قانون نانوشته‌ای که کی‌روش آن را شکست

به گزارش سرویس ورزشی شبکه لحظه، «نباید به ترکیب تیم برنده دست زد»، جمله‌ای تکراری و بسیار پر کار برد در دنیای فوتبال است و بسیاری از مربیان از این قانون نانوشته پیروی می‌کنند. 

این قانون نانوشته آنقدر متداول هست که هر مربی در صورت تحمل شکست پس از زیر پا گذاشتن آن تحت نقد و مورد هجمه انتقادات قرار بگیرد. 

کارلوس کی‌روش اما در جام ملتهای آسیا این قانون نانوشته را زیر پا گذاشت و در کمال تعجب دیده شد که از زیر پا گذاشتن این قانون ضرر نکرد. کی‌روش نه یکبار و دوبار، بلکه تاکنون ۵ بار این قانون را شکست و بعید نیست برای ششمین بار این اتفاق مقابل ژاپن تکرار شود. 

کی‌روش نه تنها استفاده از ترکیب ثابت در خطوط مختلف را نادیده گرفت، حتی این نکته را در خط دفاعی که قائدتا باید ساختاری یکسان و ثابت داشته باشد را هم به کار نگرفت و با استفاده از نفراتی مثل غفوری، رضاییان، محمدی، حاج صفی، کنعانی زادگان، منتظری، حسینی و پورعلی گنجی ترکیب‌های مختلفی را در ۵ بازی ساخت و از آنجایی که تیم ملی ایران در این بازیها نتایج مطلوبی گرفته و علیرغم تغییرات مکرر در خط دفاعی هیچ گلی دریافت نکرده، هیچ ایرادی نمی‌توان به او گرفت.

باید ببینیم کی‌روش در ششمین دیدار تیم ملی در جام ملتها که دیداری سنگین و حساس مقابل ژاپن است تغییراتی ایجاد خواهد کرد یا خیر. 

منبع: مهر