثل دوره قبل کاسه کوزه‌ها را سر داور نمی‌شکنید.

پیش‌بینی شما چیست؟ فکر می‌کنید تیم ایران بتواند در این دوره از مسابقات قهرمان شوند؟

به نظر من مهمترین محک تیم ملی ایران در بازی‌ فردا مقابل ژاپن خواهد بود. ژاپنی‌ها تا اینجا ناپلئونی برنده شدند اما موضوعی که درباره آنها وجود دارد این است که بازیکنان ژاپن در لحظات تاثیر گذار هستند. مثل بازی پرسپولیس با کاشیمای ژاپن که عملکرد بازیکنان ژاپنی کاملا مشخص بود و از لحظات به خوبی استفاده می‌کردند. من در نهایت فکر می‌کنم تیم ملی ایران بتواند قهرمان آسیا شود.

منبع: فارس