پومسه بانوان پتانسیل بالایی دارد اگر …


به گزارش سرویس ورزشی شبکه لحظه، ورزش تکواندو نیز مثل سایر رشته‌های رزمی به دو بخش پومسه (اجرای فرم) و کیوروگی (مبارزه) تقسیم می‌شود که با توجه به علاقه مردم و توجه زیاد مسئولان به بخش مبارزه بخاطر المپیکی بودن،‌ شاهد شهرت بیشتر بخش کیوروگی در بین جامعه و اهالی ورزش هستیم. با این حال در بخش پومسه بانوان ایران توانسته‌اند حتی با وجود مشکلاتی که برای ورزش بانوان کشور وجود دارد پیشرفت زیادی داشته و تا کنون نیز مدال‌های زیادی را در عرصه‌های بین‌المللی کسب کنند.

از این رو فدراسیون تکواندو برای پیشرفت بخش پومسه، لیگ‌های دسته یک و لیگ‌برتر را برای این بخش به فعالیت درآورده اما به نظر می‌رسد باید توجه‌ها به این موضوع بیشتر باشد. در جریان رقابت‌های لیگ دسته یک پومسه که به صورت منطقه‌ای برگزار می‌شود، تیم پارس گیت که یکی از تیم‌های تازه تاسیس این رقابت‌ها بود توانست عنوان قهرمانی منطقه یک را کسب کند.

غزال عجم‌زمانی مربی تیم پومسه پارس گیت نیز ، درباره تشکیل این تیم و نحوه برگزاری رقابت‌ها توضیح داد: همانطور که می‌دانید تکواندو بیشتر با بخش کیوروگی معروف است و توجه‌ها به پومسه کم‌تر بوده و این کم توجهی‌ها در بخش بانوان نیز به مراتب سطح بالاتری دارد. اما با این وجود بانوان ما توانسته‌اند در عرصه‌های بین‌المللی با همه این محدودیت‌هایی که وجود دارد نتایج خوبی را در بخش پومسه کسب کنند. به همین دلیل برای حضور در رقابت‌های دسته یک پومسه با مشکل مالی مواجه بودیم اما از اردیبهشت ماه تلاش خود را برای جذب اسپانسر انجام دادیم که کار بسیار سختی بود. بخش‌های خصوصی در رشته‌هایی مثل پومسه سرمایه‌گذاری کم‌تری انجام می‌دهند اما توانستیم این مشکل را با حمایت حامی مالی خود برطرف ساخته و استعدادهایی را از سراسر کشور جمع کنیم. با توجه به استعدادهای خوبی که در تیم داشتیم عنوان قهرمانی را نیز در لیگ دسته یک به دست آورده و خوشبختانه شرمنده حامی مالی خود نشدیم.

او در ادامه افزود: تیم پارس گیت توانست با تکیه بر استعداهایی که از سراسر کشور جمع شدند به این مقام دست پیدا کند و جا دارد از همه کسانی که در به دست آمدن این عنوان مهم کمک کردند تشکر کنم ولی، ما برای سال آینده از مسئولان خواهش می‌کنیم که حمایت‌های خود را بیشتر کنند تا بتوانیم در عرصه‌های بین‌المللی نیز با این استعدادها برای ایران مدال آوری کنیم. به عنوان مربی تیم پارس گیت در صورتی که برای حضور در میادین بین‌المللی حمایت شویم قول کسب مدال را با این جوانان با استعداد می‌دهم. نیاز بخش بانوان حمایت‌های مالی است که امیدوارم مسئوان نگاه ویژه‌ای به بخش پومسه در تکواندو داشته باشند.

مربی بین‌المللی پومسه در پاسخ به این سوال که آینده پومسه ایران را خصوصا در بخش بانوان چطور ارزیابی می‌کند؟ توضیح داد: به عنوان کسی که از سنین کودکی(۲۰ سال) است در تکواندو فعالیت دارم، با وجود همه محدودیت‌ها و سختی‌هایی که در بخش بانوان می‌بینیم آینده خوبی را برای پومسه تجسم می‌کنم. به عنوان مثال، با اندکی توجه و حمایت یک حامی مالی ما توانستیم استعدادهایی را از سطح کشور جمع کرده و به عنوان قهرمانی در رقابت های دسته یک برسیم که نشان از پتانسیل بالای پومسه در ایران است. من حتی برای آن‌ها مدال‌های بین‌المللی را نیز دور از دسترس نمی‌دانم و تنها نیاز برای رسیدن به این مهم حمایت‌های مسئولان است.

او در پایان افزود: طبق اطلاعاتی که از برگزاری رقابت‌های دسته یک داشتیم قرار بود این مسابقات تنها در تهران برگزار شود اما در اواسط لیگ مجبور شدیم به سه شهر مختلف اعزام شویم که هزینه‌ها را بالاتر می‌برد اما از حامی مالی خود تشکر می‌کنم که تیم را تنها نگذاشت. با همه این‌ها امیدواریم مسئولان به تیم‌هایی مثل پارس گیت توجه کنند تا شاهد مدال آوری در میادین بین‌المللی باشیم. در اکثر مواقع شاهد حمایت‌های مسئولان از تیم‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس هستیم که من خواهش می‌کنم یک دهم این حمایت‌ها از رشته‌های دیگر ورزشی شود تا بتوانیم در پومسه شاهد پیشرفت بیشتری باشیم.

منبع: ایسنا